Harabeden şahesere: 18 ayda gerçekleşen büyülü dönüşüm

Portekiz’in Algarve bölgesinden harabe haldeki bir evi satın alan Real Algarve Living YouTube kanalının sahibi Andrew mükemmel bir yenileme yaptı. 18 ayda tamamlanan çalışmaların ardından harabe haldeki ev muhteşem bir eve dönüştü.

Andrew bunun gibi harabe haldeki evleri yaklaşık 5 bin dolara (147 bin TL) satın alıp, ortalama 30 bin dolar (882 bin TL) harcama yaparak yeniliyor ve yeni sahiplerine ulaştırıyor.

Yaşananları ve yapılanları Youtuber Andrew şu şekilde anlatıyor:

HARABE EVİN ÇATISINDAN ZEMİNİNE HER YERİ YENİLENDİ

“Şubat 2022’de kardeşim James ile birlikte satın aldığımız kırsal Algarve’deki Portekiz köy evini yenilemek 18 ayımızı aldı. Yakın zamanda bitirdik ancak çok işimiz vardı, çünkü neredeyse harabe halindeydi. Evi yeniden canlandırdık ve ona yeni bir hayat verdik. İşin büyük bir kısmını kendimiz yaptık. Başlangıçta bir arkadaşımızdan ve James’in eşi Christina’dan biraz yardım aldık.

Oldukça hızlı değişiklikler öngörüyoruz ve bir teslim tarihimiz var. Bu son teslim tarihine yetişebilmek için bütçe ayırdık ancak gerçekten yapmak istemediğimiz işlerde bazı profesyonellerden yardım almak zorunda kaldık. Örneğin evin dışının ve çatısının işlenmesi gerekiyordu (ne yazık ki) ve her zaman planlandığı gibi gitmedi.

İlk işçiler, yaptıkları işten emin olmadan çalışıyorlardı. Bu yüzden onları yönlendirmek zorunda kaldık. Sonra başka biri geldi ve bize yardım etti, onu da yönlendirdik. Sonra biri bir gün sürecek bir yardım teklif etti ve bu işi kendimiz yapmaya karar verdik. Para tasarrufu sağlayacağımızı düşündük ancak maalesef beklediğimizden daha fazla zaman aldı.

Son teslim tarihine kadar zaman vardı ancak her seferinde bir şey çıkıyordu ve bu noktada tüm evi yeniden tasarlamamız gerektiğini anladık, bu yüzden küçük parçalardan pek keyif alamadık. Deneyimimiz de sınırlıydı.

Gerçekten iyi çalıştık.

Bu yüzden buranın gerçekten iyi bir şekilde bitirildiğinden ve pürüzsüz olduğundan emin olmak istedim. Bunu yapmak o kadar tatmin edici ki, her şeyi bitirmek için ne kadar sabırsızlıkla beklediğimizi anlatamam.

İç sıvamaya sıra geldiğinde, hemen hemen her duvarda iki, bazen üç temel kat ve ardından duvarın kendisine ve ne kadar pürüzlü olduğuna bağlı olarak iki, bazen üç üst kat sıva attık. Sanırım onu düzleştirmeyi başardık, elimizden geleni yaptık. Mümkün olduğunca pürüzsüz olmasını sağlamaya çalıştık. Bu yüzden çok sayıda kat oldu.

18 ay, tüm düzenlemeyi az önce yaptığımı söylediğimde gerçekten uzun bir zaman dilimi gibi hissettim. Evet, o evde neler oldu? Aldığımızda bir harabe halindeydi ve onlarca yıl, on yıllar sürecek nihai sonuçtan gerçekten gurur duyuyorum. “

SONRASI

“18 ay geçti ve sonunda tamamlandı. Bu kırsal köy evi, bir yolculuktu ama nihayetinde bitmiş durumda. Engellerle dolu, sıcaklıkla mücadele ettiğimiz, malzeme bulma sürecinde bitmek tükenmek bilmeyen zorlu bir savaş oldu. Planlama, araştırma ve bol miktarda kısmi başarısızlıkla dolu anlar…

Bu zorlu yıkım sürecini sonlandırmak için gösterdiğimiz sıkı çalışma -bazıları bu evi yıkıp yeniden inşa etmemiz gerektiğini iddia etti- sonunda karşılığını verdi. Şimdi bu bölümü kapatma, yeniden toparlanma ve yeni bir yolculuğa başlama zamanı geldi.”