Süs yoncası bakımı, çoğaltma, sulama ve tüm püf noktalar!

Son güncelleme:

Süs yoncası bakımı nasıl yapılır, tohumu nasıl ekilir, çiçeği nasıldır ya da ne zaman açar? Özellikleri nelerdir? Merak edilen tüm soruların yanıtlarını bir araya getirdik. Narin ve mükemmel görüntüsü ile dikkat çeken süs yoncası (Oxalis triangularis) bakımı hakkında detayları Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf anlattı.

SÜS YONCASI BAKIMI

Süs yoncası kök yapısı soğanlı olduğu için sürekli kendini yenileme gibi harika bir özelliğe sahiptir. Toprak altında soğan yani yumrular üreterek çoğalmaya devam eder. Yumruları bitişik, birbirine sıkıca bitişmiş şekilde gelişmiş minik soğanlardır. Peki süs yoncası bakımı ile ilgili en çok neyi sever diye sorarsanız eğer gölge yerleri çok sever. Otsu yapıda olduğu için güneşe direk maruz kalırsa bitkiyi kaybedebilirsiniz.

Köklere doğru su vermeniz bitkiye daha çok fayda sağlayacaktır. Sürekli su isteyen bir bitki değildir. Fakat toprağını çok kurutmadan sulamaya özen gösterilmelidir.

İç mekan bakımında pencere önünde birebir bolca ışık alabileceği şekilde bakım sağlayabilirsiniz. Dış mekanda bakımda rüzgardan dallarını korumak gerekir. Bu nedenle saha korunaklı bir yere konumlandırmanız bitki güvenlişi açısından önemlidir.

Süs yoncası bakımı

SÜS YONCASI ÇİÇEĞİ NE ZAMAN AÇAR?

Süs yoncası çiçekleriyle birlikte öyle bir görüntü oluşturur ki adeta mavimsi lila çiçeklerin üzerine konan kelebekleriyle masal diyarlarını anımsatır. Uyku yoncası ya da sahte yonca isimleriyle de bilinen süs yoncası ilkbahar – yaz aylarında iki üç haftalığına çiçek açar.

SÜS YONCASI ÖZELLİKLERİ

Anavatanı Güney Afrika ve Güney Amerika olan oxalis bitkisi ekşiyoncagiller (oxalidaceae) familyasına aittir.

Ekşiyoncagiller ( oxalidaceae ) familyasından olan 1000 kadar bitki türünden 800’ü oxalis cinsine aittir. Bunlar içerisinden en bilinen türler Oxalis Triangularis, Oxalis Tetraphylla ve Oxalis Rosea‘dır. Oxalis, Türkçe’de süs yoncası olarak bilinmektedir.

Süs yoncası yani oxalis bitkisi yeşil, mor ve alacalı yapraklara sahiptir. Mavimsi, lila renkte çiçekler açar. Çiçeklerini yıl içerisinde iki kere açar. Farklı zamanlarda olabilen bu çiçeklenme bitkinin gelişimini durdurur. İlkbahar veya yaz döneminde çiçeklenir. Çiçekleri iki üç hafta kadar yaşar. Narin, minik, şirin çiçeklere sahiptir. Kendisine bu sebeple uyku çiçeği denildiği düşünülür.  Çiçeklendiği zaman bütün gelişimini ve enerjisini yalnızca çiçeklerine harcar. Çiçeklerinden tohum elde edilecek olması bitkiyi neslini devam ettirmeye iterek yaprakları üzerinden ilgiyi tamamen çeker. Bazı botanikçiler yılda 1 aydan fazla gelişimi duran bitkinin faydası için çiçeklendiğinden kısa zaman sonra çiçeklerin toplanması gerektiğini savunmaktadır.

Süs yoncası çiçekleri

SÜS YONCASI DİĞER İSİMLERİ

Ekşi yonca, sahte yonca, uyku çiçeği, mor yonca olarak da bilinmektedir. Oxalis türlerinin kök yapısı soğanlıdır. Daha doğrusu yumru köke sahiptir. Yapı olarak otsu bir bitkidir. Kutuplar hariç tüm dünyada süs yoncası türlerine rastlamak mümkün. Yonca bitkisi ile hiçbir ilgisi yoktur. Sadece yaprak şekilleri benzerlik gösterir. Bu nedenle sahte yonca denmektedir.

Oxalisin bir diğer adı Uyku çiçeğidir.

SÜS YONCASI NASIL ÇOĞALTILIR?

Uyku çiçeği yani süs yoncası çoğaltmak için, dallarını köklerinden ayırarak başka bir yere dikebilirsiniz. Veya çıkan çiçekleri sürekli toplayarak, yeniden tomurcuklanıp çoğalmasını sağlayabilirsiniz.

SÜS YONCASI YAPRAKLARI NEDEN AÇMIYOR?

Uyku çiçeği dinlenmeye girdiği dönemde geceleri kapattığı yapraklarını gündüzleri de açmaz olur. Bu durumda bitkiyi zorlamamak gerekir. Yani suya boğup onu canlandırmak için uğraşılmamalıdır. Süs yoncası bakımı konusunda sulamaya dikkat edilmelidir.

Yaklaşık iki hafta sulamadan bitkinin toparlanmasına müsade edilmelidir. İki hafta sonunda sulamaya yeniden başlayabilirsiniz.

SÜS YONCASI YAPRAKLARI NEDEN AÇMIYOR?

Ruj çiçeği bakımı nasıl yapılır? (Aeschynanthus sarmaşığı)