Yatak odasında bulunması faydalı olan bitkiler

Yatak odasında bulunması faydalı olan bitkileri bir araya getirdik. Bitkiler yatak odasına girdi… Gündüz karbondioksit alıp, oksijen veren ama geceleri bunun tam tersini yapan çiçeklerin gece odadaki oksijen miktarını düşürdüğü ve bu yüzden de uyurken odada bulunmasının insanlar üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceği konusunda genel bir inanış var.

Bu doğru olmakla beraber sanıldığı kadar tehlikeli bir durum oluşturmuyor. Hatta öyle ki bazı bitkilerin yatak odasında bulunması fayda bile sağlıyor.

Uyuduğunuz alanda mekanın oksijenini azaltmayacak bitkiler tercih edin.

YATAK ODASINDA FAYDALI OLAN BİTKİLER

Saksının içine saklanmış birer sağlık merkezi olarak görülen bu bitkilerin kimisi kokusuyla anksiyeteyi azaltıyor, bazıları ise havadaki zararlı parçacıkları yok ediyor, hatta geceleri oksijen salımı dahi yapıyor.

homepiez.com

İşte evlerin vazgeçilmezi, girdikleri her ortamı güzelleştiren birkaç dekoratif ev bitkisi ve faydaları:

ALOE VERA FAYDALARI

aloe vera bakımı

Faydaları saymakla bitmeyen bitki görüntüsüyle de insanı rahatlatıyor. Cildin onarımı ve yanıkların tedavisi için kullandığımız bitkinin bir diğer özelliği ise filtre görevi görmesi. Nasa’nın da hava filtreleyen bitkiler listesinde yer alan Aloe Vera’ya yatak odanızda yer açın.

Aloe Vera bitkisi bakımı hakkında detaylı bilgi için “Aloe Vera bitkisi bakımı ve çoğaltılması: Püf noktalara dikkat!” yazımızı inceleyebilirsiniz.

ÇİN HERDEMYEŞİLİ FAYDALARI

Çin Herdemyeşili
Çin Herdemyeşili

Kirli havanın filtrelenmesine yardımcı olan bu bitki oldukça da dekoratif. Üstelik az ışıkta kolayca büyüdüğünden yatak odanızın olmazsa olmazları arasına yerleştirin.

Çin herdemyeşili bakımı hakkında detaylı bilgiye Çin herdemyeşili bakımı ve özellikleri nelerdir? (Aglaonema) yazımızdan ulaşabilirsiniz.

AREKA PALMİYESİ FAYDALARI

H&M Home.

Son yıllarda evlerde hacimli iç mekan bitkileri çok popüler. Areka’da bunlardan biri. Geniş bir alan kaplayan, ince yapraklı bu bitki havayı temizliyor, toksinleri ve karbondioksiti yok ediyor, havaya bol miktarda nem bıraktığından kış aylarında kalorifer yüzünden oluşan kurluğu önlüyor. Yatak odasının bir köşesinde mutlaka yer açın.

Areka palmiyesi bakımı hakkında detaylı bilgiye “Areka palmiyesi bakımı nasıl yapılır? Sulama ve püf noktalar” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

PAŞA KILICI FAYDALARI

paşa-kılıcı

Peygamber kılıcı olarak da bilinen kılıç çiçeği, yatak odanızın havasını değiştireceği gibi, dekorasyonunu da mükemmel biçimde tamamlıyor. Akşamları fotosentez yapmayı sürdürerek bulunduğu ortamdaki karbondioksidi yok edip yerine oksijen üretiyor. Solunum problemleri, baş ağrısı ve göz iritasyonu gibi rahatsızlıklarda hafifleme sağlayan bitkinin ayrıca depresyonu önlediğine de inanılıyor.

Paşa kılıcı hakkında detaylı bilgiye “Kılıç çiçeği bakımı ve özellikleri: Evde bakımı nasıl yapılır?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

AŞK MERDİVENİ (EĞRELTİ OTU) FAYDALARI

aşk merdiveni bakımı

Yüksek miktarda klorofil, mikroorganizmaların üremesini ve büyümesini engelleyen antimikrobiyal ve antioksidan özelliğe sahip eğrelti otu, atmosferi de temizler. Uçucu yağlar, flavonoidler ve diğer maddeler yönünden zengin olan bitki stresle baş etmenize yardımcı olduğundan salon dışında artık yatak odalarınızda da tercih edebilirsiniz.

Aşk merdiveni bitkisi bakımı hakkında daha fazla bilgi için “Aşk merdiveni bakımı, sulama ve çoğaltması nasıl yapılır? Nephrolepis çoğaltma nasıl yapılır?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

ECHEVERIA

eçeverya
 • Toprak: Kum ve bahçe toprağının eşit karışımı sağlıklı gelişmesini sağlar.
 • Işık: Yarı gölge alanlar.
 • Isı: Sıcağı dayanıklıdır. Aşırı soğuklarda iç mekana alınması gerekir.
 • Su: Kış döneminde su ihtiyacı fazla değildir. Yazın artar.

Eçeverya (Echeveria) bakımı hakkında detaylı bilgiye “Echeveria (Eçeverya) bakımı nasıl yapılır? Neden çürür?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

KALANŞO

kalanşo
 • Toprak: Kumla birebir karıştırılmış funda ve bahçe toprağı idealdir.
 • Işık: İlkbahardan kışa kadar doğrudan güneş ışığı almayan, kışın ise aydınlık bir yere yerleştirin.
 • Isı: Aşırı soğukla arası iyi değildir.
 • Su: Su isteği azdır.

Kalanşo bakımı hakkında detaylı bilgiye “Kalanşo çiçeği bakımında püf noktalar nelerdir? Kalanchoe nasıl ekilir?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

ORKİDE

orkide bakımı
 • Toprak: Özel orkide toprağı kullanın.
 • Işık: Sabah ve akşam güneşi gören bir pencere önünde mutlu olur.
 • Isı: Ortam sıcaklığının kışın 20’den aşağı, yazın 25’den yukarı olmaması gerekiyor.
 • Su: Yazın bol su ister.

Orkide bakımı hakkında detaylı bilgiye “Orkide bakımı nasıl yapılır? Evde orkide nasıl çoğaltılır?” ve “Dendrobium orkide bakımı ve sulaması nasıl olmalı?” yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

YATAK ODASINDA BİTKİLİ DEKORASYON ÖRNEKLERİ

freshome.com
home-designing.com
crateandbarrel.com
Marks&Spencer.
theanastasiaco.com
home-designing.com

Yatak odasında yetiştirilebilen bitkiler nelerdir? İşte 4 örnek

https://www.evimdergisi.com.tr/yatak-odasinda-yetistirilebilen-bitkiler-nelerdir-iste-4-ornek/

Yatak odasında özgün dekorasyonun ipuçları