Burca göre bitkiler: Burcunuz bitki seçiminizle ilgili ne söylüyor?

Burca göre bitkiler farklılık gösterir. Bir bitki satın alıp onu doğrudan eve getirmek aslında kulağa son derece kolay bir eylemmiş gibi gelse de bitkiler ile burcunuz arasında büyük bir bağlantı var. Bir bitkinin ömrü, bakımı, görüntüsü ile sizin hayattaki genel yaklaşımlarınız arasındaki bağı burcunuza göre keşfedin.

Burçlara göre bitkiler

İşte burca göre bitkiler…

KOÇ BURCU BİTKİSİ: KAKTÜS

Normal hayatınızda hiç de dalga geçilecek bir insan değilsinizdir. Ne de olsa yönetici gezegeniniz Mars olduğu için her an ateş püskürebilirsiniz. Ya da başka bir deyişle bir kaktüs gibi dikenlerinizi batırabilirsiniz. Üstelik çok çabuk sıkılan bir yapınız olduğu için neredeyse hiç sulamadan bile zor koşullarda hayatta kalmayı başaran çöl iklimi bitkisi kaktüs tam size göre diyebiliriz.

Kaktüs bakımı hakkında daha fazla bilgi için “Kaktüs bakımı nasıl olur? Çoğaltılması ve püf noktaları” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kaktüs

BOĞA BURCU BİTKİSİ: PARA AĞACI

Güvenilir, istikrarlı bir yapınız var. Hatta işler kötüye gitse bile o şeyi düzeltmek için elinizden geleni ardınıza koymaz, başladığınız işi yarım bırakmazsınız.

Dayanıklı ve güçlü gövdesi ile para ağacı eviniz için ideal bir bitki olabilir. Üstelik dekorasyon seçimlerinizle de iyi bir eşleşme olacağı kesin. Soğukkanlı bir yapınız var. Para ağacı da değişken koşullara çabuk tepki
vermez. Sulamayı unutsanız bile bunu kolaylıkla tolare edecektir. Küçük yaprakları şans ve talih ile bağdaştırılır.

Para Ağacı hakkında daha fazla bilgi için “Para Çiçeği (Crassula) bakım ve sulaması nasıl yapılır? Çiçek açar mı?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Para ağacı

İKİZLER BURCU BİTKİSİ: HAVA BİTKİSİ

Bir hava elementinin tüm özelliklerini taşıyan ikizler burcu için herhalde daha uygun bir bitki olamaz. Doğanın özgür bitkisi olan hava bitkisinin bu şekilde adlandırılmasının sebebi ise havada duruyor olması.

Bir duruma bağlı kalmayı ve özgürlüğünüzden alıkonulmayı hiç istemezsiniz. Ve hemen hemen her koşula kolaylıkla adapte olursunuz. Hava bitkisi de bu özelliklerin tamamını gösterir.

Küçük ebatlı yeşil bitkinin kökü çok küçük olduğu için toprağa ekilmesi gerekmiyor. Ters bir biçimde bile askıda kullanılabilirler. Bu da adeta sizin günlük hayatınızdaki rolünüzü göstermiyor mu?

Her şey baş aşağı olsa bile kolaylıkla hayatta kalmayı başarıyorsunuz. Hafifçe spreylenmeleri yeterlidir. Tek ihtiyaçları hava sirkülasyonun olması. Hızlı yaşam temponuza bu bitki kolaylıkla uyum sağlar. Çünkü neredeyse hiç ilgi istemezler.

Hava bitkisi bakımı hakkında daha fazla bilgi için “Hava çiçeği bakımı nasıl yapılır? Tillandsia özellikleri nelerdir? İşte püf noktalar” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İKİZLER BURCU: HAVA BİTKİSİ

YENGEÇ BURCU BİTKİSİ: KÜSTÜM OTU

Tutkulu ve hassas bir yapınız var. Başkalarına göz kulak olmaktan ise son derece mutlusunuz. Küstüm çiçeği sizin için ideal bitki diyebiliriz. Aslında ismi biraz manidar geliyor olabilir; çünkü gerçekten de bu çiçek o kadar hassastır ki çok çabuk küsebilir.

Yapraklarına dokunduğunuzda hemen yapraklarını içe doğru kapatır. Bunu durmaksın yaparsanız uzun vadede sizi yarı yolda bırakacaktır. Bu yüzden temas etmeden büyük bir incelikle bakımlarını yapmanız gerekir. Tüm koşulları sağladığınızda pembe, sarı ve mor çiçekler açabilirler. Bu tonlar da sizin doğanıza son derece uygun tonlardır.

