AŞKAŞK ŞİRİNŞİRİN LOLLOL AMAN TANRIMAMAN TANRIM O NEO NE KIZGINKIZGIN AĞLAAĞLA

Güneş ışığı almayan alanlarda yetişebilen iç mekan bitkileri

güneş almayan evler için iç-mekan-bitkileri
güneş almayan evler için iç-mekan-bitkileri

Güneş ışığı almayan antre, mutfak, banyo gibi alanlarda bitki yetiştirmek istiyorsanız, gölgede yetişebilen, direkt güneş ışığı sevmeyen bitkileri tercih etmelisiniz. Sizler için direkt güneş ışığı almayan alanlarda yetiştirilebilecek bitkileri sıraladık.

günes-almayan-evler-için-bitki

BROMELIADS AİLESİ *

Guzmanya, hava bitkisi, ananas gibi çeşitleri olan Bromeliads ailesinden bitkiler, çok fazla güneş ışığına ihtiyaç duymazlar. İç mekanlarda yetiştirmek için mükemmel bitkilerdir. Florasan lamba ışığında bile büyüyebilirler.

Guzmanya bakımı hakkında detaylar için “Guzmanya çiçeği nasıl dikilir? Bakımı, sulaması ve çoğaltılması” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bu tip bitkiler az sulanmalıdır. Toprak kurudukça, her zaman nemli kalacak şekilde sulanır. Hava bitkisi için tahta saksılar uygundur. Bitkinin bakımı kolaydır. Topraksız olarak da spreyle sulanarak yetiştirilebilir. Direkt güneş ışığını sevmezler.

Hava bitkisi bakımı için “Hava çiçeği bakımı nasıl yapılır? Tillandsia özellikleri nelerdir? İşte püf noktalar” yazımızı inceleyebilirsiniz.

MAIDENHAIR FERN (EĞRELTİ OTU) *

Güneş ışığı almayan alanlarda

Eğrelti otu çeşidi bitkiler de direkt güneş ışığı almayan alanlarda yetiştirilebilen bitkilerdir. Bir eğreltiotu türü olan aşk merdiveni evlerde, bürolarda, iş yerlerinde iç mekan süs bitkisi olarak kullanılabilir. Venüssaçı bitkisi de yine bu türdendir.

Aşk merdiveni bakımı hakkında detaylı bilgi için “Aşk merdiveni bakımı, sulama ve çoğaltması nasıl yapılır? Nephrolepis çoğaltma nasıl yapılır?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

PARLOR PALM (DAĞ PALMİYESİ-SALON PALMİYESİ) *

Salon bitkileri arasında en popüler bitkilerden biri olan dağ palmiyesinin bakımı oldukça kolaydır. Her ortamda kolaylıkla yetişebilir. Işığa çok ihtiyacı yoktur. Loş hafif karanlık yerlerde bile yetişebilir. İlkbahar mevsiminde küçük sarı çiçekler açar. Su ihtiyacı da azdır.

Umbrella Papyrus (Şemsiye Palmiyesi) de yine güneş ihtiyacı az olan bitkilerdendir.

Dağ palmiyesi bakımı hakkında detaylı bilgiye “Dağ palmiyesi (Chamaedorea Elegans) bakımı nasıl yapılır? Ne kadar büyür?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

PHILODENDRON (DEVE TABANI) *

Güneş ışığı almayan alanlarda

Deve tabanı da güneş ihtiyacı olmayan bitkilerden biridir. Hava akımı olmayan ve geniş alanlarda, sulama zamanları atlatılmadan bakılan deve tabanı bitkisi, rahatlıkla direkt güneş ışığı almayan alanlarda yetiştirilebilir. Yine de bir köşeye atıp ilgisiz bırakmamalısınız.

Deve tabanı bakımının detayları için “Devetabanı çoğaltma ve bakımı nasıl yapılır? Çiçek özellikleri” yazımızı inceleyebilirsiniz.

DUA ÇİÇEĞİ (CALATHEA) *

Dua çiçeği bakımı detayları için “Dua çiçeği bakımı nasıl yapılır? Dua bitkisi çoğaltma” yazımızı inceleyebilirsiniz.

PAŞA KILICI *

Paşa Kılıcı çiçeği son derece sert yapraklara sahiptir. Kötü şartlara dayanabilir ve en az sulamaya en iyi yanıtı verir.  

Bu bakımı kolay bitkinin bir avantajı da, hava temizleme özelliğine sahip olması. Gün boyunca oksijen depolayan Paşa Kılıcı, geceleri bu oksijeni serbest bırakır. Bundan yararlanmak için bitkiyi yatak odanızda tutmanızı öneririz.

Rob Stirling’den profesyonel ipucu: Mutlu olduğunda bazen bitkinin tabanından güzel kokulu bir çiçek açar.

Detaylar için tıklayın

KURDELE ÇİÇEĞİ *

Banyoda yetiştirebileceğiniz nemi seven 15 bitki

Kurdele çiçeği bakımı ile ilgili detaylara “Kurdele çiçeği bakımı ve çoğaltma detayları: Kurdele çiçek açar mı?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

ZEZE ÇİÇEĞİ /ZAMIOCULCAS *

Güneş ışığı almayan alanlarda
Zamioculcas

Zeze çiçeği bakımı ile ilgili detaylı bilgiye “Zamia bitkisi bakımı nasıl yapılır? Zamia (zeze) çiçek açar mı?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

BARIŞ ÇİÇEĞİ / YELKEN ÇİÇEĞİ *

barıs-cicegi-yelken çiçeği bakımı

Barış çiçeği bakımı hakkında detaylı bilgiye “Barış çiçeği bakımı nasıl olmalı? (Spatifilyum, Yelken Çiçeği) saksı değişimi” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

SALON SARMAŞIĞI *

Sarmaşık

Salon sarmaşığı bakımı hakkında detaylı bilgiye “Salon sarmaşığı bakımı (Pothos) nasıl yapılır? Çoğaltma adımları” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

ÇİN HERDEMYEŞİLİ / CHINESE EVERGREEN *

Güneş ışığı almayan alanlarda

Çin herdemyeşili bakımı hakkında detaylı bilgiye Çin herdemyeşili bakımı ve özellikleri nelerdir? (Aglaonema) yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Evin havasını en iyi temizleyen iç mekan bitkileri

Banyoda yetiştirebileceğiniz nemi seven 16 bitki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ev gezmesi ev turu

Ev turu: New York Hamptons’da huzurlu bir evdeyiz

Kuru ağaç dalları ile 3 farklı kendin yap fikri

Kuru ağaç dalları ile 3 farklı kendin yap fikri