Makinenize zarar vermeden karbonatı süpürebilir misiniz? Uzmanlar yanıtladı

Makinenize zarar vermeden karbonatı süpürebilir misiniz? Uzmanlar yanıtladı

Kabartma tozunun vakumlanması, halılardan, döşemelerden ve mobilyalardan bakteri ve kokuları gidermek için sıkça kullanılan bir temizlik yöntemidir. Ancak, bu yöntemin gerçekten ne kadar güvenli olduğu konusu tartışmalıdır.

Kabartma tozu, gerçekten mucizevi bir maddedir. Pişirme dışında da kullanılabilen bu ince toz, evdeki çeşitli yüzeyleri temizlemek ve kokuları gidermek için etkili bir çözüm sunar.

Kabartma tozuyla yapılan temizlik işlemleri arasında en yaygın olanı, halılar veya mobilyalar üzerine serpilip, ardından elektrikli süpürgeyle emilerek kokuları gidermek ve daha derinlemesine bir temizlik sağlamaktır.

Ancak, kabartma tozunun vakumlanması gerçekten elektrikli süpürgeler için güvenli midir? En iyi kablosuz ve dik elektrikli süpürgelerimiz değerli cihazlardır ve genellikle yüksek maliyetlidir. Bu nedenle, bu cihazlara zarar vermek istemeyiz.

Kabartma Tozunu Süpürebilir Misiniz?

karbonat-ile-temizlik

Super Cleaning Service Operasyon Müdürü Elizabeth Shields, kabartma tozu kullanma deneyimini ve bu uygulamanın (birçok) elektrikli süpürgesi üzerindeki etkisini paylaşıyor.

“Bu işte uzun yıllar çalıştığım için temizlik rutinimde kabartma tozu kullanmak alışkanlık haline geldi diyebilirim. Hem çok ekonomik hem de eşyaların kokularını gidermede gerçekten etkili! Tüm bu yıllar boyunca, elektrikli süpürgem kabartma tozunun neden olduğu bir hasarla karşılaşmadı” diyor Elizabeth.

Elbette, kabartma tozuyla asla temizlenmemesi gereken yüzeyler de vardır çünkü sodyum bikarbonat içeren bu madde bazı yüzeylere zarar verebilir. Ancak, elektrikli süpürgeler son derece dayanıklı cihazlardır, bu yüzden birçok elektrikli süpürgenin böyle bir hasar almadığını görmek şaşırtıcı değildir.

Ancak, kabartma tozunun elektrikli süpürgenin iç bileşenlerine zarar verebileceğini duymak alışılmadık bir durum değildir. Çünkü sodyum bikarbonat bir tuzdur ve tuzlar doğal oksitleyicilerdir, bu yüzden kabartma tozunun uzun süre elektrikli süpürgenin metal parçalarında kalmış olması durumunda zarar verme ihtimali vardır.

Elektrikli süpürge filtrelerinin kabartma tozu nedeniyle tıkanma riskinin, çevrimiçi forum siteleri gibi platformlarda sıkça dile getirildiğini görüyoruz. Kullanıcılar, kabartma tozunun vakum filtrelerine karıştığını ve bu durumun emiş gücünü azalttığını bildirmişlerdir. Ancak, bu sorun, vakum filtresinin gözeneklerine girebilecek kadar ince olan birçok toz ve partikül için geçerlidir.

Özellikle bu gönderilerin çoğunun birkaç yıl öncesine, hatta 2015’e kadar uzandığını belirtmek önemlidir. O zamandan beri, elektrikli süpürgelerin güçleri önemli ölçüde artmıştır ve birçok testte en iyi elektrikli süpürgelerin bu tür ince partikülleri etkili bir şekilde yakalayabildiği görülmüştür.

HEPA filtreli elektrikli süpürgeler, zeminlerimizde biriken çeşitli partiküller gibi çok küçük parçacıkları emmek üzere tasarlanmıştır. Elizabeth, elektrikli süpürgesinde herhangi bir hasarla karşılaşmadığını şu şekilde açıklıyor:

“Muhtemelen kendi elektrikli süpürgemin HEPA filtrelerle donatılmış olmasının etkisiyle olabilir. Bu filtreler, mikroskobik partikülleri yakalamak için ince lif katmanlarından oluşan bir labirent gibi çalışır.”

Yıkanabilir filtreleri olmayan elektrikli süpürgeler bile parçacık birikimlerinden arındırılabilir. Ne tür bir süpürge olursa olsun, vakum filtresinin nasıl temizleneceğini bilmek, kabartma tozunun filtrede birikmesini veya zamanla metal bileşenlere potansiyel olarak zarar vermesini önleyecektir.

Bu yüzden, karbonatı ölçülü miktarda kullanmak ve filtreyi düzenli olarak temizlemek, herhangi bir hasarı önlemenin en iyi yoludur. Birçok kişi karbonatı düzenli olarak kullanıyor ve herhangi bir sorunla karşılaşmıyor, ancak aynı zamanda bazı kullanıcılar bunun neden olduğu zararları da bildiriyor.

Eğer süpürgenizin yeterince güçlü olmadığından endişe ediyorsanız, en iyisi güvende olmak ve kabartma tozu kullanmaktan tamamen kaçınmaktır. Bunun yerine, ev temizlik ürünleri için üreticinizin tavsiyelerine başvurun.