Yatak odasında bulunması faydalı olan bitkiler

0

Yatak odasında bulunması faydalı olan bitkiler

Yatak odasında bulunması faydalı olan bitkileri bir araya getirdik. Bitkiler yatak odasına girdi… Gündüz karbondioksit alıp, oksijen veren ama geceleri bunun tam tersini yapan çiçeklerin gece odadaki oksijen miktarını düşürdüğü ve bu yüzden de uyurken odada bulunmasının insanlar üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceği konusunda genel bir inanış var. Bu doğru olmakla beraber sanıldığı kadar tehlikeli bir durum oluşturmuyor. Hatta öyle ki bazı bitkilerin yatak odasında bulunması fayda bile sağlıyor.

YATAK ODASINDA FAYDALI OLAN BİTKİLER *

Saksının içine saklanmış birer sağlık merkezi olarak görülen bu bitkilerin kimisi kokusuyla anksiyeteyi azaltıyor, bazıları ise havadaki zararlı parçacıkları yok ediyor, hatta geceleri oksijen salımı dahi yapıyor.

İşte evlerin vazgeçilmezi, girdikleri her ortamı güzelleştiren birkaç dekoratif ev bitkisi ve faydaları:

homepiez.com

ALOE VERA FAYDALARI *

Faydaları saymakla bitmeyen bitki görüntüsüyle de insanı rahatlatıyor. Cildin onarımı ve yanıkların tedavisi için kullandığımız bitkinin bir diğer özelliği ise filtre görevi görmesi. Nasa’nın da hava filtreleyen bitkiler listesinde yer alan Aloe Vera’ya yatak odanızda yer açın.

Aloe Vera bitkisi bakımı hakkında detaylı bilgi için “Aloe Vera bitkisi bakımı ve çoğaltılması: Püf noktalara dikkat!” yazımızı inceleyebilirsiniz.

home-designing.com

ÇİN HERDEMYEŞİLİ FAYDALARI *

Kirli havanın filtrelenmesine yardımcı olan bu bitki oldukça da dekoratif. Üstelik az ışıkta kolayca büyüdüğünden yatak odanızın olmazsa olmazları arasına yerleştirin.

Çin Herdemyeşili
Çin Herdemyeşili

AREKA PALMİYESİ FAYDALARI *

Son yıllarda evlerde hacimli iç mekan bitkileri çok popüler. Areka’da bunlardan biri. Geniş bir alan kaplayan, ince yapraklı bu bitki havayı temizliyor, toksinleri ve karbondioksiti yok ediyor, havaya bol miktarda nem bıraktığından kış aylarında kalorifer yüzünden oluşan kurluğu önlüyor. Yatak odasının bir köşesinde mutlaka yer açın.

H&M Home.

PAŞA KILICI FAYDALARI *

Peygamber kılıcı olarak da bilinen kılıç çiçeği, yatak odanızın havasını değiştireceği gibi, dekorasyonunu da mükemmel biçimde tamamlıyor. Akşamları fotosentez yapmayı sürdürerek bulunduğu ortamdaki karbondioksidi yok edip yerine oksijen üretiyor. Solunum problemleri, baş ağrısı ve göz iritasyonu gibi rahatsızlıklarda hafifleme sağlayan bitkinin ayrıca depresyonu önlediğine de inanılıyor.

freshome.com

AŞK MERDİVENİ (EĞRELTİ OTU) FAYDALARI *

Yüksek miktarda klorofil, mikroorganizmaların üremesini ve büyümesini engelleyen antimikrobiyal ve antioksidan özelliğe sahip eğrelti otu, atmosferi de temizler. Uçucu yağlar, flavonoidler ve diğer maddeler yönünden zengin olan bitki stresle baş etmenize yardımcı olduğundan salon dışında artık yatak odalarınızda da tercih edebilirsiniz.

Aşk merdiveni bitkisi bakımı hakkında daha fazla bilgi için “Aşk merdiveni bakımı, sulama ve çoğaltması nasıl yapılır? Nephrolepis çoğaltma nasıl yapılır?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

crateandbarrel.com
Marks&Spencer.
theanastasiaco.com
home-designing.com

Yatak odasında yetiştirilebilen bitkiler nelerdir? İşte 4 örnek

Yatak odasında özgün dekorasyonun ipuçları

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.