Fil kulağı bitkisi (Alocasia Polly) bakımı nasıl olmalı? Püf noktalar

0

fil-kulağı-bakımı

Alocasia Polly yani Türkçe’de bilinen adıyla ‘Fil kulağı’ ya da ‘Melek kanadı’ bitkisinin bakımı hakkında merak edilen soruların yanıtını derledik. Fil kulağı bitkisi bakımı için dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Saksı ya da toprak seçerken nelere dikkat edilmeli? Fil kulağı bitkisi nasıl ortamda yetişir? İşte yanıtlar…

SAKSI SEÇİMİNE DİKKAT *

Fil kulağı bitkisi (Alocasia Polly) bakımını yapacağınız saksı mutlaka birden fazla hava deliğine sahip olmalıdır.

Melek kanadı adıyla da bilinen Alocasiapolly, yumru kök yapısına sahip bir bitkidir. Bu nedenle hava deliksiz bir saksıda ne yazık ki kökleri çürür ve gelişim gösteremez. Yumru köklü bir bitki olması nedeniyle eğer doğru ortam koşullarında bakılırsa sürekli çoğalacak yani filizlenecektir.

FİL KULAĞI SOĞANLARI NASIL YENİDEN FİLİZLENİR? *

Peki fil kulağı soğanların yeniden filizlenmesi için ne yapmak gerekir?

Fil kulağı bitkisini havadar bir ortamda, hava delikli bir saksıda, hava sıcaklığının yüksek olduğu dönemlerde, güneşe direk maruz kalmayacağı ama güneşin sıcaklığından bolca faydalanabileceği, hafif esintide alabileceği şekilde balkonunuzda konumlandırın. Düzenli olarak toprak kurudukça sulamasını yapın. Ve heyecanla yeni filizlerin çıkmasını bekleyin.

FİL KULAĞI (MELEK KANADI) SULAMA *

Fil kulağı nasıl sulanmalı?

Fil kulağı bitkisi bakımı için önemli noktalardan biri sulamadır. Kışın uyku döneminde mutlaka dinlendirilmiş su verilmelidir ve haftada maksimum iki kere sulamanız yeterlidir. Fakat yapraklarına su püskürtmeye devam etmelisiniz. Yoksa kuruma gibi bir problemle karşılaşabilirsiniz.

Yaz döneminde ise toprağını çok uzun süre kurutmadan nemli tutmanız çok önemlidir. Yine yapraklarına bol bol su püskürtmeyi ihmal etmeyin.

TOPRAK SEÇİMİ NASIL OLMALI? *

Fil kulağı toprak seçimi nasıl olmalı? Toprak olarak suyu bünyesinde tutmayan, geçirgen, taneli dokuda toprak tercih edebilirsiniz.

FİL KULAĞI YAPRAKLARI NEDEN KURUR? *

Fil kulağı bitkimin yapraklarında kurumalar neden oluşur? Ne yapabilirim?

  • Bitki aydınlıktan uzak, kuru ve havasız bir ortmada bakılıyorsa
  • Güneşe dik açıyla maruz kalıyorsa
  • Dinlendirilmemiş su ile sulanıyorsa
  • Uygun olmayan toprakta bakım sağlanıyorsa ne yazık ki yaprak yüzeyinde kurumalar meydana gelir.

Kurumalar ne yazık ki zamanla yaprak yüzeyini kaplar ve yaprak tamamen sararır. Tamamen sararan yaprak solduğunda mutlaka makas yardımıyla kesilmelidir. Fil kulağı bitkisinde yaprak kuruması bitkinizin öldüğü anlamına gelmez. Bitkimiz yumru köklü olduğu için doğru toprak ve ortam ile yeniden filizlenecektir.

NASA tarafından birkaç yıl önce yapılan bir araştırmaya göre İngiliz sarmaşığı, bambu, saz palmiyeler, fil kulağı gibi bazı bitkiler evdeki havayı arındırarak kimyasal atıkların verdiği zararı hafifletiyor.

Ayda sadece 1 kez sulamanız gereken 12 iç mekan bitkisi

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.