deve tabanı monstera bakımı
Deve tabanı

Devetabanı çoğaltma ve bakımı nasıl yapılır? Özellikleri nelerdir?

Devetabanı çoğaltılması ve bakımı nasıl yapılır? Devetabanı (Monstera deliciosa) çiçeği özellikleri nelerdir? sorularının yanıtları sıklıkla araştırılıyor. Naz Irmak Saf, Monstera diğer bir adıyla devetabanının bakımının püf noktalarını anlattı.

Devetabanı bakımı
 • Toprak: Zengin karışımlı toprakları sever.
 • Işık: Yarı gölge ve gölge alanlardan hoşlanır.
 • Isı: Ilık ortamları sever. Kışın en fazla 15 dereceye kadar dayanabilir.
 • Su: Yazın bolca sulayın, arada sırada yapraklarına su püskürtün. Yeni çıkanlar dışında yapraklarını ıslak bir bezle düzenli olarak silin.

DEVETABANI BAKIMI NASIL YAPILIR?

deve-tabanı-bakımı

Monster, aydınlık mekanları çok sever. Hava akımından çok çabuk etkilenir. Bu nedenle yaprak uç ve ortalarında kurumalar oluşur. Bitki bu tarz ortamdan korursanız o da zamanla yaralarını onarır.

Nemli ortamı çok sever. Yapraklarını su püskürtücü ile nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Toprak olarak torflu ya da kumlu bahçe toprağı sever.

Kökleri dar alanları sevmez. Bu nedenle derin saksılara dikmelisiniz.

Devetabanı bakımı

SULAMASI NASIL OLMALI?

Monstera nem sever. Bu nedenle toprağı çok kurumadan sulaması yapılmalıdır.

Deve tabanı bitkisi bakımı

DEVETABANI YAPRAKLARINDAN SU DAMLIYOR

Devetabanı yapraklarında su damlaması neden olur? sorusu sıklıkla merak edilen konulardan biri. Devetabanı yapraklarından ağlıyor gibi su damlıyorsa, bu aşırı sulamadan kaynaklanır. Sulamayı azaltmalısınız.

DEVETABANI ÇOĞALTILMASI NASIL YAPILIR?

Devetabanı çiçeğinin çoğaltılması çok kolaydır. Hava kökü olan dalın hemen altından düz uçlu kesici ile kesilir ve suda köklenmeye bırakılır.

Köklenmesi için uzun süre sabırla beklemeniz gerekir. Kökler en az 15 cm olduğunda yeni saksısına dikebilirsiniz.

Devetabanı çoğaltılması

DEVE TABANI BAKIMI KISACA

Latince ismi Philodendron monstera deliciosa olan devetabanı, Aracceae
Yılanyastığıgiller ailesinin bir üyesidir.

Philodendron ailesinin üyelerinin sayısı, 500’ü bulur. Bu zengin tür, meraklıları tarafından üretilen melezleriyle sayıca giderek zenginleşmektedir.

Bitkimizin kökeni, Florida, Meksika, Antiller başta olmak üzere nemli tropik ormanlardır. Kökleri genellikte toprak yüzeyinin dışına taşar ve çoğu epifittir. Epifit, bir ağaca tutunup gelişen bitkilere denir.

Kimi sarmaşıklar gibi ağaca zarar vermez. Bu iki özelliği, orkidelere benzer. Yaprakları biçim olarak oval, kalp ve adı üstünde devetabanı gibi kocaman el parmaklarını andırır.

Devetabanı yaprağı

Yüzeyleri parlaktır. Bazı türlerin yaprak altları ve dalları kırmızıdır.

Devetabanının boyu, budanmazsa 3-4 metreyi bulabilir. Budama yapmak yaprakları daha büyütüp gövdeyi genişletir. Kimi yaprakların çapının
1 metreyi bulduğu olur.

DEVETABANI TOPRAĞI NASIL OLMALI?

Toprak: İyi cins bahçe toprağı, yaprak gübresi karışımı uygundur.

Sıcaklık: Bitkinin doğasına uygun sıcaklık tüm sene 18 -22 derecedir.

DEVETABANI IŞIK İHTİYACI

Işık: Doğrudan güneş almayan, aydınlık yerde mutlu olur.

Devetabanı ışık ihtiyacı

DEVETABANI SULAMA

Sulama: Sulamadan önce toprak yüzeyinin kurumasını bekleyin. Nemli ortamda gelişen tüm tropik kökenli ev içi bitkilerinde olduğu gibi yapraklarına sık sık su püskürtün. Bu işlemin yapılmadığı bitkilerin yaprakları geriye dönüşü olmayan bir şekilde uçlarından sararmaya başlar.

