Pencere açıkken uyumamalısınız! İşte nedeni

Geceleri pencere açık uyumak, temiz hava ve dinlendirici bir uyku sağlar – en azından birçok insan böyle düşünür. Bilimsel bir araştırma bunun tam tersini gösterdi. Uzmanlar, pencereler kapalı olarak uyumayı tavsiye ediyor.

Geceleri yatak odasındaki pencere açıksa, birçok kişi temiz havanın daha iyi uyumalarına yardımcı olacağını düşünür. Ancak Mainz’deki Johannes Gutenberg Üniversitesi tarafından 2020 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, alışkanlığın tam tersi bir etkisi var ve bazen sağlığınız için ölümcül sonuçlar doğurabilir.

ŞAŞIRTICI ÇALIŞMA: NEDEN GECELERİ PENCERELERİ KAPATMALISINIZ?

Çalışmada, Mainz Üniversitesi, gece trafik gürültüsünün kendi esenliğiniz ve sağlığınız üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu sonucuna varmıştır – derin bir şekilde uyusanız ve gürültüyü yalnızca bilinçaltınızda algılasanız bile.

Geceleri yatak odanızın ne kadar gürültülü olduğu çeşitli faktörlere bağlıdır, ancak her şeyden önce evinizin veya dairenizin konumuna bağlıdır. Bununla birlikte, uyanık olduğunuzda bile, vücudunuz yoldan geçen tek bir araba bile stres hormonları salgılar, bu da kolesterol seviyenizi ve kan basıncınızı yükseltebilir.

Her gece uyurken bilinçsizce trafik gürültüsünü fark ederseniz, kardiyovasküler hastalıklara ve ayrıca depresyon veya anksiyete gibi ruhsal hastalıklara yakalanma riskiniz artabilir. Uyumadan 15 dakika önce ve sabah kalktıktan sonra pencereleri açmak daha iyidir.

Uzmanlar uyarıyor: Vantilatör asla yatağın yanına yerleştirilmemeli