Kılıç çiçeği nasıl çoğaltılır? 3 farklı çoğaltma yöntemi

Kılıç çiçeği nasıl çoğaltılır? sorusu, bu bitkiyi yetiştirmek ve paylaşmak isteyenler tarafından sıklıkla merak konusu oluyor. Bakımı kolay olan ve evlerde sıklıkla karşımıza çıkan kılıç çiçeğinin (Paşa kılıcı, peygamber kılıcı) bakımı ile ilgili püf noktalara “Kılıç çiçeği bakımı ve özellikleri: Evde bakımı nasıl yapılır?” yazımıza tıklayarak ulaşabilirsiniz.

KILIÇ ÇİÇEĞİ NASIL ÇOĞALTILIR?

Kılıç çiçeği nasıl çoğaltılır

Kılıç çiçeği vejetatif olarak çoğalan bitkilerden biridir. Yani tohum dışında kendi gövde ya da yapraklarından çoğalabilen bitkilerdendir. Kılıç çiçeği (paşa kılıcı ya da peygember kılıcı adıyla da bilinir) yaprakları birkaç parçaya ayrılıp çoğaltılabilir.

SUDA KÖKLENDİREREK ÇOĞALTMA

Kılıç çiçeğinin kesilen yaprakların uçları bir süre dikilmeden kurumaya bırakılır.

Oda sıcaklığında dinlendirilmiş su, şeffaf bir kavanoz içerisine doldurulur. Kesilen kılıç çiçeği yaprakları bu su içerisinde köklenmeye bırakılır. Köklenme sürecinde 10-15 günde bir suyu yenilenmelidir.

Kılıç çiçeği nasıl çoğaltılır

TOPRAKTA KÖKLENDİREREK ÇOĞALTMA

Bir diğer kılıç çiçeği köklendirme ve çoğaltma yöntemi ise kesilen yaprağı direkt toprak içerisine dikerek gerçekleştirmektir. Toprağı su püskürtücü yardımıyla nemlendirip, daha sonra kesilen yaprağın ucunu bu saksı içerisine yerleştirebilirsiniz.

Yaklaşık bir ay gibi bir sürede paşa kılıcı ya da kılıç çiçeği yapraklarında kökler görünmeye başlayacaktır. Dört beş ay içerisinde de toprağa dikilecek hale gelir.

Kılıç çiçeği nasıl çoğaltılır

YAVRUDAN ÇOĞALTMA

Kılıç çiçeğinin ana gövdesinden sıklıkla gelen yavruları ayırarak da çoğaltabilirsiniz. Yavru kılıç çiçeklerini boyutuna uygun olan bir saksıya ve iyi bir toprağa dikebilirsiniz.

Kılıç çiçeği nasıl çoğaltılır? sorusunun yanıtı bu şekilde. Peki çoğalttığımız köklü yaprakları nasıl dikebiliriz?

KILIÇ ÇİÇEĞİ ÇOĞALTILAN YAPRAKLARI DİKME İŞLEMİ

Alt tabanı birden fazla hava deliğine sahip saksı tercih edilmelidir. Seramik bir saksı tercih edecekseniz, mutlaka alt tabanında hava deliği olmalıdır. Hava deliği yoksa, içine uygun boyutta hava delikli saksı yerleştirerek kullanılmalıdır.

Toprak olarak suyu bünyesinde tutmayan, taneli yapıda, geçirgen, süzek ve organik özelliklere sahip toprak tercih edilmelidir.

Cocopeat, orman altı toprağı ya da bahçe toprağı, torf, tüf ve dere çakıllı bir karışım kullanabilirsiniz.

Kılıç bitkisini dikmeden önce saksı toprakla yarı seviyeye kadar doldurulur. Bitki tam merkeze yerleştirilir ve etrafı toprakla desteklenir.

Toprak yüzeyi eşit ıslanacak şekilde sulaması gerçekleştirilir. Toprak nemi kurudukça sulama yapılmalıdır.

KILIÇ ÇİÇEĞİ (PAŞA KILICI, PEYGAMBER KILICI) BAKIMI İLE İLGİLİ PÜF NOKTALAR

  • Toprak: Zengin karışımlı toprak sever.
  • Işık: Yarı gölge ya da gölge yerlerden hoşlanır.
  • Isı: Ilık ortamları sever. En düşük 10 dereceye kadar dayanır.
  • Su: Yazın toprağı kurudukça sulayın, hatta yapraklarına su püskürtün. Kışın ise sulamayı azaltın.
  • Kılıç çiçeği düzenli havalandırılan ortamları çok sever.
  • Yapraklarının dik durması için bol ışığa ihtiyaç duyar.
  • Özellikle yaz döneminde yapraklarının nemlendirilmesinden hoşlanır. Düzenli olarak yapraklarını nemli bir bezle silebilirsiniz.
  • Yapraklar uzadıkça dik durması zorlaşabilir. Dik durması için yumuşak bir tel yardımıyla kılıç çiçeği yapraklarını hassas bir şekilde tutturabilirsiniz.

Kılıç çiçeği bakımı ve özellikleri: Evde bakımı nasıl yapılır?