Öncesi – sonrası: Mutfakta pastel dönüşüm

Son güncelleme:

İlkbaharın renk ve cıvıltısını Ankara’daki evinin mutfağına taşımak isteyen Aslı Altundal, beyaz ve krem tonlarını pembe, mavi ve sarı gibi bahara çok yakışan pastel renklerle bütünleştirmiş.

Hazırlayan Günseli Büyüksağiş
Fotoğraflar Aslı Altundal

Öncesi

Fırında pişen kurabiyelerin kokusu, süs elmasının çiçeklerinden ilham alınarak hazırlanmış lezzetli pasta ve vazodaki bahar çiçekleri ile kır evi stilinde dekore edilmiş bir mutfaktayız. Instagram’da @nergislibahce adıyla paylaşımlar yapan Aslı Altundal eski mutfağı yerine raf sistemli daha ferah, ahşap ve taş gibi doğal malzemelerin kullanıldığı, kullanışlı bir mutfak ortamı oluşturmak istemiş.

Sonrası

Öncelikle eski mutfağın tüm parçaları başka bir yerde kullanılmak üzere, dikkatlice sökülmüş. Arka plandaki seramikler kırılarak yerine doğal taş döşenmiş. Ahşap tezgah, eviye, mutfak dolapları, raflar ve mutfak adası Ikea’dan seçilmiş. Tabakların konduğu ahşap raf, mutfakla uyumlu olması için beyaza boyanmış. Antika pazarından toplanan eşyaların dekorasyona dahil edilmesiyle de, eski ile yeninin bütünleştiği bir mekan ortaya çıkmış.

KUMAŞA BASKI DESEN YAPIMI

Ada ünitesinin üzerinde kullanılan el boyaması runner da hem stili hem mevsimi yansıtıyor. Aslı Hanım’ın pastel tonlarda tavuk desenli ahşap baskı uygulamasını denemek isterseniz:

Malzemeler:

  • Baskı yapılacak kumaş
  • Kumaş boyaları (Farklı boyaları karıştırıp renk elde edebilirsiniz.)
  • Ahşap baskı çeşitleri
  • Sünger parçaları

Yapılışı: Baskı çalışması için keten/pamuklu kumaş kullanın. Boyayı kalıba sürdükten sonra kumaş üzerine iyice bastırarak uygulayın. Tamamen kuruması için, bir gün beklettikten sonra, tersinden buharsız ütüyle ütüleyip kullanıma hazır ve yıkanabilir hale getirin.