Güney cephede yetişebilen bitkiler! Birbirinden güzel çiçekler

Güney cephede yetişebilen bitkiler nelerdir? Güney cepheli evler gün boyu bol güneş alır. Güneşin yakıcı etkisinin yoğun olduğu öğle saatlerinde iç mekan bitkileri perde ile oluşturulacak filtreleme ile direk gelen ışıklardan korunabilir. Dış mekanda bakım sağlanan bitkilerde özellikle yazın öğle saatlerindeki dik açılı güneş ışınlarından korunmalı, gerekirse masa altı ya da gölgeye taşınmalıdır. Güneş alan güney cepheli evler için birçok balkon ve iç mekan bitkisi mevcuttur.

Güneşli güney cephe balkonlarda sardunyapetunya, yaprak dökmeyen begonyakadife çiçeğihercai menekşemine çiçeğizinnia (zinya) çiçeği gibi bitkileri yetiştirebilirsiniz.

Yine güney cephe balkonlarda ve iç mekanlarda narenciye bitkilerini (portakal, zeytin, limon) rahatlıkla yetiştirmek mümkün.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Güneş ışığı seven iç mekan bitkileri – İşte 15 güneş seven bitki

Güney cephede yetiştirilen bitkilerde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu büyük ve açık renkli saksılara dikim yapılmasıdır. Çünkü koyu renklerdeki saksılar güneş ışınlarını emer ve toprağın ısınmasına neden olur. Bu durumda köklerde kurumaya neden olabilir. Toprak hızla kuruyacağı için sulama rutininizde buna göre fazlalaşacaktır. Bu nedenle çok fazla sulanmayı sevmeyen bitkilere yer vermeniz durumunda bitkinizde olumsuzluk yaşamanızda kaçınılmaz olacaktır.

GÜNEY CEPHEDE YETİŞEBİLEN BİTKİLER

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kaktüs bakımında yapılan 5 büyük hata