İstanbul Yeniköy’de tarihi bir köşkün içini gezmeye ne dersiniz?

Evim ile Ev Turu’nda bu hafta buram buram tarih kokan bir yapıya konuk oluyoruz. İstanbul Yeniköy’de yer alan bu köşk tamı tamına 240 yıllık bir geçmişe sahip. 8 artı 1 yaşam alanına sahip bu köşkü, ev sahibimiz Burak Alişan ile gezmeye bekleniyorsunuz.

Yaklaşık olarak 550 m2’lik bir yapı burası. 8+1 köşkün bahçesi de oldukça geniş. Ev sahibi Burak Alişan, “Yaklaşık 2-3 yıldır tasarım ile ilgili bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Masa sehpa gibi bir çok dekoratif üründe tasarımım mevcut. ” diyor.

Ev sahibinin eski yapılara olan merakı dikkat çekiyor. Alişan “Burası çok tarihi bir yapı. Metrekare olarak da istediğimiz gibi. Modern yapı ile antiği birleştirmek istedik. Modern mobilyalar, yüksek tavan, sürgülü pencereler bizi tamamlayan öğelerdi.” diyor.

Mutfakta organik ve akışkan bir atmosfer görüyoruz. Parlak beyaz lake kapaklar ferah bir atmosfer yaratmış. Bu alan aynı zamanda bahçeye de açılıyor.

Mutfak masasında da son dönemlerde sıklıkla gördüğümüz mermer yapı dikkat çekiyor. Alişan “Minimal bir tasarım tercih ettik” diye anlatıyor.

Retro ve kuzeyli iskandinav stillerin bir araya geldiğini görebiliyoruz.

Yaklaşık 400 metrekarelik bahçe çok geniş ve çok güzel. Meyve ağacı ve asırlık ağaçlar görülebiliyor. Buradaki dekorasyon tercihleri ile ilgili “Hali ağırlığında renk vardı ve biz burayı biraz açalım istedik. Önümüzdeki aylarda dış cephedeki ahşabı da açmayı düşünüyoruz. Burada hamaklar, komodin var ve burada dinleniyorum.” diye anlatıyor.

Ev turunun tamamını videomuzdan izleyebilirsiniz.

Bursa’da yemyeşil bir çiftlik evindeyiz