Kaktüs bakımı nasıl olur? Çoğaltılması ve püf noktaları

0

kaktüs bakımı

Kaktüs bakımı, çoğaltılması ve yetiştirilmesi ile ilgili püf noktalar son yıllarda merak konusu oldu. Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf, kaktüs bakımı ile ilgili püf noktaları Evim Dergisi için anlattı.

Kaktüsler son yıllarda evlerde çeşitli türleriyle yerlerini almaya başladı. Özellikle de bakımının kolay olmasından dolayı tercih ediliyor. Dikensiz türleri yani bilinen adıyla sukulentlerde en çok tercih edilenlerden.

Kaktüs ayrıca radyosyonu emdiği için hemen hemen herkes bulunduğu mekanlarda bakımını sağlamaya başladı.

KAKTÜS ÇEŞİTLERİ *

Yeryüzünde 2000 den fazla kaktüs türü olduğu söyleniyor. Meksika, Orta ve Güney Amerika’da bazı türleri besin olarak tüketiliyor. Zehirli olan türlerinde eğer dikeni elinize batarsa önce his yetisi daha sonra baş dönmesi yaşamaya neden oluyor. Bazı türleri ahşap eşya yapımında kullanılıyor.

Kaktüs çeşitlerinde 200’den fazla cins ve 10.000 ‘in üzerinde tür bulunur. Türlerine göre 15 ila 300 yaşına kadar yaşayabilirler. Bunlar 3 alt familyaya ayrılırlar.

Pereskioideae: İnce ve uzun, çoğu hayla yapraklı kaktüsler

Opuntioideae: Gelişme noktalarından sürgün veren, yassı veya sütunumsu kaktüsler

Cereoideae: Diğer top ve sütun formlu kaktüsler

Kaktüs çeşitleri

KAKTÜS BAKIMI NASIL OLMALI? *

Kaktüs bakımında saksı ve toprak seçimi çok önemlidir. Özellikle saksının mutlaka hava deliklerinin bulunması gerekir. Son yıllarda dekoratif amaçlı bazı seramik kaplara dikmek için çakıl taşıyla drenaj sağlansa da yeteri kadar ve düzgün bir drenaj sağlanmazsa bitki kökleri kısa sürede çürür. Bu durum bitkinin ölümüne yol açar.

Kaktüs türleri genelde yavrulamaya müsait olduğu için bitkinin gelişimine uygun büyüklükte sonradan dereceli olarak büyütebileceğiniz saksılar tercih edilmelidir.

KAKTÜS TOPRAĞI NASIL OLMALI? *

Çiçek toprağı ve kalın taneli kumu karıştırarak elde edeceğiniz kaktüs toprağını ister kendiniz ister kaktüs toprağı adı altında satın alarak temin edebilirsiniz. Suyu bünyesinde tutmayan bir toprak türü olması çok önemlidir. Kaktüs sulanmayı sever. Fakat gövdesine su değmesinden hoşlanmaz. Bu nedenle sulama yaparken toprağına doğru dökmeye çalışın.

Kaktüs bakımını iç mekanda yapacaksanız bulunduğu ortamın düzenli havalandırılması ve aydınlık olması bitkinin gelişimi açısından daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Eğer ılıman iklimin olduğu bir şehirde yaşıyorsanız bakımını sürekli olarak dış mekanda sağlamanız bitkinin gelişiminde büyük rol oynayacaktır. Dış mekanda bakılan kaktüslerden daha hızlı yavru elde edersiniz.

KAKTÜS ÇOĞALTILMASI NASIL YAPILIR? *

Kaktüsleri tohumla ,yavru ayırarak ya da kökten ayırmayla çoğaltabilirsiniz.

En çok tercih edilen yavru ayırma yönteminde düz uçlu steril bir bıçakla tek seferde yavruyu kaktüs gövdesinden ayırın. 24 saat dikmeden ayrılan kaktüsü bekletin. Kesilen ucun üzerinde zar oluşumu gözledikten sonra yeniden toprağa dikebilirsiniz. Ayrıca daha hızlı köklenmesini istiyorsanız kopan bir kaktüsün ucunu suda da köklendirebilirsiniz.

Kaktüs ve sukulent modası

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.