Bodrum’da 65 metrekarede sanatla dolu bir ev

Gönenç çifti, büyük bir bahçe içindeki, 65 metrekarelik evdeki her şeyi düşünüp projelendirmiş ve iki marangozla birlikte uygulamışlar.

Sanat ile iç içe bir çift: Reyhan Bayındır-Oral Gönenç. Yedi yıl önce Bodrum’da, manzaraya hakim 800 metrekare içinde yer alan 65 metrekarelik minicik bir eve yerleşmişler. Evlerine yazdıkları kitapları, çektikleri fotoğrafları ve Oral Gönenç’in bahçedeki atölyesinde keyif alarak yaptığı ahşap işlerini taşımışlar.

1+1 EVDE BAHÇE DİKKAT ÇEKİYOR

Ev, bir oda bir salondan oluşuyor, ayrıca yatak odasına bağlantılı küçük gizli bir odası ve içinde ocak bulunan kapalı bir balkonu da mevcut. Ancak evin büyük bahçesinde bir atölye ve konuk evine de yer açılmış.

Reyhan Hanım bu eve taşınmalarını şöyle anlatıyor: “Evimizin konumu, büyük bahçesi ve manzarası burayı seçmemizde önemli rol oynadı. Ağacı-çiçeği, kedisi, köpeği ile Bodrum’un dışında, ancak ulaşım kolaylığıyla içindeyiz. Bu da bizi mutlu ediyor.”

Çift evi aldığında kaba inşaatı yapılıyormuş. İki odayı birleştirtip, banyoyu büyütmüşler. Kolon ve nişleri gizlemişler.

BAHÇE DEKORASYONU

Evin bahçesi 800 metrekare ve Bodrum manzarasına hakim. Bahçe düzenlemesinde Bodrum’un yerel bitki ve ağaçlarına yer verilmiş.

KÜPLER VE TEKERLEKLER

Küpler, araba tekerlekleri gibi detaylar doğal görünüm gözetilerek bahçede uygun köşelere özenle yerleştirilmiş.

Bahçede Bodrum’un bahçe kültürünü yaşatmak istemişler. Bitkiler ve aksesuarlar buna göre seçilmiş.

“HERHANGİ BİR TARZIN ETKİSİNDE KALMADIK”

Çift evlerininin dekorasyonunu yaparken herhangi bir tarzın etkisinde kalmamış. “Kullanım ve temizlik kolaylığı olan, sade ve sıcak bir yaşam alanı oluşturmak istedik. Bunun için de çok sevdiğimiz ahşabı çokça kullandık. İyi ısınma, dayanıklılık, yaşam kolaylığı gibi gereksinmelerimizi düşündük, banyo dahil bütün daireye ısı izolasyonlu ahşap tavan yaptık, kestaneli kış akşamı keyifleri için bir küçük ocak ekledik. Olabilecek yerlere kitaplıklar yaptık. Reyhan düşündü, Gönenç projelendirdi ve iki marangozla beraber uyguladı diyebiliriz evimizi için” diye anlatıyor Reyhan Hanım.

Gerek duvarlarda gerekse mobilyalarda doğal, göz yormayan; tütün, pastel yeşil, beyaz gibi renkler tercih edilmiş.

ATÖLYE Gönenç Bey uzun bir süredir ahşap işiyle uğraşıyor. Tekneler, minyatür mobilyalar yapıyor. Bunların hepsi evin bahçesindeki atölyede gerçekleştiriliyor.

KAPALI BALKON Kapalı balkonda bir ocak bulunuyor. Pencere kenarına bir sedir yerleştirilmiş.

SALON DEKORASYONU

Bu alanda oturma ve yemek alanının yanı sıra açık mutfak ile Gönenç Bey ve Reyhan Hanım için iki ayrı çalışma köşesi bulunuyor. Mutfakta fazla dolap yerine açık raflar tercih edilmiş. Mutfak dolapları salonun bir köşesinde konumlandırılmış.

KONUK EVİ

Atölyenin bulunduğu yerde misafirlerin kalabileceği küçük bir ev yapılmış. Tek alanda toplanan bu minik evde yatılacak bir alan, mutfak ve oturma alanı mevcut. Ayrıca küçük bir banyo da unutulmamış.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: IBRAHIM ÖZBUNAR
Evim Dergisi 2016

Bodrum Bitez’de 90 metrekarelik 2+1 dairedeyiz

Bodrum Adabükü’nde boya ile baştan yaratılan yazlık ev

Bodrum Gümüşlük’te iyi bir yaşam: Gözlerden uzak inziva