Çok yıllık bitki seçim rehberi

Çok yıllık bitki seçim rehberi ile karşınızdayız. Bahçeniz renklenecek diye her mevsim çiçek dikmekten yoruldunuz mu? O zaman çok yıllık bitkileri bahçe planlamanıza dahil edin.

Her bahçenin çok yıllık bitkilere ihtiyacı vardır aslında. Renk ve form çeşitliliğinin yanı sıra, tekrar tekrar açması da ekonomik olarak avantaj sağlar. Önümüzdeki sezon bahçenize ya da saksılarınıza bu tür bitkiler davet etmek istiyorsanız, dikkat etmeniz gerekenlere bir göz atın.

  • Çok yıllık bitkiler bahçenizde uzun süre kalacaklar, bunu aklınızın bir köşesine not edin. Bu yüzden de bitkinin ne kadar büyüdüğü ve yayıldığı önemli. Yerinize göre seçim yapmalısınız. Bu ilk kural!
  • Çok yıllıkların çiçek açma dönemi, tek yıllık bitkilere göre biraz daha kısadır. Genellikle yılda bir kez açarlar. Eğer bahçenizde sürekli renk istiyorsanız, yanlarına mevsimlik bitkileri de dahil etmelisiniz.
  • Çok yıllık bitkiler genellikle dayanıklıdır ve fazla bakım gerektirmez. Ama yine de siz bulunduğunuz iklime göre seçim yapmalısınız. Eğer yerine adapte olamazsa, ne kadar dayanıklı olursa olsun fazla yaşayamaz.
  • Her türlü bitki için bir kural daha: Bitkinizin güneş ve gölge ihtiyacını göz önünde bulundurun. Balkon ya da bahçenizin de yine güneş-gölge konumuna dikkat edin. Örneğin, gölgeye bayılan bir ortancayı güneşli bir alana dikerseniz, ondan verim alamazsınız. Hem onun hem de sizin moraliniz bozulmasın!
  • Toprak yapısının da çok önemli olduğunu hatırlatalım. Her bitki her tür toprakla uyum sağlayamaz. Örneğin mis kokulu lavanta daha kumlu topraklardan hoşlanırken, güzel yapraklı hosta ise daha killi toprakları sever.
  • Çiçeklerden bir orkestra kurun. Nasıl mı? Yıllık bitkilerinizi çiçeklenme dönemine göre yan yana dikin. İlkbahar, yaz ve sonbaharda açan bitkileri yan yana dizerseniz, dört mevsim açan çiçeklerde harika bir armoni yakalarsınız.

ÇOK YILLIK BİTKİLER NELERDİR?

Bazı çok yıllık bitkiler şu şekilde:

Yazı: Evbahçe

Uzun ömürlü çiçekler nelerdir? Balkon, bahçe, iç mekan bitkileri