Burca göre bitkiler ve yengeç burcu

ASLAN BURCU BİTKİSİ: YAPRAK GÜZELİ BEGONYA

Renkli bir kişiliğiniz var. Ayrıca iz bırakmayı seviyor, iddialı olan şeylerden hoşlanıyorsunuz. Bir yerin kapısından içeri girdiğinizde tüm bakışlar size çevrilsin istiyorsunuz. İşte yaprak güzeli begonya da bu arzunuzu fazlasıyla yerine getirecektir.

Etraflarında daha başka bitkiler varsa, onları domine ederek daha büyük ve gösterişli yapraklar çıkarmaya başlarlar. Kendi kendisine yeten bir bitkidir.

ASLAN BURCU BİTKİSİ: BEGONYA

BAŞAK BURCU BİTKİSİ: DUA ÇİÇEĞİ

Neyseniz osunuzdur. Biraz dediğim dedik de diyebiliriz belki; çünkü bir şeyler kendi tarzınız ne ise öyle olsun isterseniz. Bununla birlikte içe dönük bir yapınız da vardır. Yani kendinize ait bir dünyanız vardır ve manevi yönünüz gelişmiştir. İşte sırf bu sebeple dua çiçeği size çok uygun diyebiliriz.

Geceleri sanki dua ediyormuşçasına yapraklarını içe doğru kıvırır. Adeta dünyadan elini eteğini çekiyormuşçasına kendi dünyasına kapanır. Detaycılık ve belli kurallar gerektiren bu çiçeğe bakmak sizin için çocuk oyuncağı; çünkü siz en karmaşık kuralları bile bir çırpıda çözebilen bir yapıya sahipsiniz.

Burca göre bitkiler ve başak burcu

AKREP BURCU BİTKİSİ: SİNEKKAPAN BİTKİSİ

Temkinli, gizemli ve ketum bir yapınız var. İşte tüm bu özellikleriniz yüzünden bu bitki sizin için ideal seçim olabilir. Aslında herkesçe bilinir ama pek çok kişi biraz ürktüğü için evinde bakmayı düşünmez.

Bu çiçeğin sizin ketum özelliklerinizle benzer nitelikleri vardır. Sizin de biri çok fazla iç dünyanıza girmeye çalıştığında ya da yakınlaştığında kendinizi
kapatma ya da etrafınıza bir sınır çizme gibi bir özelliğiniz vardır. Sinekkapan çiçeği de dışarıdan bir darbe ya da onu rahatsız eden bir etmen olduğunda ağzını yani yapraklarını kapar. Ayrıca bitkinin bir diğer özelliği sinekleri kendine çeken bir sıvı salgılamasıdır. Mavimsi bir sıvı olan bu salgı, sizin gizemli ve sahiplenici mizacınızla da son derece benzer niteliktedir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: “Böcek yiyen bitkiler nelerdir? Saksıda et yiyen bitkiler

Sinekkapan bitkisi

YAY BURCU BİTKİSİ: PAŞA KILICI

Uyum sağlayan, kendini ortaya koyan ve biraz da umursamaz bir tavrınız
vardır. Bu yapı bu bitkinin doğası ile uyum sağlayıcı bir nitelik gösterir. Uzun ve dayanıklıdır. Evde nereye koyarsanız koyun kolayca uyum gösterir. Sizin ona sağladığınız şartları umursamadan hayatta kalmayı başarır. Sulamayı ve gübrelemeyi unutsanız da gelişimini devam ettirmeyi sürdürür.

Sizin gibi dışa dönük, hayatını yaşamayı seven ve sosyalleşen bir insan için bu bitki doğru bir tercih gibi görünüyor. Evde olmadığınız zamanlarda bu yapıyı tolare edecektir. Havayı temizleyen kılıç çiçekleri, hastalıkları azaltmaya ve alerjileri önlemeye yardımcı olur. İyimserlik ve şans getirdiklerine inanılır.

TERAZİ BURCU BİTKİSİ: BARIŞ ÇİÇEĞİ

Barış dolu, kolaylıkla adapte olabilen bir yapıya sahipsiniz. Doğuştan gelen bir estetik anlayışınız vardır. Girdiği ortama zarafet katmakta gecikmeyen barış çiçeğinin bembeyaz açan çiçekleri vardır. Çevresindeki herkesi,
mutlu etmeye çalışan bir terazi için bu çiçek biçilmiş bir kaftandır. Çünkü barış çiçeği de kendisine bakanı mutlu etmek için elinden geleni yapar. Kolay çiçeklenir. Çok fazla bakıma ihtiyaç duymaz. İsminin de önerdiği gibi, bu çiçek de tıpkı bir terazi burcu gibi girdiği ortama barış getirmek için vardır.

