Paşa kılıcı (Kılıç çiçeği)
Paşa kılıcı

Kılıç çiçeği bakımı ve özellikleri: Evde bakımı nasıl yapılır?

Kılıç çiçeği adıyla da bilinen Paşa kılıcı, Asparagaceae ailesine ait bir bitkidir. Peygamber kılıcı adıyla da bilinmektedir.

Paşa kılıcı yapraklarının uzunluğu bir metreyi geçerse ve çiçeğini açarsa ev alınacağına dair bir inançta toplulumuzda yer almaktadır.

KILIÇ ÇİÇEĞİ BAKIMI NASIL YAPILMALI? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Kılıç çiçeği bakımı

Dayanıklı bir bitkidir. Susuzluğa ve bazı hava koşullarına karşı dirençlidir. Ama çok soğuk bir havada dayanıklılığı ne yazık ki çok iyi değildir. Paşa kılıcı aydınlık yerleri sever. Yapraklarının dik formda kalması için ışıktan uzaklaştırılmamalıdır.

Genelde iç mekanda bakımı sağlanmaktadır. Bu nedenle bulunduğu ortam düzenli olarak havalandırılmalıdır. Uygun büyüklükte ve genişlikte, bol hava delikli bir saksıda bakımı sağlanmalıdır.

PAŞA KILICI ÇİÇEK AÇAR MI?

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kılıç çiçeği nasıl çoğaltılır? 3 farklı çoğaltma yöntemi

Kılıç çiçeği olarak da bilinen paşa kılıcı ya da peygamber kılıcı çiçeği her yıl küçük, beyaz ve güzel kokulu çiçekler açar.

KILIÇ ÇİÇEĞİ TOPRAK SEÇİMİ

Kılıç çiçeği bakımı

Paşa kılıcının toprağı humuslu, geçirgen ve havadar olmalıdır. Ayrıca toprağa ince taneli ponza taşı karıştırmanızda toprak drenajı için faydalı olacaktır. Yaprakların ağır gelip devrilmemesi için bitki  toprakla desteklenmelidir.

TOPRAK KURUDUKÇA SULAMA YAPILMALI

Paşa kılıcı bakımı

Sukulent bitkilerinden olan paşa kılıcı (kılıç çiçeği) suyu ve besinleri önce depolar, sonra kullanır. Bu nedenle toprak kurudukça sulama yapmak gerekir. Kışın çok daha az sulama yapmanız bitki için daha iyi olacaktır.

KILIÇ ÇİÇEĞİ ÇOĞALTMA NASIL YAPILIR?

Paşa kılıcını çoğaltmanın en güzel yolu yapraklarını suda ya da toprakta köklendirme yöntemidir. Yaprakları birkaç eşit paraçaya ayırıp kesilen uçları köklenmesi için direk toprağa saplayabileceğiniz gibi suda köklendirmeyede bırakabilirsiniz. Köklenmesi uzun sürer. Bu nedenle sabırla beklemeniz gerekir. Köklenen paşa kılıçlarını uygun büyüklükte çok derin olmayan, hava delikli saksılara aktarabilirsiniz.

Paşa kılıcı çiçek

PAŞA KILICI BAKIMI HAKKINDA KISA BİLGİ

Latince adı Sanseveria trifasciata olan paşa kılıcı, Agavaceae Agavagiller
ailesindendir. Sanseveria türleri sayıca 60’ı bulur. Melezleriyle bu sayı her geçen gün artmaktadır.

Köksaplı (rizomlu) bir bitkidir. Anavatanı, Afrika’nın tropik ve kayalık
bölgeleriyle, Madagaskar ve Hindistan kökenlidir. Üzüm salkımını andıran çiçekleri kokulu özsuyu içerir.

İnce uzun boyuyla, grafiksel olarak vurgu bitkisidir. Bulunduğu mekanda havayı temizleyen bitkiler arasındadır. Fransızlar paşa kılıcına kaynana
dili der, biz daha kibar bir ad bulmuşuz!

Toprak: İyi cins bahçe toprağı, yaprak gübresi karşımını sever.

Sıcaklık: Ortamın sıcaklığı 12-30 derece arasında olmalıdır.

Işık: Her ne kadar kayalık alanda yetişse de bu bitki diğer büyük bitkilerin gölgesinde yetişir. Bu nedenle direkt güneş ışığını almayan, aydınlık ortamı sever.

Sulama: Mart-eylül arasında her 15 günde bir sulama suyuna yeşil bitkiler besini verin. Her yaz başı toprağını yenileyin ya da değiştirin. Kış aylarında sulamayı iyice azaltın, yazın toprak yüzeyi kuruyunca sulayın.

Çoğaltma: Bitkinizi ayırma yöntemiyle ya da yaprak çeliği alarak çoğaltabilirsiniz.

PAŞA KILICI YAPRAKLARI DİPTEN NEDEN SARARIR?

Soru: Büyük bir saksıda 10 yıllık paşa kılıcım var. Yapraklarında dibinden yukarı doğru sararmalar oldu. Çekip asıldığımda tek yaprak olarak elimde kalıyor. Bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

Cevap: Bitkinizdeki bu çürümeler aşırı soğuktan kaynaklanabilir. Aşırı sulama ve az ışık alan bir yerde olması da bitkinize zarar vermiş olabilir. Öncelikle bu gibi sorunları ortadan kaldırmanız gerekir.

Kılıç çiçeği nasıl çoğaltılır? 3 farklı çoğaltma yöntemi

Güneş ışığı almayan alanlarda yetişebilen iç mekan bitkileri

Bakımı kolay bitkiler: Her koşulda dayanıklı 8 ev bitkisi

https://www.evimdergisi.com.tr/bakimi-kolay-bitkiler-olmesi-neredeyse-imkansiz-8-ev-bitkisi/#2-pasa-kilici-sansevieria-trifasciata