Kış bitkilerini ne yapmalı?

0

Alternatif saksı fikirleriyle daha dekoratif kıldığımız kış bitkilerinin bakımını, işin uzmanı Cem Botanik’ten dinledik.

FİNCANDA
Kahve fincanları ya da fincan görünümlü saksılar Erica bitkisini sergilemenin en şirin yollarından biri. Erica, iklim olarak dış mekan bitkisidir, ılıman ortamları sever, aşırı soğuktan hoşlanmaz. Genellikle bodur bitki olarak bilinir. Toprağı nemli olacak şekilde sulanmalıdır.
Erica ve saksı, Koçtaş.

BİBLOLARDA
Dekoratif bibloları saksı standı gibi kullanabilir ve içine de Kalanchoe bitkisi ekebilirsiniz. Kış günlerine neşe ve enerji katan bu bitki, direkt güneş sevmese de ışığı görmeye ihtiyaç duyar. Ne sıcak, ne soğuk sever, ılık hava şartları bitkinin kendini iyi hissetmesini sağlar.
Kuzu şeklindeki dekoratif obje, Paşabahçe. Kalanchoe, Koçtaş.

KOVADA
Galvaniz kovalar vintage stilden vazgeçemeyenler için çiçekleri sergilemenin en şık yollarından biri. İçine koyabileceğiniz Guzmania, bodur bir iç mekan bitkisidir. Aydınlık ve güneşli ortamlarda yaşar. Toprağı kurudukça sulanmalıdır. Çiçeğini uzun süre muhafaza eder.
Galvaniz buz kovası, Mudo Concept. Guzmania, Koçtaş.

SEPETTE
Rustik bir görünüm elde etmenizi sağlayan hasır sepetlere çok yakışan Poinsettia, Atatürk çiçeği olarak da bilinir. Yılbaşının simgesi bir iç mekan bitkisidir. Bol aydınlık ortamları sever. Toprağı nemli kalacak şekilde sulanmalıdır. Kırmızı yaprakları bittikten sonra bitkide budama yapılmalı.
Sepet ve poinsetta (Atatürk çiçeği) Koçtaş.

HAZIRLAYAN İLKE YILMAZ FOTOĞRAFLAR AHMET GÜL/PTS

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.