Torf nasıl yapılır? Kompost ile farkı nedir?

Torf nasıl yapılır? sorusu sonbahar mevsiminde sıklıkla merak edilen bir konu haline geliyor. Yaprakların ve ağaç dallarının döküldüğü bu dönemde, doğal malzemelerle torf yapabilirsiniz. Peki torf nasıl yapılır? Kompost ile farklı nedir? İşte yanıtı…

TORF NASIL YAPILIR?

Soru: Sonbaharda bahçedeki yapraklardan torf yapılabileceğini duymuştum.. Torf yapmak kolay mıdır? Kısaca anlatabilirseniz çok sevinirim.

Cevap: Önce yarı gölgede, toprak zeminli bir alan belirleyin. Sonbaharda topladığınız yaprakları, kesilen çimleri, budanan dalları, eski gazeteleri parçalayarak burada biriktirin. Yarım metre bitki atığı oluşturun, üzerini sönmüş kireçle örtün. Bir miktar da azotlu gübre serpin. Bu yığınların her zaman nemli kalmasına özen gösterin. Böylece kendi organik gübrenizi hazırlamış olacaksınız. Gübre olgunlaşınca kahverengi ya da siyah renge döner.

KOMPOST İLE TORF FARKI NEDİR?

Kompost hertürlü organik atığın belli şartlar sağlanarak etkileşime girmesi yolu ile üretimidir. Torf ise çok yıllık bitkilerin yaprak, dal vb. parçalarının toprağa düşerek çürümesi sonucu elde edilen oluşumdur.

Kompost hakkında detaylı bilgiye “Kompost nasıl yapılır? Kompost nedir ve püf noktaları nelerdir?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kompost nasıl yapılır? Kompost nedir ve püf noktaları nelerdir?