Yaz ayları boyunca yeşil bitkiler besini verin.

DEVETABANI NASIL ÇOĞALTILIR?

Çoğaltma: Tohumla ve çelik alma yöntemiyle çoğaltabilirsiniz.

Devetabanı çiçeği

Devetabanı yaklaşık 25 türü olan, tırmanıcı bir bitkidir. Monstera deliciosa, 2.5 metreye kadar boylanabilir. Uzun saplı, koyu yeşil, derimsi dokulu, oval delikli, 60 santimetreye kadar uzayan, gösterişli ve parlak yaprakları vardır. Torflu ve biraz kumlu toprak karışımında iyi gelişim gösterir.

Yarı gölge ve gölge alanlardan hoşlanır. Onu sakın direkt olarak güneş ışığına bırakmayın. 26˚C sıcaklık onun için uygundur. 15˚C altında durgunluğa geçer.

deve-tabanı-bakımı

Yaz mevsiminde bolca su ister. Arada bir yapraklarına da su püskürtülmelidir. Kış mevsiminde sulama biraz daha azaltılmalıdır. Yeni çıkan yaprakları dışında, diğer yaprakları ıslak bir bezle düzenli olarak silinmelidir.

Çelikle üretilebilir. Saksıları üç yılda bir değiştirilmelidir. Akarlar ile mantar hastalıklarına karşı ilkbaharda ve eylül ayında iki defa uygun ürünle ilaçlanmalıdır.

DEVE TABANI (MONSTERA) SAKSISI NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

DEVETABANI (MONSTERA ADASONII) BAKIMI VİDEOLU TARİF

Devetabanı

Evde Benjamin Bitkisi bakımı, sulaması nasıl yapılır? İşte püf noktaları

Antoryum çiçeği bakımı nasıl yapılır? (Anthurium) yapraktan çoğalır mı?

Çuha çiçeği bakımı: Çuha ne zaman çiçek açar?

Kauçuk çiçeği bakımı: Sulama, çoğaltma ve tüm püf noktalar

 1. Merhaba Aralık ayında monstera aldım. Yeni çıkmaya başlayan yağrağı vardı yaklaşk 15 günde açtı. Ve 1 hafta kadar önce yaprak uçlarında minicik olan siyahlık bu çıkan yaprakta yavaşça büyümeye başladı şuan bir mercimek tanesi kadar var her gün azar azar çoğalıyor. Bu siyahlığın hemen üstü sarı giderk sarılık yerini siyaha bırakıyor buragı kesmelimiyim neden olur? Ve dün çokda dikkatli olmama rağmen delikli yaprağın üzeründeki tozu alırken yaprağı yırttım 🥺 Bi sorun olurmu? Ve monsteralar ne kadar sürede yeni yaprak çıkarır. Tam 1 ay oldu ve büyük 1 yaprak çıkardı 2.sine zmn gelir?

 2. Merhabalar,

  Monstera bitkisinin yaprak uçlarında yaşanan bu sorunun birkaç sebebi olabilir;

  çok kuru hava kaynaklı ise bitkiye zaman zaman su püskürtmeniz gerektiği anlamına gelir

  sıkışık toprak kaynaklı ise saksınızın bitkiye uygun büyüklükte olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca toprak seçimi de önemli. Drenajı iyi olmayan toprak da bu soruna neden olur. Çiçeğin kökleri toprağa serbestçe yayılabilmelidir.

  Toprak çok fazla su tutuyorsa, üstten kuru görünse de dibi ıslak olabilir bu da sararmaya neden olur.

  Toprağın besin değeri düşük olabilir, toprak değiştirilir.

  Klima ya da kalorifer yakınında ise bu da yine yaprak uçlarında kararmaya sebep olur.

  Yırtılan yaprak için yapılacak bir şey yok ciddi bir sorun oluşturmaz.

  Monstera yeni yaprak çıkarmıyorsa bunun da birkaç sebebi olabilir. İlki bu aylarda bitkiler uyku döneminde olur. Uyku döneminde daha uzun aralıklarla yaprak verirler.

  İkincisi ise yerini sevmemiş olabilir, daha güneşli ya da daha gölge bir alanda bakım sağlamayı deneyebilirsiniz.

 3. Merhaba ben eylül ayında monstera aldım şuan gelişimi gayet iyi ancak Antalya’da yaşıyorum ve yazları nasıl sulamam gerektiğini bilmiyorum her gün mü sulamaliyim ? Ve hava çok çok sıcak olacak ne yapmalıyım ?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir