Interior of a Scandinavian style kitchen with dining table.

Mutfağımda havalandırmayı nasıl daha iyi hale getirebilirim? Daha temiz ve sağlıklı hava için 6 püf nokta

Mutfağınızın havalandırmasını iyileştirmek için bu uzman teknikleri kullanarak, yemek pişirme alanınızı daha mutlu bir yer haline getirebilirsiniz.

Havalandırma, bir mutfağı tasarlarken ilk akla gelen şey olmayabilir; ancak mutfak havalandırmasını iyileştirmek, temiz ve sağlıklı bir pişirme alanı yaratmak için çok önemlidir.

Kızartma gibi bazı pişirme işlemleri ve gaz gibi güç kaynakları, etkili havalandırma ile azaltılabilecek hava kirleticileri ve toksinler oluşturabilir.

Naked Kitchens’ın Yaratıcı Direktörü Jayne Everett, “Özellikle çok fazla yemek pişirilen bir mutfakta iyi havalandırma şarttır,” diyor. “Havalandırma, yemek kokularını, buharı, havadaki toksinleri ve cihazlarda biriken yağları gideren hava akışıyla ilgilidir.

“İdeal olarak, ocağın üstünde veya içine entegre edilmiş bir aspiratör davlumbazı kullanılır. Aspiratörün motoru, havayı bir dizi filtreden geçirerek kötü pişirme emisyonlarının çoğunu giderir ve havayı temizler.

“Aspiratörler ya dışarıya hava verir ya da filtrelerden geçtikten sonra havayı tekrar dolaştırır. Genel olarak konuşursak, aspiratör ne kadar iyiyse, yağ, koku vb. gidermede o kadar etkili olur. Havalandırma zayıfsa, ocağa yakın tüm mutfak yüzeylerinde ne kadar yağ biriktiğine şaşıracaksınız.”

MUTFAKTA HAVALANDIRMAYI İYİLEŞTİRMENİN 6 YOLU

Verimli bir aspiratör takmak havalandırmayı optimize etmenin en iyi yoludur. Ancak mutfakta havalandırmayı iyileştirmek için en iyi sonuçlar, birbirleriyle birlikte kullanılabilen birkaç farklı yöntemle elde edilir.

Mutfağınızın havalandırmasını iyileştirmek ve daha sağlıklı ve keyifli bir pişirme alanı yaratmak için uygulayabileceğiniz çeşitli teknikleri ve adımları keşfetmek için okumaya devam edin.

1. DAVLUMBAZ TAKIN

davlumbaz

Fırınınızın veya ocağınızın üzerine bir aspiratör takmak, mutfağınızdaki havalandırmayı iyileştirmenin en iyi yoludur.

Tercihinize bağlı olarak seçebileceğiniz birkaç farklı tip var. Bunlardan biri, davlumbazın fırının üzerinde durduğu ve tavana kadar uzanan uzun bir “baca”ya bağlandığı modeldir.

Paslanmaz çelik seçenekler, daha geleneksel görünümlü versiyonlara modern bir yorum katabilir.

Yaygın olarak kullanılan bir diğer aspiratör tipi ise, ocak üstündeki mutfak ünitesinin altına düzgün bir şekilde yerleştirilen davlumbazlardır.

Bunlar mutfak dolaplarına entegre edilebildiği için kusursuz bir görünüm sunar ve modern mutfak şemalarına iyi uyum sağlar.

“Mutfak uzun zamandır faydacı bir alan olarak görülüyordu, ancak yaşam tarzlarımız ve aile yapılarımız değişti,” diyor LH. Designs Müdürü Linda Hayslett. “Bu, mutfağı sadece yemek pişirme yeri olmaktan çıkarıp arkadaşlarla takılma, aileyle yemek yeme, televizyon izleme, masa oyunları oynama ve daha fazlası için bir yer haline getirdi. Bu nedenle, bu alan gizli bir yer olmaktan çıkıp bulunulması gereken bir yer haline geliyor.

