aloe vera bakımı
Aloe Vera

Aloe Vera çiçeği nasıl yetişir? Bakımı ve çoğaltılmasında püf noktalara dikkat!

Aloe vera çiçeği hemen hemen herkesin bakmak istediği bitkiler arasında yerini alıyor. Bakımı için doğru ortamı sağlamak çok önemli. Naz Irmak Saf Aloe Vera bakımı, sulaması ve çoğaltılması ile ilgili püf noktaları anlattı.

Peki Aloe Vera bakımı nasıl yapılmalı? Aloe Vera nasıl çoğaltılır? İşte faydaları saymakla bitmeyen bitkinin özellikleri ve bakımı ile ilgili tüm detaylar…

ALOE VERA BAKIMI

Aloe vera güneşe uzun süre maruz kaldığında yapraklarının rengi kahverengileşir. Bu bitkinizin öleceği anlamına gelmez. Sadece çok uzun süre ve dik açıyla güneşe maruz kaldığı için bitki strese girer.

Bitkiyi soliter saksı içinde banyoda kullanabilirsiniz. Toprağının nemli olması gelişimi için yeterlidir. Saksının her noktasına eşit şekilde suyu ulaştırmalısınız. Aloe vera, sıcak havalara dayanıklı bir bitkidir ve yüksek sıcaktan etkilenmez. Gelişimi hızlı değildir. Boyu fazla uzamaz. Yanına dekoratif doğal taşlar ekleyerek farklı bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

aloe vera

ALOE VERA BİTKİSİNİ CANLANDIRMA

Aloe Vera çiçeği rengini değiştirerek “beni gölgeye alın” demek ister. Özellikle yaz mevsimindeki güneş yakıcı etkiye sahip olduğu için yarı gölge bir konumda bakabilirsiniz.

BİTKİ GÜNEŞ ALMALI

Ayrıca yapraklarının dik ve dolgun olması için güneşten de faydalanması gerekir. Gün içinde sabahtan öğlene kadar ya da öğleden akşam güneşine kadar yarı güneş alabilir.

Aloe veranın gövdeye doğru büyümesini istiyorsanız bitki boyunun yarısını bir dairenin yarı çapı olarak kabul ederek bu çapta bir saksı tercih edebilirsiniz.

Nemli, aydınlık ve havadar ortamları çok sever. Evin içinde bakıyorsanız mutlaka evin en nemli ve en çok havalandırılan bölümü mutfağı tercih edebilirsiniz.

Aloe vera çiçeği nasıl yetiştirilir

ALOE VERA BİTKİSİNİN SULAMASI

Aloevera hakkında bilinen en yanlış bilgilerden biri suyu sevmediğidir. Halbuki yapraklarının dolgunluğu ve gelişiminde suya ihtiyaç duyan bir bitkidir.

Özellikle yaz aylarında sık sulanmalıdır. Kışın daha seyrek sulama yapılabilir.

Sulama için izlenecek en iyi yol toprak nem kontrolü yapmaktır. Aloe veranın sulanmasında dikkat edilmesi gereken şey suyun yapraklara değmeden köke ve toprağa doğru yapılmasıdır.

Aloevera yapraklarına su değmesini sevmez. Yapraklarına değen su hava ile temasından dolayı hızlıca kuruduğunda mantar hastalıklarına sebep olabilir.

aloe vera

ALOE VERA BİTKİSİNİN ÇOĞALTILMASI

Aloevera çoğaltmak için yavrularını kökten ayırıp yeni bir saksıya aktarabilirsiniz.

Bunun için dikkat edilmesi gereken noktalar yavruların boyunun en az 10-15 cm ulaşması ve ilkbaharın sonlarına doğru bu işlemin gerçekleştirilmesidir.

ALOE VERA BİTKİSİ BAKIMI HAKKINDA KISA BİLGİ

Sarısabır olarak da bilinen Aloe vera, zambakgiller ailesindendir.

Yeşilimsi gri, sıkı, etli yaprakları vardır. Yapraklarının kenarları tırtıklı ve dikenlidir. Bu görünümüyle kaktüse benzer.

Yaprakların içindeki özünün büyük faydaları vardır.

Aloe vera sıcak ve kuru iklimden hoşlanır. Dona dayanıklı değildir, onu korumak gerekir.

Geçirgen toprakları sever. Fazla suya ihtiyaç duymaz. Kurudukça sulamak yeterli olur.

Yapraklarını kullanmak için bitkinin 2-3 yıllık olması gerekir. Yaprak kesilip içindeki yapışkan hücrelerin özsuyu aktıktan sonra jel çıkar.

ALOE VERA FAYDALARI

  • Cildi yumuşatıcı ve iyileştirici özellikleri vardır.
  • Yanıkların tedavisinde kullanılır.
  • Bağışıklık sistemini harekete geçirir. Laksatif etkisi de vardır.

ALOE VERA BAKIMI VİDEOLU ANLATIM

Kaktüs bakımı nasıl olur? Çoğaltılması ve püf noktaları