Barış çiçeği bakımı nasıl olmalı? (Spatifilyum, Yelken Çiçeği) saksı değişimi

0

barıs-cicegi-yelken çiçeği bakımı

Barış çiçeği bakımı nasıl yapılır? Barış çiçeği Spatifilyum ve Yelken Çiçeği isimleriyle de bilinir. Barış çiçeğinin özelliği sürekli zambağa benzeyen beyaz çiçekler açmasıdır. Salon çiçeklerinden biri olan barış çiçeğinin bakımı, sulanması, saksı değişimi ve dikkat etmeniz gereken noktaları anlatıyoruz.

Peki Barış çiçeği nasıl sulanmalı? Özellikleri nelerdir? İşte yanıtlar…

Barış çiçeği bakımı

BARIŞ ÇİÇEĞİ ÇEŞİTLERİ *

Barış çiçeği (Spatifilyum) çeşitli cinslerde bulunabilir. Örneğin sadece bir ya da iki çiçek açan cinsleri de vardır, çok fazla çiçek açan çeşitleri de…

BARIŞ ÇİÇEĞİ (SPATIFILYUM) BAKIMI NASIL YAPILIR? *

Barış çiçeğinin bakımı için öncelikle yapraklarına bakmak gereklidir. Sararmış yapraklar köke yakın bir kısımdan kesilmelidir.

Spat çiçeğinin yapraklarının kuruması çiçeğinizin öldüğü anlamına gelmez. Çiçek gelişirken bazı yapraklarını kurutabilir. Bir iki yaprağın kurumasının hiçbir önemi yoktur. Eğer çiçeğin bir anda birden fazla örneğin 7-8 yaprağını çürütmeye başladıysa bu bitkide bir sorun olduğu anlamına gelir.

Barış çiçeği, Spatifilyum, Yelken Çiçeği

BARIŞ ÇİÇEĞİ SAKSI DEĞİŞİMİ NASIL YAPILIR? *

Diğer bitkilerde de olduğu gibi yelken çiçeğinde de senede bir kez, önceki saksıya göre iki parmak daha geniş bir saksıya alınıp, etrafına toprak desteği verilmeli. Spat çiçeğine bu şekilde bakmaya devam edebilirsiniz.

BARIŞ ÇİÇEĞİ (SPATIFILYUM, YELKEN ÇİÇEĞİ) NASIL SULANIR? *

Spat çiçeği suyu sever. En sağlıklı su kontrolü ise, suyu vermeden önce bitkimizin toprağına parmağınızı hafifçe sokarak nemini kontrol etmemizdir. Eğer nem varsa kesinlikle su verilmemelidir.

barış çiçeği

SOLMUŞ BARIŞ ÇİÇEĞİ NASIL CANLANIR? *

Eğer uzun süre su vermeyi unutursanız yaprakları serilmiş halde görebilirsiniz. Bu halde bulduğunuz barış çiçeğini çöpe atmayın. Yaprakları bir araya toplayın ve geçici olarak bir ip ya da kuşak yardımı ile bağlayın. Suyun içinde yarım saat bekletin.

Toprak bu sayede suyu çekecek ve bir gün boyunca bağlı beklettiğiniz barış çiçeğine yavaş yavaş verecektir. Yaprakların yeniden eski haline döndüğünü göreceksiniz. Yelken çiçeği kolay kolay ölen bir çiçek değildir.

Spatifilyum çiçeğinin yapraklarına dilerseniz vitamin verebilir, yaprakları silebilirsiniz. Yelken çiçeğini isterseniz duş da aldırabilirsiniz.

BARIŞ ÇİÇEĞİ YAPRAKLARI EĞİLDİYSE ÇÖZÜM BASİT *

Barış çiçeği büyürken güneşe göre yapraklarını eğecektir. Bunu engellemek ve her yönden eşit olmasını sağlamak için çiçeği haftada bir kez çevirmeniz gerekecektir. Bu şekilde orantılı bir şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.