kaktüs bakımı

Kaktüs bakımı nasıl olur? Çoğaltılması ve püf noktaları

Son güncelleme:

Kaktüs bakımı, çoğaltılması ve yetiştirilmesi ile ilgili püf noktalar son yıllarda merak konusu oldu. Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf, kaktüs bakımı ile ilgili püf noktaları Evim Dergisi için anlattı.

Kaktüsler son yıllarda evlerde çeşitli türleriyle yerlerini almaya başladı. Özellikle de bakımının kolay olmasından dolayı tercih ediliyor. Dikensiz türleri yani bilinen adıyla sukulentlerde en çok tercih edilenlerden.

Kaktüs ayrıca radyasyonu emdiği için hemen hemen herkes bulunduğu mekanlarda bakımını sağlamaya başladı.

kaktüs bakımı

KAKTÜS ÇEŞİTLERİ

Yeryüzünde 2000 den fazla kaktüs türü olduğu söyleniyor. Meksika, Orta ve Güney Amerika’da bazı türleri besin olarak tüketiliyor. Zehirli olan türlerinde eğer dikeni elinize batarsa önce his yetisi daha sonra baş dönmesi yaşamaya neden oluyor. Bazı türleri ahşap eşya yapımında kullanılıyor.

Kaktüs çeşitlerinde 200’den fazla cins ve 10.000 ‘in üzerinde tür bulunur. Türlerine göre 15 ila 300 yaşına kadar yaşayabilirler. Bunlar 3 alt familyaya ayrılırlar.

Pereskioideae: İnce ve uzun, çoğu hayla yapraklı kaktüsler

Opuntioideae: Gelişme noktalarından sürgün veren, yassı veya sütunumsu kaktüsler

Cereoideae: Diğer top ve sütun formlu kaktüsler

Kaktüs

KAKTÜS BAKIMI NASIL OLMALI?

Kaktüs bakımında saksı ve toprak seçimi çok önemlidir. Özellikle saksının mutlaka hava deliklerinin bulunması gerekir. Son yıllarda dekoratif amaçlı bazı seramik kaplara dikmek için çakıl taşıyla drenaj sağlansa da yeteri kadar ve düzgün bir drenaj sağlanmazsa bitki kökleri kısa sürede çürür. Bu durum bitkinin ölümüne yol açar.

Kaktüs türleri genelde yavrulamaya müsait olduğu için bitkinin gelişimine uygun büyüklükte sonradan dereceli olarak büyütebileceğiniz saksılar tercih edilmelidir.

KAKTÜS BAKIMINDA YAPILAN 5 BÜYÜK HATA

KAKTÜS TOPRAĞI NASIL OLMALI?

Çiçek toprağı ve kalın taneli kumu karıştırarak elde edeceğiniz kaktüs toprağını ister kendiniz ister kaktüs toprağı adı altında satın alarak temin edebilirsiniz. Suyu bünyesinde tutmayan bir toprak türü olması çok önemlidir. Kaktüs sulanmayı sever. Fakat gövdesine su değmesinden hoşlanmaz. Bu nedenle sulama yaparken toprağına doğru dökmeye çalışın.

Kaktüs bakımını iç mekanda yapacaksanız bulunduğu ortamın düzenli havalandırılması ve aydınlık olması bitkinin gelişimi açısından daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Eğer ılıman iklimin olduğu bir şehirde yaşıyorsanız bakımını sürekli olarak dış mekanda sağlamanız bitkinin gelişiminde büyük rol oynayacaktır. Dış mekanda bakılan kaktüslerden daha hızlı yavru elde edersiniz.

kaktüsler

KAKTÜS ÇOĞALTILMASI NASIL YAPILIR?

Kaktüsleri tohumla ,yavru ayırarak ya da kökten ayırmayla çoğaltabilirsiniz.

En çok tercih edilen yavru ayırma yönteminde düz uçlu steril bir bıçakla tek seferde yavruyu kaktüs gövdesinden ayırın. 24 saat dikmeden ayrılan kaktüsü bekletin. Kesilen ucun üzerinde zar oluşumu gözledikten sonra yeniden toprağa dikebilirsiniz. Ayrıca daha hızlı köklenmesini istiyorsanız kopan bir kaktüsün ucunu suda da köklendirebilirsiniz.