“Bu nedenle, istediğiniz tipte davlumbaz tasarımını yaratabilmenize olanak tanıyan bir davlumbaz astarına sahip olmak, mekanın daha davetkar ve evin bütünüyle uyumlu hissettirmesine yardımcı olur ve paslanmaz çelikle çalışan bir restoran gibi hissettirmez.”

Jayne ekliyor: “Bir davlumbaz, doğrudan ocağın veya fırının üzerine yerleştirildiğinde gerçekten iyi çalışır. Genellikle davlumbaz, ocak yüzeyinden daha geniş bir aspiratöre ev sahipliği yapmalıdır ve en verimli aspirasyonu sağlamak için doğru yükseklik konumlandırması için üreticinin yönergeleri izlenmelidir.

Ocağın üstünde davlumbaz istemiyorsanız, mimari olarak mümkünse fırının üstündeki duvara monte edilmiş bir aspiratör tercih edebilirsiniz.

Fırınınız mutfak adası gibi başka bir yerde bulunuyorsa, entegre aspiratör kullanabilirsiniz.

Jayne şunları söylüyor: “BORA gibi entegre bir ocak aspiratörü, özellikle ocak bir ada üzerindeyse harika bir çözümdür. Çünkü üstten veya açılır kapanır bir aspiratöre ihtiyaç duyulmaz ve bu da kusursuz bir tasarımla sonuçlanır.”

Havadaki toksinleri etkili bir şekilde hapsetmek ve kokuları ortadan kaldırmak için yemek pişirmeye başladığınızda (sonrasında değil) davlumbazınızı her zaman açın.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Davlumbaz seçiminin altın kuralları

2. DAVLUMBAZ FİLTRELERİNİZİ TEMİZLEYİN

Kullandığınız davlumbaz türü ne olursa olsun, filtrelerin düzenli olarak temizlenmesi veya değiştirilmesi şarttır.

Linda Hayslett, “Çoğu insan davlumbazların ara sıra temizlenmesi gerektiğinin farkında değildir,” diyor. “Havalandırma sistemleri kir, gres ve yiyecek partiküllerini içine çeker. Bu yüzden ara sıra temizlemezseniz, iyi çalışmazlar ve mutfağınızda ve evinizde kötü kokulara neden olabilirler. Evdeki diğer her şey gibi, mutfakta da bakım önemlidir.”

Jayne, “Davlumbaz filtrelerini ne sıklıkla temizleyeceğiniz, ne kadar yemek pişirdiğinize bağlıdır; ancak çok fazla kızartma yapıyorsanız daha sık temizlemeniz gerekecektir,” diye ekliyor.

Neden? “Yağ filtreleri, pişirme sırasında oluşan yağ parçacıklarını yakalar ve düzenli olarak temizlenmeleri gerekir,” diye açıklıyor. “Tıkanmalarına izin verirseniz, yakınlardaki yüzeylerde yağ birikmeye başladığını fark edeceksiniz. Kömür filtreleri yemek kokularını giderir ve verimli çalışmaya devam etmeleri için düzenli olarak değiştirilmeleri gerekir.”

Peki, aspiratör filtrelerini ne sıklıkla temizlemelisiniz? “Çok fazla yemek pişiriyorsanız ve özellikle de çok fazla yağ kullanıyorsanız, yağ filtresini daha düzenli temizlemeniz gerekecektir. Genellikle bu, onu bulaşık makinesine koymakla olur ve çıkarmak çok kolaydır. Bunun için ayda bir kez temizlemek yeterli olacaktır. Kömür filtresi ise kokuları giderir ve yaklaşık altı ayda bir değiştirilmelidir. Ancak, pişirme sıklığınıza bağlı olarak bu süre değişebilir; havanın her zamanki kadar temiz olmadığını fark ederseniz, filtreyi değiştirme zamanı gelmiştir.”

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Davlumbaz nasıl temizlenir? Aspiratör ile farkı nedir?

3. BİR PENCERE AÇIN

Belki basit gelebilir, ama mutfak penceresini açmak havalandırmayı her zaman iyileştirir.

