Az ışık alan ya da ışık almayan banyolarda yetiştirilebilecek bitkiler

Az ışık alan ya da ışık almayan banyolarda yetiştirilebilecek bitkiler

Az ışık alan banyolarda yetiştirilebilecek bitkiler de var. Doğal ışık alan lüks, aydınlık bir banyoya sahip olacak kadar şanslı değilseniz, bu bitkilerle alanınızı canlandırabilirsiniz.

Günümüzde birçok evde güneş ışığını içeri hiç almayan, hatta hiç penceresi olmayan küçük banyolara sahip. Peki bu tarz banyolarda bitkilerle dolu bir duş hayalinden vazgeçmeniz mi gerekiyor? Ev Bitkileri Uzmanı Lisa Eldred Stinkopf, “Bitkilerin yaşaması için suya ve ışığa ihtiyacı vardır, bu nedenle penceresiz bir banyonuz varsa ve gerçekten bitkilere ev sahipliği yapmasını istiyorsanız, yaratıcı olmanız gerekir.” diyor.

IŞIK ALMAYAN BANYODA BİTKİ NASIL YETİŞTİRİLİR?

Bitkilerin yaşaması için ışığa ihtiyacı vardır, bu nedenle banyonuz penceresizse veya çok az ışık alıyorsa, alanınıza bitki yetiştirme lambaları ekleyebilirsiniz. Bunlar, bitkinizin istediğiniz her yerde gelişmesine (sadece hayatta kalmasına değil) yardımcı olacaktır.

Eğer bitki yetiştirme lambası kullanmak istemiyorsanız, yapay çiçekler ya da kuru bitkiler kullanabilirsiniz.  Kuru çiçekler veya kurutulmuş okaliptüs gibi bitkiler, spa benzeri bir atmosfer yaratmak için banyoda da iyi sonuç verir.

İlginizi çekebilir: Duşa okaliptus neden asmalıyız? Faydaları nelerdir?

KÜÇÜK PENCERELİ BANYOLAR İÇİN YETİŞTİRİLEBİLECEK BİTKİLER

Küçük pencereli bir banyonuz varsa, birkaç seçeneğiniz daha var. Steinkopf, “Banyoda düşük ışık durumu için bir bitki seçerken, yüksek nemi sevdiğinden emin olun” diyor. Ancak dikkat; nemi seven her bitki düşük ışık koşullarında yaşayamaz. Örneğin hava bitkisi (Tillandsia) yüksek nemi sevse de parlak ışığa ihtiyaç duyar.

Banyoda yetiştirilebilecek nemi seven bitkiler listemize “Banyoda yetiştirebileceğiniz nemi seven 30 bitki” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Düşük ışıklı bir banyoda yetiştirilebilecek 10 bitki için okumaya devam edin.

AZ IŞIK ALAN BANYOLARDA YETİŞTİRİLEBİLECEK BİTKİLER

Az ışık alan ya da ışık almayan banyolarda yetiştirilebilecek bitkiler şu şekilde;

Banyoda yetiştirebileceğiniz nemi seven 30 bitki