fransiz-dekorasyon

Salonlarda Fransız şıklığı nasıl oluşturulur? İşte püf noktalar

Antika hissi veren eskitme kumaş döşemelikli koltuklar ve kıvrımlı zarif mobilyalar, şık Fransız stilinin tipik örnekleri arasında sayılabilir. Siz de vereceğimiz önerilerle bu dokuyu salonunuza taşıyabilirsiniz.

RENKLER

Toz pembeler, kremler, sıcak maviler ve yumuşak sarılar gibi renk çarkının daha sıcak tarafındaki tonların tümü şık bir Fransız evi havası yaratmak için ideal seçimler. Daha çağdaş bir görünüm yakalamak istiyorsanız beyazı baz olarak kullanın. Kırmızı ve mavi dokunuşlar ise vurgu olarak mükemmel olacaktır. Popüler bir Fransız deseni olan ham keten üzerinde kırmızı veya soluk mavi şeritler ve işlemeli monogramlar ile stili yakalayabilirsiniz. Varaklı aynalar ile ortama biraz ışıltı da ekleyebilirsiniz.

RENKLERİN GÜCÜNÜ KULLANIN!

Stili desteklemek ya da daha çarpıcı kılmak için…

DOKULAR

Boyalı mobilyalar (çoğunlukla eskitilmiş, patineli) ve ferforje parçalar bu stile oldukça yakışıyor. Ham ketene ek olarak Toile de Jouy kumaşları, eskitme kumaşları ve kadifeleri de tercih edebilirsiniz.

MİMARİ

Taş işçiliği ve kavisli kemerler Fransız mimarisinde önemli bir yer tutuyor. Çatılar eğimli hatlara sahipken zeminler fayans, taş veya ahşap plakalardan oluşuyor. Modern alanlarda, siyah beyaz dama tahtası zeminler de görülebiliyor. Açıkta bırakılmış ahşap kirişler, ister ham ister beyaza boyanmış olsun, stilin tipik bir örneği. Tavanlarda stropiyer göbekler de kullanılıyor.

DETAYLAR

Bu stilde her şeyin ayrıntıda gizli olduğunu düşünün. Bolca dantel, kurdele, kadife ve keten… Aydınlatmada ışıltılı avizeler, zarif şamdan ve vazolar, aynalarda varaklar… Çelenk, arı ve taçlar içeren desenler ve bol miktarda taze çiçekler… Aubusson el dokuma kilimler de vazgeçilmezler arasında.

Fransa’dan esen 3 stil: Parizyen, Cote D’azur, Provans

Nostaljik ve romantik: Vintage Fransız