Öncesi – sonrası: Tamamen kendin yap adımlarıyla mutfağını yeniledi!

Bazen evinizin tadilatını, ailecek kendiniz yaparsınız. Annenizden ya da babanızdan öğrendiğiniz tadilat adımlarını, çevrenizden öğrendiğiniz boyama ya da başka detaylarla birleştirerek mükemmel çalışmalar ortaya çıkarabilirsiniz. Tıpkı “Kendin yap” adımlarını uygulayarak ve mutfağını uygun fiyata mal ederek yenileyen Courtney Sjoberg gibi…

Sjoberg, mutfaktaki tadilat işlerini “Her şeyi erkek arkadaşımın elektrik konusunda biraz yardımıyla yaptım” diyor. “Çocukken iki evi yenileyen ebeveynlerle büyüdüm. Babam müteahhitti. Bu yüzden bunu çok az yardımla kendi başıma yapmakla çok gurur duyuyorum!”

Mutfak bir zamanlar kahverengi ağırlıklıydu. Ev sahibi “Korkunç değildi ama 2000’lerin tarzıydı ve bence yenilenmesi gerekiyordu” diyor.

Kahverengi dolaplar, duvarlar ve zeminler, mekanı tek renkli ve kapalı gösteriyordu ve tezgahlar eskimişti.

Eski bir şef olan Courtney, mutfakta çok zaman harcıyor ve biraz daha modern bir şey istiyordu. “Tarzımı yansıtan ve sadece eve değer katmakla kalmayan, aynı zamanda aşık olduğumuz bir yer olan bir şey istedim” diyor. Bu yüzden kendin yap çalışmaları için harekete geçti. “Uyandığım her anımı buna harcadım” diye açıklıyor. “O kadar çok çabaladım ki, komşularım yenileme çalışmalarını iş amaçlı mı yaptığımı sordular.”

İLK OLARAK TEZGAHLAR YENİLENDİ

İlk adım tezgahı güzelleştirmekti. Sağlam oldukları için onları değiştirmek istemedi, sadece yenilemek istiyordu. Tezgahı beyaza boyadı ve sprey mermer boya efekti kullandı. Boya kuruduğunda üzerine birkaç kat epoksi atıldı.

Tezgahları dönüştürdükten sonra, Courtney dolaplarını beyaz ve griye boyadı. Yine aynı dolapları kullanarak paradan tasarruf etmiş oldu.

Courtney ayrıca erkek arkadaşının biraz yardımıyla üst dolaplardan birini indirip onun yerine açık bir raf oluşturarak alanı aydınlattı ve açtı. “Biraz ham ahşabı zımparaladım, boyadım ve duvara monte ettik. Evimize daha fazla ışık girmesini istedim, bu yüzden bu proje bunun için önemliydi!” diyor.

Courtney’e göre, yenileme işlemlerinin en zor kısmı, alanla uyumlu bir tezgah arası fayans döşemeyi öğrenmekti. Yine de çabucak öğrendiler ve işlemi tamamladılar. “Klasik beyaz bir metro tarzı fayans tercih ettik, çünkü zamansız bir şey istedim” diyor.

Yeni tezgahlara, dolaplara ve metro döşemesine ek olarak, Courtney ayrıca aydınlatma ekledi, ada aydınlatmasının yerini aldı ve hayalindeki mutfağı tamamlamak için beş kapılı bir sürgülü kiler inşa etti.

Kredi bilgileri: Katie Hickenbottom – thekitchn.com

Courtney bu işi kendisinin yaptığı ve bu süreçte kaydettiği ilerlemeyi babasıyla paylaştığı için gurur duyuyor. “Bu işi ellerimle yapmak zordu ama çok tatmin ediciydi!” diyor.

90’lardan kalma eski mutfağa bohem dokunuş!