Çamaşır makinesi kapak contası nasıl temizlenir? Çamaşır makinesi conta temizliği

Çamaşır makinesi kapak contası nasıl temizlenir? Çamaşır makinesi conta temizliği için dikkat edilmesi gereken püf noktaları analatıyoruz. Çamaşır makinelerinin kapak kısmında bulunan conta, temiz ve lekesiz olmalıdır. Ancak kullanıldıkça bu alanda küf ve kir birikintileri oluşur.

Çamaşır makinenizi temiz tutmak, leke ya da küf kokusunun oluşmasını engeller. Peki çamaşır makinesi contası nasıl temizlenir ya da küf nasıl yok edilir?

Profesyonel temizleyiciler, çamaşır makinenizin contasını yenilemek ve giysilerinize bulaşabilecek küf sporlarını yok etmek için en iyi temizlik ipuçlarını burada paylaştı.

ÇAMAŞIR MAKİNESİ KAPAK CONTASI NASIL TEMİZLENİR?

Küf kaplı ya da kirli bir çamaşır makinesi contasını temizlerken, contanın hem görünen üst yüzeyini hem de suyun aktığı alt tarafı hedeflemek önemlidir. Bu, küfün biriktiği ve ardından makinenin etrafına ve çamaşırlarınıza yayıldığı yaygın, gizli bir noktadır.

1. ÖZEL BİR KÜF SÖKÜCÜ KULLANIN

Çamaşır makinenizin contasından küf ve koyu lekeleri çıkarmanın en iyi yollarından biri, bir küf sökücü kullanmaktır. Özellikle lekeler eskiyse ve onları çıkarmak için güçlü bir temizleyici gerekiyorsa” diyor Mr. Appliance cihaz uzmanı Ron Shimek.

Ron, cildinizi korumak için eldiven takmanın ve solüsyonu doğrudan contanın üzerine püskürtmenin en iyi tercih olduğunu söylüyor. Ardından, contanın içini de hedefleyerek, lekelere uygulamak için temiz bir bez veya yumuşak kıllı bir fırça kullanın.

2. SİRKE SOLÜSYONU İLE DOĞAL TEMİZLİK

Birden fazla çalışma , küfü öldürmek için sirke kullanmanın ağartıcı kullanmaktan çok daha etkili olduğunu göstermiştir , bu nedenle profesyonel temizlikçi ve Neat Nelly Temizlik Hizmetlerinin sahibi Tamara Nunes , kauçuk contalarınızı sert kimyasallarla yıpratma riskine girmeden önce sirke ile temizlemeyi öneriyor. 

Tamara, “Eşit olarak ılık su ve beyaz sirkeyi bir sprey şişesinde karıştırıp contalara ve tambura serbestçe uyguluyorum” diyor. “Daha sonra temiz bir bez veya yumuşak kıllı bir fırça ile ovuyorum, 15 dakika kadar bekletiyorum, ardından temiz bir havluyla silip kurutuyorum.”

3. ÇAMAŞIR MAKİNENİZİ STERİLİZASYON MODUNDA ÇALIŞTIRIN

Cihaz uzmanı Ron Shimek, ovalamayı sevmiyorsanız veya makine ve tambur içindeki herhangi bir küfün de temizlendiğinden emin olmak istiyorsanız, o zaman çamaşır makinenizi ‘sterilizasyon’ programında çalıştırabilirsiniz, diyor. 

“Bu, çamaşır makinesinin kendisinde bir ayar değildir, ancak makineniz en yüksek sıcaklıkta sıcak bir yıkamada, bir bardak çamaşır suyu, bir bardak kabartma tozu, yarım bardak bulaşık makinesi deterjanı ile birlikte boş olarak çalıştırabilirsiniz” diyor Ron.

4. LEKELERİ GİDERMEK İÇİN KABARTMA TOZU KULLANIN

Kabartma tozu doğal bir ağartma maddesidir, bu nedenle küf sporlarını çıkarmak için başka bir ürün kullandıktan sonra lekeleri çıkarmak için idealdir, diyor kalıp çıkarma uzmanı ve Mold Busters CEO’su Michael Golubev.

Kabartma tozu ile temizlemek için , Michael eşit miktarda su ve kabartma tozunu karıştırır ve macunu doğrudan etkilenen bölgeye uygular. ‘Yumuşak bir fırça ile hafifçe fırçalamadan önce 10-15 dakika bekletin’ diyor. ‘Suyla durulayarak bitirin ve temiz bir bezle kurulayın.’

ÇAMAŞIR MAKİNESİ CONTASINDA KÜFLENME NASIL ÖNLENİR?

Çamaşır makinesi kapak contasında küflenmeyi önlemek, siyah küfü ortadan kaldırmaktan daha iyidir ve yapılması nispeten kolaydır. Profesyonel temizlikçi Tamara Nunes, yapmanız gereken tek şeyin makinenin kullanımlar arasında tamamen kurumasını sağlamak olduğunu söylüyor. 

Bunu yapmanın iki yolu var. Tamara, makineyi kullandıktan sonra contaları silmenizi ve kuru bir havluyla kurulamanızı önerir ya da havayla kuruması için döngüler arasında kapağı açık bırakabilirsiniz. Nem gidericiniz varsa bu, işlemi hızlandırılabilir. Çamaşır makinenizin deterjan çekmecesini açık bırakmanız veya silmeniz bu bölmede de küf oluşumunun önüne geçecektir. 

Küf çıkarma uzmanı Michael Golubev, oluşan herhangi bir küfün üzerinde kalmak için çamaşır makinenizi düzenli olarak temizlemenin de iyi bir fikir olduğunu söylüyor. “Çamaşır makinenizin lastik contasını ayda en az bir kez veya herhangi bir küf veya hoş olmayan koku fark ederseniz daha sık temizlemeniz iyi bir fikirdir” diye tavsiye ediyor. 

ÇAMAŞIR SUYU ÇAMAŞIR MAKİNESİNİN LASTİK CONTALARINA ZARAR VERİR Mİ?

Çamaşır suyu, büyük veya sık miktarlarda kullanıldığında lastik contaları aşındırarak çamaşır makinenizden sızıntılara neden olabilir. Sonuç olarak, giysiyi parlatmaya çalışıyorsanız, çamaşır suyu ile temizlemek veya çamaşır yıkarken sirke gibi bir ağartıcı alternatifi kullanmak zorunda kalmamak için ilk etapta küf oluşumunu önlemek en iyisidir.

Çamaşır makinesi lastiği nasıl temizlenir? Neden temizlenmeli?