BOHO STİLDE DEKORASYON

10 adımda yeni bohem stilini evinize uyarlayın

Son güncelleme:

Bir dünya gezginiyseniz, evde hippi ve etnik esintileri seviyorsanız yeni haliyle bohem stilini de çok beğeneceksiniz.

1. DOKU EKLEYİN

Mekanlara bolca doku ekleyin. Mesela keten döşemeli koltukları krom aksesuarlarla kullanın, tuğla bir duvara bolca ayna asın. Farklı dokulara vuran ışığın yaratacağı efektler mekanları hacimlendirir de.

2. KISA AYAKLI ÜRÜNLER KULLANIN

Oturma alanlarınızı yer seviyesinde ya da alçak mobilyalarla süsleyin. Mesela kısa ayaklı bir bankı pencere önüne yerleştirin. Minderleri geniş bir kanepenin önünde kullanın. Pufları ise geçişleri ayırmak için kullanabilirsiniz.

3. BEYAZ VE SARI AHŞABI KARIŞTIRIN

Bu stilde koyu ahşaplar fazla ciddi bir hava yaratır. Bu yüzden açık renk ahşap ya da beyaz, krem gibi tonlarda lake kullanın. Ayrıca açık tonlar ışığı daha iyi yansıtır ve ferah bir his uyandırır.

4. BAHÇEYİ İÇERİ DAVET EDİN

Bolca dokuların yanına ekleyeceğiniz bitki ve çiçekler güçlü bir doğal etki yaratır. İçeriyle dışarısı arasında keskin bir ayrım yaratmayın. Mümkün olduğunca çok bitkiyi şeffaf kaplarda sergileyin.

KIRMIZI VE PEMBE ÇİZGİLİLER

Çiçek yoğunluğunu çizgili ve geometrik desenli yastıklarla dengeleyin. Ana renkler kırmızı ya da pembe olursa stilin canlandırıcı etkisini pekiştirir.

BİR DUVARINIZ TURKUAZ OLSUN

Bu parlak ama aynı zamanda dingin ton, bohem stilin de vazgeçilmezi. Mekanda canlandırıcı bir etki yaratırken atmosferi sakinleştirir, diğer renkleri pekiştirici bir rol oynar. Ancak rengi sadece bir duvarda uygulayın.

YANIP SÖNEN IŞIKLAR

Sıcak bir ev ortamı yaratmak için eskinin yanıp sönen ışıklarını kullanın. Eğer bulamazsanız yılbaşı süslerinden yardım alabilir ya da elektrikçinize birkaç sıra ampul dizisi hazırlatarak bunları mutfak, veranda hatta yatak odası, kapı ve pencere kenarlarına iliştirebilirsiniz.

YIPRANMIŞ GÖRÜNÜMLÜ YÜZEYLER

Bohem stilin bir diğer olmazsa olmazı eski ve yıpranmış yüzeyler. Etrafa serpiştireceğiniz aksesuarlar, sehpa, ayna ve halı gibi varsa aile yadigarı tamamlayıcılar evde yaşanmışlık hissini artırırken davetkar da kılar.

SANATSAL OLARAK SERGİLEMEK

Bohem evler daha çok “Maroken” yani Fas’ı çağrıştıran detaylarla süslenir diye bilinse de belli bir kültüre ait değil. Bu yüzden gezdiğiniz ülkelere ait şeylerin hepsini bir arada gelişigüzel sergilemeniz yeterli.

KAT KAT HALI SERİN

Stilin özelliği bolca yastık, örtü ve battaniyeyi üst üste yerleştirmekse, bir kilimin üzerine diğerini sererek ve bunu zeminde de uygulayarak şaşırtıcı sonuçlar alabilirsiniz.

Bohem dekorasyon: İkinci el eşyalarla bohem bir salon

Yatak odanıza güzel bir Bohem stili için Instagram’dan 5 dekor fikri