ev-turu-çanakkale

Zeytin ağaçları arasında 150 m2’lik taş evdeyiz

Çanakkale Assos Sivrice Koyu’nda 150 metrekarelik müstakil iki katlı bir evdeyiz. İsabel-Mustafa Eğerci çifti kedileri Duman ile birlikte burada kendilerine doğal bir yaşam kurmuşlar. “Artık kimsenin olmadığı bir dağ evine yerleşip, bahçe-tarla işleriyle uğraşıp, tek derdimiz çürüyen domates olsun istiyoruz.” diyeli uzun zaman oldu diyor ev sahipleri.

5 DÖNÜMLÜK ARAZİ

Evin verandası önceden açıkmış. Hem kış aylarında kullanmak hem de hiç eksik olmayan rüzgardan bu alanı korumak için açılır kapanır cam ile kapatılmış, ama yaz boyu ön camlar sürekli açık duruyormuş. Verandaya bir oturma grubu ve yemek masası yerleştirilmiş. Ev sahipleri yazın genelde burada vakit geçiriyor. Özellikle yemekler veranda da yeniyor ve çoğu zaman dostlar ve aileler burada ağırlanıyor.

İsabel Hanım bu süreci şöyle anlatıyor: “Bu evde 3. yılımız. Eşimin balık tutmaya olan ilgisinden dolayı yaklaşık 10 yıldır gelip gittiğimiz ve motellerde kaldığımız bir süreçten sonra 5 dönümlük bu zeytin bahçesini aldık. Bir ucu denize değen bu yerde, denize sıfır bir alana sabitlediğimiz karavanda 3 yıl geçirdikten sonra, yazın değil ama kışın zorlanınca bu evi yaptırmaya karar verdik. İşimiz de home-office çalışmaya uygun olunca, önceleri ara ara geliriz diye düşünürken, 3 yıldır şehirden kopup burada yaşamaya başladık.”

“AĞAÇLARI KORUYARAK YAPTIRDIK”

Kadınlar Kulübü adlı internet sitesinin yönetici ve editörü olan çift, evlerini yaptırırken bu bölgenin taş ev stiline sadık kalmışlar. İsabel Hanım sözlerine şöyle devam ediyor: “Burası içinde sadece ağaçların olduğu bir zeytinlikti. Evi biz, ağaçları da koruyarak yaptırdık. Yapım aşaması çok sıkıntılı geçmesine rağmen sonuçta keyif aldığımız bir yaşam alanına dönüştü. Evin bütün her yerinde büyük boy camlar istedik. Madem doğanın, denizin içindeyiz bundan mahrum kalmayalım diye düşündük. Şimdi evin her yerinden bahçeyi, denizi ve Midilli Adası’nı görüyoruz. Elektriğimiz yok bu yüzden güneş panelleri kurdurttuk ve elektriği güneşten alıyoruz. Suyumuzu da dağdan getirttik.”

MAVİNİN TONLARI, BEYAZ VE AHŞAP

İkiz villadan biri olan evin dört tarafı ev sahibinin çok sevdiği çiçekler ile kaplanmış durumda. Sebze yetiştirmek için bir ekim alanı da oluşturulmuş. Yaşam alanlarının temel rengi, aydınlık olması ve her şeyle rahat kombinlenmesinden dolayı beyaz. Ahşabın doğallığı ve sıcaklığı da beyaza eşlik ediyor. Mavinin denizi çağrıştıran ve huzur veren her tonu da evin tümünde yer alıyor. Bu 3 sabit renk dışındaki renkler ise mevsime göre değişiyor. Baharda sarılar, pembeler, yeşiller ekleniyor.

MEVSİM GEÇİŞLERİNDE DETAYLAR EKLENİYOR

“Mutfak benim için çok önemli. Yemek yapmayı ve sunumu çok seviyorum. Zamanımın çoğu burada geçiyor.”

Yazın ev sahibinin ruhu, bahçenin en güzeli begonvilden ilham alarak fuşya istiyor. Sonbaharda turuncular, kahveler, kışın ise kırmızılar ekleniyor bu renklere. Temel eşyalar yerinde dururken mevsim geçişleri mumlar, çiçekler, kırlentler gibi küçük detaylarla sağlanıyor. Abajurların başlıkları, nevresimler, perdeler hatta koltuk kılıfları bile değişiyor. İsabel Hanım kışın düz renkler ve kumaşları, yazın ise daha canlı, çiçekli böcekli kumaşları tercih ediyor. Bu küçük detaylar ise her zaman farklı bir evde oturuluyormuş havası yaratıyor.

İsabel Hanım, “Yemek yapmayı, onları sunmayı, özel masalar hazırlamayı çok seviyorum. Almaktan vazgeçmeyeceğim tek şey yeni tabak, çanak ve bardaklar, sunum eşyaları olacak sanırım.” diyor.

Çalışma masasının modelini İsabel Hanım çizmiş ve özel olarak yaptırılmış. Kitaplık da özel yapım. “Yemek yapmak, bahçeyle uğraşmak ve siteyle ilgilenmekten sonra kitap okumak en güzel hobim. Duvarlara astığım minik çerçeveler ise bu odanın en sevdiğim detayı.” diyor İsabel Hanım.

“İçindeki zeytin ağaçları, denize sıfır konumu ve sakin sessiz hali burayı tercih etmemizdeki en önemli unsurlardı.”
Yatak odası da evin bütününde olduğu gibi beyaz ve mavi renklerde. Oldukça sade dekore edilmiş. Bir karyola ve şifonyer kullanılmış. Sadece yatmak için kullanılan bu odada öncelik rahat bir uyku ve huzur veren bir renk… Yatak ve şifonyer Ikea’dan alınmış.

Ev turu: Bu villada sade bir yaşam tarzına eşlik eden vintage detaylar var