atak odasında Ege renkleriyle yaratıcı dönüşüm

Yatak odasında Ege renkleriyle yaratıcı dönüşüm

İstanbul’da şehirli bir ev. İçinde ise tam bir Ege esintisi. Küçük dokunuşlar ve zarif detaylarla bambaşka bir kimlik kazanan bu evde adeta yaratıcılık konuşuyor.

EGE EVLERİNİN SERİN ETKİSİNİ EVİNE TAŞIDI

Her şey Cunda sevdası ile başlamış. Ege’nin begonvillerinin duvarları süslediği mavi-beyaz evler Sebahat Gönenç’in hiçbir zaman bıkmadan izlediği bir görüntü. Ege evlerinin bu serin etkisini neredeyse hiçbir mobilyayı değiştirmeksizin zaman zaman kendisi dokunarak kimi zaman ise marangozdan destek alarak Beylikdüzü’nde bir sitede yer alan bu şehirli eve getirmek istemiş.

Yatak odasında camın önünde eskiden sadece bir kurutma makinesi varmış. Her şey aslında ona beyaz bir dolap yaptırarak başlamış. Sonra camın önüne sandıklı puf gelmiş. Duvarlar boş kalınca da raflar… Rafları asmak için ev sahibesi beyaz halatlar kullanmış.

DİKİŞ DİKME HOBİSİNDEN YARARLANDI

Çoğu mobilyayı boyayarak şimdiki görünümlerini kazanmasını sağlamış. Diğer bir hobisi de dikiş dikmek olduğu için yatakbaşı, perde ve kırlentlerin pek çoğunu kendisi yapmış. Ev sahibesi ilk olarak yatak odası ve balkonu ile başlattığı mavi-beyaz akımını evin her tarafına yaymak hedefinde. Sırada oğlunun odası var. Yatak odasında yapmış olduğu tüm maliyetin 1.000 TL’yi geçmediğini, Bakırköy pazarı ve Kadıköy’deki Salı pazarından satın aldığı çok hesaplı kumaşlarla harikalar yarattığını söylüyor.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Öncesi sonrası görüntülerle kolay mobilya yenileme tarifleri

Şifoniyer kahverengiymiş. Beyaz ahşap boyası ile boyanıp kulpları değiştirilince bambaşka bir havaya bürünmüş. Önündeki puf ise önceden bir sehpaymış. Oyma ayaklı ve kahverengi olan bu sehpa anneanne yadigarı. Puf ise beyaza boyanıp üstü yatak başıyla aynı kumaşla kaplanarak tuvalet masasının önündeki yerini almış.

Daybed olarak işlev gören pufun üzerindeki iğne işi örtü ev sahibesinin anneannesinden. Yastıkların üzerindeki tığ işleri ise Sebahat Hanım’ın çeyizinden. Sonradan yastığa çevrilmişler. Perde, Bakırköy pazarından 20 TL’ye alınmış. Kapaklı hasır sepetler orijinalinde birer piknik sepeti. Ev sahibesi onları hobi kutusu olarak değerlendirmiş. İçinde dikiş malzemelerini saklıyor.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Fas temalı ayak pufu kendin yap tarifi

Bu köşe ev sahibesinin en sevdiği köşe. En sevdiği aktivitelerden biri ise burada kitap okumak ve zaman zaman dikiş makinesi ile dikiş dikmek.

Odadaki en çarpıcı dönüşümü yatak başı geçirmiş. Tül ve rustik kullanılarak tasarlanan bu yatak başının mimarı Sebahat Hanım. Tasarımı kendisine ait. Rustik, Koçtaş’tan. Yatak örtüsü ise Madame Coco’dan. Komodinin üzerindeki dantelli cam fanus aslında bir mumlukmuş, parça kumaşlar ve silikon tabancasıyla adeta şık bir kostüm giymiş.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Yatak başı önerileri ve kendin yap tarifleri – Kendi yatak başınızı oluşturun

Ege’de sakin ve otantik bir köy evindeyiz

Kendin yap: Kolay ve pengarenk puantiyeli abajur

https://www.evimdergisi.com.tr/kendin-yap-kolay-ve-pengarenk-puantiyeli-abajur/