Küpe çiçeği bakımı nasıl olmalı? Çeşitleri nelerdir?

0

Küpe çiçeği bakımı, budaması, anlamı, püf noktaları

Küpe çiçeği bakımı, çoğaltılması, budanması, çeşitleri ve hastalıklara çözüm ile ilgili son günlerde sıklıkla araştırmalar yapılıyor. İlkbahar aylarının başında dikilen küpe çiçeği, sonbahara kadar çiçek verir.

Bilimsel adı Fuchsia olan küpe çiçeği, adından da anlaşılacağı gibi, küpe şeklinde aşağı doğru sarkan çiçeklere sahiptir.

Kışın, soğuk havalarda evin içerisine almanız gereken küpe çiçeği, bu mevsimde çok su istemez. Ayda 2 kere sulanması yeterlidir.

KÜPE ÇİÇEĞİ ANLAMI *

Yunan mitolojisindeki aşk tanrıçası Afrodit’in babası Zeus, kızının küpesini çiçeğe dönüştürmüştür. O günden beri küpe çiçeği aşkı anlatır.

KÜPE ÇİÇEĞİ NE ZAMAN AÇAR? *

İlkbahar başlarında don zamanı geçtiğinde dikilmesi gereken küpe çiçeği, iyi bakıldığında sonbahara kadar çiçek açar.

Küpe çiçeği bakımı, budaması, anlamı, püf noktaları

KÜPE ÇİÇEĞİ GÜNEŞ İHTİYACI *

Küpe çiçeğinin toprağı çok ısınmamalıdır. Bu yüzden gölge ortamda ya da yarı gölgede yetiştirilmesi doğrudur. Sıcaklığın 15-25 derece arasında olduğu ortamlar uygundur.

TOPRAĞI NASIL OLMALI? *

Geçirgen ve gevşek toprak sever. Toprağın suyu ne çok fazla ne çok az tutması gerekir. Kompost ve saksı toprağı karışımı yeterli olacaktır.

KÜPE ÇİÇEĞİ ÇEŞİTLERİ *

Çiçekleri kırmızı, mor, beyaz ve pembe renklerindedir. Küpe çiçeği 2 renkli olacak şekilde bir görüntüye sahiptir.

KÜPE ÇİÇEĞİ BUDAMA *

Küpe çiçeğinin dalların ucundaki çiçekler sağlıklı görünümünü kaybettiği anda dalın ucundan 4-5 cm kadar kesilmesi gerekir. Bu şekilde yeni çiçekler açması hızlanır.

Kışın ise toprak yüzeyinden yukarıya doğru 15cm bırakın ve dalların geri kalan kısımlarını kesin.

KÜPE ÇİÇEĞİ SİNEK SORUNU ÇÖZÜMÜ *

Küpe çiçeğini yetiştirenlerin en sık karşılaştığı sorunlardan biri sinek sarması. Bahçe terapisti, okuyucularımızdan birinin konu ile ilgili sorusunu şu şekilde yanıtlamıştı:

Merhaba,
Bahçemde saksı içinde yer alan küpe çiçeğimi son zamanlarda beyaz sinekler sardı. İlaçlama yaptım fakat sonuç alamadım. Diğer çiçeklere de bu hastalığın geçmesinden endişe duyuyorum. Çiçeğimi nasıl kurtarabilirim?” Semiha Balkan/İstanbul

Bahçe Terapisti:

Merhaba,
Beyaz sinekler için etkin maddesi bifentrin ya da fenpropathrin olan ilaçları kullanabilirsiniz. Ya da çok bilinen bir uygulama olan az miktarda arap sabununu suya karıştın ve fısfıs ile beyaz sineklerin olduğu bölgeye sıkın. Kısa sürede çiçeğiniz sağlığına kavuşacak.”

Cam Güzeli çiçeği anlamı, bakımı ve çoğaltılması

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.