Tarihi evi satın aldı, beş yılda yeniledi! İşte muhteşem dönüşüm

İngiltere’nin Mazie Nehri bölgesinden harabe haldeki tarihi bir evi satın alan New Dawn Recordings YouTube kanalının sahibi Stephen Taylor mükemmel bir yenileme yaptı. Beş yılda tamamlanan çalışmaların ardından tarihi ev muhteşem bir eve dönüştü.

Taylor bu eve dönüştürdüğü tarihi dükkanı 26.000 pound’a (yaklaşık 977 bin TL) satın alıp, yeniledi ve yaşanabilir hale getirdi.

Yaşananları ve yapılanları Youtuber Stephen Taylor şu şekilde anlatıyor:

“Merhaba, benim adım Stephen Taylor ve 2016’da açık artırmada 26.000 pound’a (977 bin TL) terk edilmiş bir dükkân satın aldım. Bu benim hikayem.

20 yıldır marangozluk yapıyorum ve son beş yılımı bu binayı yenilemekle geçirdim. Paradan tasarruf etmek için mümkün olduğunca fazla işi kendim yaptım ve size inşaat sürecinin önemli noktalarını göstermek istiyorum.

Bina İngiltere’de, burası benim memleketim ve Mazie Nehri’nden yaklaşık 10 dakikalık yürüme mesafesinde. Liverpool şehir merkezinin manzarası var.

İlk işim tüm karmaşayı temizlemekti ve bu çok uzun sürdü. Sonra bazı planlar hazırladım. Evin biraz alışılmadık bir düzeni vardı çünkü ana yaşam alanları zemin kat yerine birinci kattaydı. Artık inanın ya da inanmayın, bu mülkü satın aldığımda önceden bir yapısal rapor almamıştım. Raporu aldıktan sonra iyi haberler vardı. İyi haber şu: ‘Binayı yıkmak zorunda değilsin.’ Kötü haber ise, ‘Binanın ön cephesini tamamen yıkmak zorundasın ve yeniden inşa etmelisin, çünkü yıkılmak üzere.’ Ve bu, bir sonraki işti.

Bu noktada projede birkaç yıldır çalışıyordum ve işim için bir hafta izin aldım ve her iyi inşaatçının haftasında yaptığı şeyi yaptım: Kapalı alanda daha fazla iş yapmak…

EVİN ERTESİ GÜN AYAKTA KALAMAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORDUM

Birkaç yıl sonra bunu izlemek çok komik çünkü aslında bu evde yaşıyorum. Aklımdan neler geçtiğini size anlatayım, sadece düşünüyordum: ‘Ah Tanrım, başım belada, burada ne karışıklık var ve ben eve gidiyordum ve ertesi gün hâlâ ayakta olup olmayacağını merak ediyordum çünkü binayı ayakta tutacak pek bir şey yok gibi görünüyordu. Korkutucu bir şeydi, ama sonunda bunu atlattık.

Bu yüzden epey zaman alan tüm pisliği temizlediğimde drone’u havaya kaldırıp biraz çekim yapmaya karar verdim, yukarıdan çekimler böylece ölçeği hakkında bir fikir edinebilir ve binanın güzel bir görüntüsünü elde edebilirsiniz. Bu noktada görebileceğiniz gibi, ön cephe yeniden inşa edilmiş ve tamamen sivriltilmiş pencereleri tahtalarla kapattım çünkü insanlar içeri girmeye çalışıyordu ve evet, iyi bir ilerleme kaydediyordum.

Çatı tamamlandığında ve bina güvenli hale geldiğinde, kendimi binanın içindeki şeyler üzerinde çalışmaya ayırmaya başladım. İlk işlerden biri eski tankı taşımak ve ondan kurtulmak için eski tankı zemin kat seviyesine indirmekti; bu da yeni zemin kirişleri içeri girmeden önce yapıldı. Pencereler zaten mevcuttu, çok fazla çekim yapamadım çünkü her şeyi halletmeye çalışmakla çok meşguldüm.

Ve ondan sonra, duvarları döşemeye, yeni tavanlar yapmaya ve diğer ufak tefek işlere geçtik. Sonra yerel bir şirketle anlaşıp yeni panjurlar taktırmaya karar verdim.

Bu noktada nihayet bir ev gibi görünmeye başlamıştı. Zeminler çiviliydi, duvarlar yerindeydi ve tavanları alçı panelle kaplıyordum. Tüm duvarları yalıtıp iyi bir ilerleme kaydediyordum. Tesisatçılar ve elektrikçiler geldi, ilk düzeltme işlerini yaptılar. Kutsal John, alt kattaki banyo ve yeni kanalizasyon için benim için yeni bir delik açtı.

HİÇ BİTMEYECEK GİBİYDİ

Yerel halk her zaman yakından takip ediyordu, ama aylar geçiyordu ve sanki hiç bitmeyecekmiş gibi geliyordu. Ama her zaman yapılacak bir şeyler vardı, bir yerlerde her zaman küçük bir iş vardı.

Sıva parasını yeni bir minibüse harcadım ve bu da bana sıvayı kendim yapmaktan başka seçenek bırakmadı. Biraz riskliydi çünkü daha önce hiç sıva yapmamıştım. Biraz ilerleme kaydettim ve bir sonraki adım mutfaktı. Tüm sıvaları bitirdiğimde sonunda yapabildiğim için rahatladım. Bazı ahşap işleriyle oldukça mutlu oldum.

Yani son fakat en önemlisi, mağaza alanı. Yani mağaza, benim yeni işim olan plak şirketi ve sanatçılar için olacak özel bir alana sahip.

Bu kadar uzun bir zaman dilimine yayılmış olduğundan, biraz karmaşık bir anlatımım olduğunu biliyorum. Çok teşekkürler.”

SONRASI