Kaktüs çeşitleri

KAKTÜS BAKIMININ PÜF NOKTALARI

Kaktüs (Cactus) saksıların en sadık dostlarındandır.

Kaktüs ne zaman çiçek açar?: Türlerine göre farklılık gösterir.

Kaktüsler, kurakçıl bitkiler grubundandır. Çöl koşullarına kolaylıkla uyum sağlayabilirler. Doğada yaklaşık 60 familyada 300 türü bulunur.

Susuzluğa ve yüksek sıcaklıklara dayanabilmeleri için özel bir mekanizmaları vardır. Bu bitkilerin hücre özsuları yoğundur ve köklerinin topraktan suyu almaları için uyguladığı çekim kuvveti çok yüksektir.

Bazen aylarca süren kurak mevsimlerde, geceleri meydana gelen sisten bile su ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Kaktüsler renkli ve uzun ömürlü çiçek açtıkları için özel günlerde insanların birbirlerine hediye etmeleri özellikle Batı’da yaygın bir alışkanlıktır.

Evinizde kaktüs yetiştirmek isterseniz plastik ve seramik saksıları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çok az su isterler. Saksı altlarının delik olması su birikmesini önler ve köklerin ıslak kalmamasını sağlar.

MUSLUK SUYU KULLANMAYIN

Musluk suyu kullanmamaya dikkat edin. Çünkü klorlu su, bitkinin ölmesine neden olabilir. Çok sıcaklarda bile haftada bir kez sulamanız yeterlidir. Kış aylarında ve soğuk ortamlarda toprağı sürekli ıslak bırakmayın.

Kaktüslerin kökleri ince lifler şeklinde olduğu için çok derin toprak istemezler. Kumlu ve bir miktar çürüntülü toprak kaktüs yetiştirmek için uygundur. Saksısını her yıl değiştirirseniz gelişimi daha sağlıklı olur.

Genellikle güneşi ve sıcak ortamı sevdikleri için bol ışık alan cam önlerine yerleştirilmesi idealdir.

KAKTÜS ÇOĞALTIRKEN DİKKAT

En kolay yol çelik alma yöntemiyle üretmektir. Çelik alma işlemini ilkbaharda yaparsanız daha iyi sonuç alırsınız. Hızlı köklenmesini istiyorsanız, aldığınız çeliği bir süre daha nemli ve kumlu bir toprakta kökleninceye kadar bekletin.

POZİTİF ENERJİ İÇİN KAKTÜSLERİN ENERJİSİ EVİNİZLE BULUŞUYOR

  1. Bakımı kolay ve oldukça dekoratif bir görüntüye sahip bu tasarım için minik saksılar içinde kaktüs türlerine ihtiyacınız var. Bu türleri seçerken formlarının birbirini tamamlaması gerektiğini unutmayın. Boylu bir kaktüsle, yuvarlak formlu kaktüs, tüylü iğnelere sahip olanla, seyrek iğneli kaktüs bir arada yer alabilir. Saksının alt bölümüne yosun yerleştirin.
  2. Yosunun üzerine saksı içinde bitkileri formlarına göre sabitleyebilirsiniz. Bu bitkilerin evin giriş bölümünde yer alması gerektiğini hatırlatırız. Feng-Shui’ye göre kaktüsler negatif enerjiyi evin dışında tuttuğu için çok tercih ediliyor.
  3. Bu tasarımda dikdörtgen ahşap bir saksı kullanabilirsiniz. Saksının içini yosun parçalarıyla doldurun. Bu sayede saksının seviyesi de yükselmiş olur. Metalik renkte galvaniz saksılara koyduğunuz kaktüsleri ahşap saksının içine yerleştirin. Metal, ahşap ve yeşilin uyumuna siz de şaşıracaksınız.
Karışık kaktüs saksısı

YILAN KAKTÜS BAKIMI – VİDEOLU ANLATIM

Kaktüs bakımında yapılan 5 büyük hata

Sukulent nedir ve nasıl bakılır? Sukulent bakımı püf noktalar