En romantik stil: Parizyen

0

Siyah, pembe ve beyazın hakimiyetindeki parizyen stil, yaşam alanlarında romantik bir akım başlatmak için ideal olabilir.

İLK BAKIŞTA Paris’te bir eve girer girmez dikkatleri üzerine ilk toplayan herhalde manzarasıdır. Paris’in zarafetle yapılmış apartmanlarını seyreden bu evlerde mini ferforje balkonlar, yüksek pencere ve tavanlar göze çarpar. Ama mevcut evleri uyarlamak için illaki pencere ve tavanların bu yükseklikte olması şart değil.

RENKLER Romansın renkleri bu evlerin de kimliğini oluşturuyor. Pembenin tüm tonları, roze, gold ve krom gibi metalik ışıltılar, ama en önemlisi de siyah. Siyah; çünkü Paris evlerinde siyah önemli ve dominant bir etkiye sahip. Bu sebeple de çoğu kez parizyen dendiğinde siyah ve pembenin hakimiyetindeki iç mekanlar göz önüne gelir.

FORM VE DESENLER Klasik ayaklı mobilyalar, oymalı detaylar parizyen dekorasyon tarzının olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Bu sebeple bu stilin aslında biraz vintage ya da retro diyebileceğimiz bir karakteri de var. Klasik bir değer taşıdıkları için aynı zamanda bu stilde dekore edilen evlere zamansız da denilebilir. Şeritler, çiçek motifleri, kaz ayağı ve damask desenler en çok öne çıkan desenler arasında.

AKSESUARLAR Taze çiçekler, sanatın izini asla takip etmeyi bırakmayan tablo, heykel ve el yapımı objeler bu dekorasyon stilinin öne çıkan aksesuarları arasında.

CHALET STİLİNE DOKUNUŞ Ham ahşaplar, bolca kürk ve peluş, kalın keçe dokumalar, şömine karşısına yerleştirilmiş iki kişilik bir kanepe ve tepside dumanı tüten iki fincan kahve… Eğer bembeyaz karın örttüğü yüksek tepelerin samimi chalet stili bir dekorasyonunuz varsa fazla bir şey eklemenize de gerek yok. Odanın odak noktasına kıpkırmızı büyükçe bir kalp çelenk asın.

KALBİNİ YAP Modern evler konfor ve işlevselliğin ön planda olduğu bir kurguyla şekillenir. Sallanan bir sandalye, yünlü örtüler ve beyazın hakim olduğu böyle bir evde kırmızıyı başrole taşımak yeterli. Keçeden kalpler kesin ve beyaza boyanmış dala iliştirin. Çerçeveleri kırmızı ve beyaz olanlarla değiştirin.

HAZIRLAYAN İLKE YILMAZ

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.