Tatilden eve tahtakurusu getirmemek için dikkat edilmesi gerekenler

Son güncelleme:

Tatilden eve tahtakurusu getirmemek için dikkat edilmesi gerekenleri uzmanlar anlattı. İşte kaldığınız odada nelere dikkat etmeniz gerektiği…

Michelle Quinn bu yılın şubat ayının ortasında, belinin sol tarafında benekler fark etmeye başladı. 53 yaşındaki kuzeybatı Indiana sakini, deterjanına alerjisi olabileceğini düşündü.

Sonra kaşıntılı yerler vücudunun diğer bölgelerine yayılmaya başladı – hala sol tarafındakiler geçmemişti. Bu endişeyi ve gizemi artırdı. “Kaşınıyordu ama hayatımda tahtakurusu olduğunu hiç düşünmemiştim.”

Sonra bir gece işten sonra – yaklaşık iki hafta sonra – tahtakurusu düşüncesi aklına geldi. Kanepesindeki bir kağıt parçasının üzerinde sürünen “küçük, kırmızımsı bir böcek” fark ettiğinde Google’da fotoğraflarına bakıyordu. Böceğe baktı. Sonra ekran. Sonra tekrar.

“’Hayır, bu olamaz’ der gibiydim. Ve ben de onu bir şekilde kapattım ve ertesi sabah uyanana ve kolumda bir tane görene kadar hiçbir şey düşünmedim. Ardından telefonumu aldım ve kameraya koydum ve büyüttüm ve kesinlikle tahtakurusuydu. Ve tabii ki bu, çıldırmanın başladığı zamandı.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: Bir otel uzmanı yatağınızda tahtakurusu olup olmadığını bulmanın yolunu anlatıyor

Evinizde tahtakurusu olabilir! Tahtakurusu ısırması, belirtileri, alerjisi, teşhisi ve tedavisi nasıl yapılır?

Kötü Tahtakurusu Haberleriyle Dolu Bir Yaz mı Geçiriyoruz?

Üniversitesi Entomoloji Bölümü’nden fahri profesör olan Michael F. Potter , “Böyle bir şeyi tahmin etmek zor, ancak konaklama endüstrisinde rekor artışlar ve konaklama endüstrisindeki personel sıkıntısı senaryosu tahtakuruları açısından endişe verici” dedi. Kentucky.

Potter, tahtakurusu istilasının her tür yerde meydana gelmesine karşın, otellerin ve diğer konaklama yerlerinin önemli bir yayılma noktası olduğunu söyledi.

“Personel eksikliği endişe verici çünkü otellerde istilaların artmasını önlemenin en iyi yolu tetikte kalmak. Ve bunu yapabilmelerinin en büyük yolu, istilaları ilk aşamalarında tespit etmek için eğitilmeleri ve temizlik görevlileri tarafından odalarının düzenli teftişlerini yapmaktır.

Potter, personel sıkıntısı ne kadar kötüyse, durumun üstesinden gelmenin o kadar zorlaştığını söyledi.

Check-in yaparken veya rezervasyon yaptırırken bir kuruluştaki tahtakurusu durumunu doğrudan sormanız yardımcı olur mu?

Potter, “Bence gerçek şu ki resepsiyondaki kişi bu soruyu yanıtlayacak donanıma sahip olmayacak,” dedi. “Ağırlama endüstrisinde olsaydım, bu soruya yanıt vermeleri için gerçekten insanları eğitiyor olurdum. Ancak konuğun bu soruyu sorduğunda herhangi bir maddeden bir şey elde edip edemeyeceği açısından, bunun son derece olası olmadığını söyleyebilirim.

Otel Odasında Tahtakurusuna Karşı İpuçları

Kendinize sormanız gereken ilk şey: Tahtakurusu önleme için ne kadar zaman ve enerji ayırmak istiyorsunuz?

“Her gezgin, tahtakurularına karşı ne kadar dikkatli olmak istediğine karar vermelidir. Seyahat yeterince stresli – ya da olabilir – ve hayatın size getirdiği her şeyden uzaklaşmaya çalışıyorsunuz,” dedi Potter. “Yani yapmak isteyeceğin son şey… bavulun dışında yaşamak, kilitli poşetlerle yaşamak, bavulunu küvette tutmak, ki bazı insanlar bunu tavsiye ediyor ama bence bu aptalca.”

Alabileceğiniz daha az sert önlemler var.

Potter, bavulunuzu açmadan önce en azından üstünkörü bir yatak kontrolü yapmanızı önerir. Çarşafları ve battaniyeleri şilteden geri çekin ve şiltenin dikiş yerlerinde, özellikle baş bölgesinde tahtakuruları veya böcek belirtileri olup olmadığına bakın (aşağıda daha fazlası).

Yatağın dikişlerini de kontrol edin. Bu üstünkörü kontrol, bir tahtakurusunun saklanabileceği her yeri ortaya çıkarmaz, ancak bir sorunu en az çabayla tespit etmek için size en iyi şansı verir.

Kaçınılması gereken en önemli şeylerden biri: Bavulunuzu köşeye, yere koymayın. Potter, tahtakuruları eve getirmenin en garanti yolunun bu olduğunu söyledi. Bunun yerine, bir şifonyerin üstü veya bagaj rafı gibi yüksek bir yüzeye koyun. Bir odada iki yatak varsa, Potter valizini diğer yatağa koymaz.