Barış çiçeği hakkında detaylı bilgi için “Barış çiçeği bakımı nasıl olmalı? (Spatifilyum, Yelken Çiçeği) saksı değişimi” yazımızı inceleyebilirsiniz.

TERAZİ BURCU BİTKİSİ: BARIŞ ÇİÇEĞİ

OĞLAK BURCU: BONSAİ AĞACI

Geleneksel, inatçı ve kendisini işine adayan bir yapınız var. Bonsai ağacının da çok eski bir tarihi vardır. Bu da onu sizin geleneksel yapınıza hitap ediyor hale getiriyor.

Büyük bir ağacı taklit eden bonsai ağacı, sabırla budanma gerektiren bir
ağaçtır. Çok kolay gibi göründüğü halde ancak çok detaycı bir insanın yetiştirebileceği türden bir bitkidir. Ancak oğlak burcunun ayrıntıcı yapısı bonsai ağacını yıllarca yaşatmaya yetebilir. Başarılı olmanız da kuşku götürmeyen bir gerçektir.

Bonsai bitkisi hakkında detaylı bilgi için “Bonsai bakımı nasıl yapılır? Bonsai nedir?” ve “Nandina bonsai bakımı püf noktaları nelerdir?” yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

OĞLAK BURCU: BONSAİ AĞACI

KOVA BURCU: HAYAT KURTARAN KAKTÜS

Burçlar arasında nevi şahsına münhasır diye tabir edilen bir kimliğe sahipsiniz. Her konuda kendi tarzınızı ortaya koymayı tercih ederseniz. Hayat kurtaran kaktüs (Huernia Zebrina) diye anılan ve neredeyse hiçbir bitkiye benzemeyen bu bitkiyi tercih etmeniz de çok şaşırtıcı olmaz. Çünkü bu bitki bir cam kenarında kolaylıkla rastlayabileceğiniz bir bitki değildir.

Hatta bu bitkiye belki de bir bilim kurgu kitabında rastlamanız daha olasıdır. Egzotik özellik gösteren bu kaktüs türü, çok fazla sulama gerektirmez. Bu da özgür ruhunuzla ve sıkılgan yapınıza kolaylıkla uyum sağlayacaktır.

KOVA BURCU: HAYAT KURTARAN KAKTÜS

BALIK BURCU BİTKİSİ: İNCİ TANESİ

Hayalperest ve çocuksu bir doğanız vardır. Başkalarını mutlu etmeye çalışan nazik bir yapıdasınızdır. İnci tanesini andıran bu sukulent türü sizin için uygun bir bitki denilebilir.

Askılı saksılarda kullanılan tür, şelale gibi akıcı bir özellik gösterir. Suya olan tutkunuz ile özdeşleşir. Her ortama kolaylıkla uyum sağlayabilen
bu bitki sizin uyumlu doğanızla da büyük bir armoni içindedir.

BALIK BURCU BİTKİSİ: İNCİ TANESİ

İYİ FİKİRLER

Bazı rahatsızlıklara ya da hastalıklara olan yatkınlıkların burcunuzla alakası olabilir. Burcunuza göre seçtiğiniz bitki sayesinde belki de bu
rahatsızlıklarınızı minimuma indirebilirsiniz. Örneğin alerjiye olan yatkınlığı, aloe vera sayesinde en aza indirmek gibi…

Bitkiler görsellikleriyle de yaşam alanlarında dikkat çeken detaylar olabiliyor. Bu sebeple seçtiğiniz bitkinin dekorasyon tercihlerinizi, kişisel
zevklerinizi yansıtmasına da dikkat etmeniz gerekir.

Burca göre bitkiler yazımızı beğendiyseniz, aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir…

Bakımı kolay bitkiler: Her koşulda dayanıklı 8 ev bitkisi

https://www.evimdergisi.com.tr/bakimi-kolay-bitkiler-olmesi-neredeyse-imkansiz-8-ev-bitkisi/

Bahçe için yapımı kolay ve şık mozaik dekorasyon fikirleri: 9 örnek

https://www.evimdergisi.com.tr/bahce-icin-yapimi-kolay-ve-sik-mozaik-dekorasyon-fikirleri-9-ornek/