Birden fazla pencereyi açıp aynı anda kapıları açık tutmak, sadece temiz havayı içeri almakla kalmaz, aynı zamanda durgun havayı dışarı atan bir hava akımı yaratmaya yardımcı olur.

Linda Hayslett, “Eğer bir davlumbazınız veya iyi bir havalandırmanız yoksa, yemek pişirirken evinizdeki pencereleri açmak yardımcı olacaktır,” diyor. “Genellikle insanlar mutfaktaki bir pencereyi açarlar, bu yardımcı olabilir; ancak evin her yerinde hava akışı sağlamak daha iyi sonuç verir. Bu yüzden, yemek pişirirken ve temiz hava almak için tüm pencereleri açın.”

Jayne, mutfağın havalandırmasını iyileştirmek için bir havalandırma deliği taktırmanın faydalı olduğunu, ancak pencereleri açmanın da önemli olduğunu söylüyor.

“Mutfağın içinde, dışarı atılan havayı değiştirmek için mutfağa temiz hava çekilmesini sağlayan bir havalandırma deliği bulundurmak her zaman iyi bir fikirdir,” diyor. “Aspiratör en güçlü ayarda çalışırken pencereyi açmak iyi bir fikirdir; çünkü aspiratör ne kadar güçlüyse, o kadar fazla hava akışına ihtiyaç duyar.”

4. BİR HAVA TEMİZLEYİCİSİNE YATIRIM YAPIN

Eğer davlumbazınız yoksa veya mutfağınızın havalandırma sistemini geliştirmek istiyorsanız, bir hava temizleyici edinmeyi düşünebilirsiniz.

Gazla yemek pişiriyorsanız, HEPA filtreli bir hava temizleyici, toksik partikülleri etkili bir şekilde temizleme yeteneği sayesinde harika bir seçimdir.

Jayne, “Hava temizleyicileri mutfakta kullanılabilir; tezgah üstü basit bir temizleyici veya diğer hava spreyleri harika olur,” diyor. “Ancak etkili bir aspiratörle bu her zaman gerekli değildir, çünkü kömür filtresi kokuları emmeye ve nötralize etmeye yardımcı olacaktır.”

5. BİR PENCERE VANTİLATÖRÜ KULLANIN

Mutfak havalandırmanızı iyileştirmek için pencerenin yakınına veya içine basit bir vantilatör yerleştirmek büyük ölçüde yardımcı olabilir.

Özellikle Walmart’tan alabileceğiniz bu tür vantilatörler, hava akışının yönünü değiştirerek bayat havayı dışarı atıp temiz havayı içeri alabilen özel pencere vantilatörleri olarak tasarlanmıştır.

İyonlaştırıcı salınımlı bir fan da havanın temizlenmesine ve daha verimli bir şekilde hareket etmesine yardımcı olacaktır.

6. HAVA TEMİZLEYİCİ BİTKİLER EKLEYİN

Saksı bitkileri sadece güzel görünmekle ve mutfağınızı daha hoş bir yer haline getirmekle kalmaz, aynı zamanda bazı çeşitleri hava kalitesini iyileştirmeye de yardımcı olabilir.

Petal Republic Yayın Yönetmeni Andrew Gaumond, “Havayı arındırmaya yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış en sevdiğim ev bitkileri arasında örümcek bitkisi, yılan bitkisi, aloe vera, barış zambağı, Boston eğrelti otu ve altın pothos yer alıyor” diyor.

“Bu bitkiler formaldehit, benzen, ksilen ve trikloroetilen gibi toksinleri etkili bir şekilde yok eder. Ayrıca, bakımı nispeten kolaydır ve çoğu mutfak ortamında gelişir. Mevcut alanınız kısıtlıysa, açık mutfak raflarında veya dolapların üstünde harika görünürler.”

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Evin havasını temizleyen 30 bitki: NASA öneriyor!

Mutfakta yetişen çiçekler: İşte en güzel mutfak bitkileri