Amerikan Otel ve Konaklama Derneği’nden bazı ek ipuçları:

• Elinizden geldiğince yatak başlığının arkasını (bu kolayca kontrol etmesi zor bir sorudur) ve kanepeler ile sandalyeleri kontrol edin.
• Herhangi bir tahtakurusu belirtisi görürseniz hemen yönetime bildirin. Başka bir oda isteyin – ideal olarak problemli odanın yanında olmayan bir oda. Memnun değilseniz, mümkünse tamamen başka bir yere gidin.
• Tahtakurusu gördüyseniz, valizinizin etrafına plastik bir çöp torbası veya koruyucu örtü koyun.

Bunlar Tahtakurusu İstilasının Belirtileridir

ABD Çevre Koruma Ajansı , halı böcekleri gibi diğer böceklerin kolaylıkla tahtakurularıyla karıştırılabileceğini belirtmektedir. Bu nedenle, teftişinizden önce kendinizi eğitmeniz iyi olur. Ve bu muhtemelen iğrenç, yakın çekim resimlere bakmayı da içerir.

Genellikle, yetişkin yatak böcekleri  yaklaşık bir elma çekirdeği büyüklüğündedir (5 ila 7 milimetre veya 3/16 ila 1/4 inç uzunluğunda). Uzun ve kahverengidirler, yakın zamanda beslenmemişlerse düz, oval şekilli bir gövdeleri vardır. Balona benzerler, kırmızımsı kahverengidirler ve beslenmişlerse daha uzundurlar.

Genç yatak böcekleri genellikle daha küçüktür ve yarı saydam veya beyazımsı sarıdır. Yakın zamanda beslenmemişlerse, nimfler çıplak gözle neredeyse görünmez olabilir. Tahtakurusu yumurtaları toplu iğne başı büyüklüğünde ve inci beyazıdır.

Hataların kendilerini değil, aşağıdakileri içerebilecek olan işaretlerini görebilirsiniz:

• Çarşaf veya şiltelerde paslı veya kırmızımsı lekeler (ezilmelerinden kaynaklanır).
• Bu listedeki madde işaretleri boyutunda koyu noktalar. O benekler, kan ziyafeti çektikten sonra tahtakurusu dışkısıdır.
• Oldukça küçük olan yumurtalar ve yumurta kabukları.
• Böceklerin tüy döktüklerinde döktükleri dış iskeletleri.
• İstila ağırsa tatlı, küf kokusu.

Tahtakuruları Bir Yatak ve Motel Probleminden Daha Fazlasıdır

Geceleme sık görülen bir suçlu olsa da, talihsiz gerçek şu ki, birden fazla bölgede toplanıp yayılabilirler.

Örneğin, Hawaii, Honolulu’daki Daniel K. Inouye Uluslararası Havaalanı, tahtakuruları bulunduktan sonra Mayıs ayı sonlarında üç kapıyı kapatmak ve alanları derinlemesine temizlemek zorunda kaldı. Bir Hawaii Ulaştırma Bakanlığı sözcüsü CNN Travel’a verdiği demeçte, üç tedavi daha yapıldı.

Potter, okulların, kütüphanelerin, apartmanların, sinema salonlarının, hastanelerin, ofis binalarının, taksilerin, otobüslerin, trenlerin, yurtların ve kolejlerdeki öğrenci birliklerinin tahtakuruları barındırabileceğini söyledi. Ayrıca, tüm bunları kontrol etmenin pratik olmadığını ve bu konuda paranoyaklaşmaya karşı uyarıda bulunduğunu belirtti.

Ancak bir otelde veya Airbnb’de tahtakurularıyla karşılaştıysanız Potter’ın bir tavsiyesi var: “Otelde ısırılmanız zaten yeterince kötü, ama gerçekten yapmak istemediğiniz şey, bu şeyleri eve yanınızda götürmek.”

Bavulunuzdaki her şeyi çıkarın ve çöp poşetlerine koyun dedi. Giysilerinizi yıkayın ve ardından uzun süre kurutun – çamaşır kurutma makinesinin ısısı onları öldürür.

Bavulunuz söz konusu olduğunda, yazın sıcak hava dalgaları arkadaşınız olabilir. Potter, bagajın fermuarını açın, arabanıza koyun, dışarıya park edin ve ısının tahtakurularını bir saat içinde öldüreceğini söyledi. Arabanızda 140 F (60 C) civarında olamazsa, endişeleniyorsanız valizinizi atın. Bu, evinizdeki tahtakuruları yok etmekten çok daha ucuzdur.

Tıbbi ve Sağlık Sorunları

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, tahtakuruları tarafından ziyafet çektiyseniz bir parça iyi habere sahiptir: Herhangi bir hastalık yaymazlar (sivrisineklerin sıtmayı bulaştırması veya kenelerin Lyme hastalığını bulaştırması gibi).

Bununla birlikte, ısırıklardan kaynaklanan kaşıntı, çok sık ve sert kaşırsanız, uyku kaybına ve ikincil cilt enfeksiyonlarına neden olabilir. Ve bazı kişilerde ciddi bir alerjik reaksiyon olabilir.

Cleveland Clinic, tipik tedavi planını ortaya koyuyor:

• Isırıkları su ve sabunla nazikçe yıkayın.
• Cildinizde kaşıntı önleyici bir krem ​​veya losyon kullanın (%1 hidrokortizon arayın).
• Kaşıntı geçene kadar günde bir veya iki kez tekrarlayın.