Alsancak’ta 80 m2 çatı katı: Burada yaşayabileceğimize kimse inanmıyordu

İzmir Alsancak’ta 80 metrekare bir çatı katındayız. Ev sahibi Şenda Köknar bu evi neredeyse baştan yaratmış.

“O KADAR KÜÇÜKTÜ Kİ KİMSE BURADA YAŞAYABİLECEĞİMİZE İNANMADI”

Alsancak’taki bu çatı katının hikayesi ev sahibi Şenda Köknar’ın “iki odalı bir çatı katı” hayali ile başlamış: “Alsancak’ta küçük bir çatı katı hayal ediyordum, her taraftan ışık alan, balkonlu minik bir ev. Üç yıl önce bu daireyi aldığımızda kimse burada yaşayabileceğimize inanmadı, çünkü o kadar küçüktü ki…”

TERASIN BİR KISMI SALONA KATILDI

Salonda eski evden getirilen eşyalar azaltılarak kullanılmış. Bu odada ağırlıklı olarak klasik tarzda mobilyalara yer verilmiş. Sehpalar özel olarak yaptırılmış.

İlk başta evde köklü değişikliklere gitmiş Şenda-Ahmet Köknar çifti. Ev; tuğlalarına kadar soyulmuş, elektrik ve su tesisatları yenilenmiş. Üst üste kaplanmış seramikler, rabıtalar, izolasyonlar ve çerçeveler sökülmüş, hepsi Şenda Hanım’ın isteklerine göre yeniden yapılandırılmış: “Belediyeden aldığım imar planı ile, eşimin de yaşam alanının biraz rahatlamasını sağlamak için çok sevdiğim terasımın bir kısmını salona katarak bu alanın biraz büyümesini sağladık.”

KÜÇÜK MUTFAK İKİNCİ KAPI İLE RAHATLATILDI

Ocak mantığında planlanan şöminenin yapımı ile Ahmet Bey’in de eve bakış açısı değişmiş. Ev sahipleri banyo ve mutfakta da değişiklikler yapmışlar. Evin bir hayli küçük olan mutfağı salona açılan ikinci bir kapı ile rahatlatılmış. Böylelikle hem rahat hareket alanı, hem de içeriye daha çok ışık girmesi sağlanmış.

Mutfak çok küçük olduğu için ikinci bir kapı açılarak ferahlatılmış. Çekmecelerin arasından çıkan tezgah yaptırılarak ekstra kullanım alanları yaratılmış.

Evin en geniş alanı olan banyoda ise tam tersi bir yol izlenerek bu alan bölünerek, iki banyo elde edilmiş. Evdeki bazı alanlar ise kapatılarak depolama alanları kazanılmış, bunlardan biri de koridordaki girinti olmuş, bu alana bir dolap yapılmış. Böylece evde işe yaramayan hiç bir boşluk kalmamış. Arka terastan da küçük bir alan kapatılarak burada da minik bir oda oluşturulmuş.

“YATAK ODAMIZDA BİR RANZA YAPTIRDIK”

“Torunum Can tüm bu değişiklikler yapılırken bizden bir ranza istedi. Onu kırmamak adına yatak odamızda bir ranza yaptırdık. Bu sene kendi yatağını ranzaya çevirip başımın üzerindeki yerini izni olursa kaldırmak istiyorum.”

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: İBRAHİM ÖZBUNAR
Evim Dergisi 2017