İç mekanda bitki yetiştirmenin avantajlı ve estetik yolları

İç mekanda bitki yetiştirmenin avantajlı ve estetik yolları

Son güncelleme:

Yaşam alanlarımız artık giderek daha fazla yeşili içine alıyor. Banyoda tavandan sarkan sarmaşıklar, adeta bir koleksiyon değeri taşıyan sukulentler… Yeşil bitkilerden pek çok şey öğreniyoruz da… Örneğin sabırlı olmayı… Öte yandan hızlı şehir hayatı çiçekler aracılığıyla bize biraz daha yavaşlamayı gösteriyor.

Bitkilerin kendinizi iyi hissetmenizde her daim iyi bir yanı var. Ayrıca hiç kuşkusuz ki bir ev bitkiler sayesinde çok daha fazla yaşanmışlık hissi kazanabiliyor. Ve az çok herkes bitkilerin gerçek anlamdaki şifacı özelliklerini keşfetmiş durumda…

EVDE BİTKİ YETİŞTİRMENİN FAYDALARI

Pek çok iç mekan bitkisi havayı temizleme özelliğine de sahiptir. Temiz bir havayı içimize çekmek ise bize şöyle bir katkı sağlıyor:

  • Toksinlerden arınıyoruz; böylelikle vücudumuz daha sağlıklı oluyor.
  • Daha fazla oksijen sayesinde daha iyi konsantre olabilir ve daha iyi uyuyabiliriz.
  • Bitkilere bakıyor olma fikri bile bedenlerimiz ve zihnimiz için son derece faydalı.
  • Çiçekleri sulamak, budamak ve gübrelemek bizim yavaşlayarak doğa ile iletişim kurmamızı sağlıyor.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Evin havasını en iyi temizleyen iç mekan bitkileri

EVDE BİTKİ BAKIMI O KADAR DA ZOR DEĞİL!

Bitkilerden çok anlamıyorum diye üzülmeyin. Bitki bakımı sanıldığı kadar da zor bir uğraş değil:

  • Her bitkinin ışık, su, nem, ısı, gübre ve drenaja ihtiyacı var. Pek çok bitkinin ortak özelliği ışığı çok seviyor olmaları. Bu sebeple bitkileri pencereye yakın konumlandırmak yeterli olacaktır.
  • Kaktüs ve sukulent gibi cinsler güneşi çok sevdikleri için mutlaka güneşli bir yerde konumlandırılmalı.
  • Aloe vera ve barış çiçeği neredeyse uzmanlık alanı gerektirmeyen bitkiler.
  • Yapılan en büyük yanlışlardan biri çiçekleri gerektiğinden fazla sulamak. Saksı tabağına su koymak her zaman daha iyi sonuç verir. Aksi halde aşırı sulamada kökler suyun içinde kalır ve bitki çürümeye başlar.
  • Çiçekleri gübrelemek için en iyi sezon mart-eylül aralığıdır. Böylelikle olduğundan daha fazla büyümelerini ve çiçeklenmelerini sağlayabilirsiniz.
  • Sukulent ve teraryum konusunda çılgınlık düzeyindeki ilgi hala devam ediyor. Sıra dışı saksılardan asılabilir tasarımlara kadar pek çok dekoratif seçenek de sunan bu bitkiler evlerde başrolü oynuyor. Ama aşk merdiveni, kılıç çiçeği, devetabanı gibi pek çok geleneksel bitkiye olan ilgi de artıyor.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: Fazla sulanan bitki nasıl kurtarılır? Aşırı sulama belirtileri

Salon bitkileri nelerdir? En popüler 15 iç mekan bitkisi

SATIN ALMAK VE SONRASI…

Fide ve peyzaj satan noktalardan yapı marketlere, yerel çiçekçinizden online’a kadar aradığınız tüm çeşitleri artık kolaylıkla her yerden bulabilirsiniz.

Bitki satın alırken dikkat etmeniz gereken ilk şey onu sevmenizdir! Yoksa ona bakmak içinizden gelmez.

Satın aldıktan hemen sonra yapmanız gereken şey etiketine bakarak bilgi almaya çalışmak. Online olarak da artık çiçeğinizin ihtiyacı olan her şeyi bulabilirsiniz. Sağlıklı, her dem yeşil, hastalıklardan uzak olmasını istediğiniz bitkileriniz için işin uzmanlarından da bilgi alabilirsiniz.

Yaşayan bir duvar yaratmak için bitkilere özel raf düzeneklerinden yararlanın. Dikey olarak duvara dizeceğiniz bitkiler ile çarpıcılığı yüksek köşeler yaratabilirsiniz. Benzer bir etkiyi duvara kancalar ile doğrudan asılabilir saksılarla da elde edebilirsiniz. Tırmanıcı bitkiler bu işin için ideal olabilir.

ÇİÇEKLİ BİTKİLER İÇİN İPUCU

Bitki besini: Muz kabuklarında yüksek oranda potasyum var. Bu da çiçekler için ideal. 4- 5 adet muz kabuğunu kavanoz içine koyup üzerine su ekleyin. Kapağı kapalı karanlık bir yerde ortalama 15 gün bekletin. Fermente olacak ve su bulanıklaşacak. Kabukları süzüp çiçekli bitkilerinizin sulama suyuna karıştırın.

Isırgan otu yüksek oranda azot içerir ve bu da çiçekleri coşturur. Bir tutam ısırgan otunu 15 dk. suda bekletin. Bunu sulandırıp bitkilerinize kullanabilirsiniz.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: Torf nasıl yapılır? Kompost ile farkı nedir?

Kompost nasıl yapılır? Kompost nedir ve püf noktaları nelerdir?

Güneş ışığı almayan alanlarda yetişebilen iç mekan bitkileri

Burca göre bitkiler: Burcunuz bitki seçiminizle ilgili ne söylüyor?

Feng Shui’ye göre en iyi iç mekan bitkileri: 10 farklı öneri