Bahçe ve terasta uygulanabilecek dekorasyon stili örnekleri

Neşe ve huzurun hüküm sürdüğü dış mekanlar renk ve karmaşanın en çok yakıştığı hacimlerdir. Bu yüzden modern, rustik, etnik veya eklektik, hangi tarza ait olursa olsun bahçe aksesuarınız bol olsun.

MAVİ – BEYAZ MARİN TEMASI

Zara Home

Yaz yaklaşırken lacivert, mavi ve beyaz üçlüsünün ferahlık veren etkisini marin teması yerine mavi-beyaz çiçek desenleriyle pastoral bir ambiyansta balkon ve teraslarınıza taşıyabilirsiniz. Ege ruhunun romantik etkisini ise ferforje metal aksesuarlar ve seramik objelerle tamamlayın.

Desenli bir masa örtüsünün yaratacağı canlılığı, masada çizgili veya düz ürünlerle dengeleyin. Ham ahşap, brüt beton ve galvanize metaller diğer tamamlayıcılar…

İlginizi çekebilir: Marin teması yaratmanın ipuçları: Serin bir sahil ruhu

FAS STİLİ

Day Dream uzanma koltuğu, O Design

Bali’den Fas’a uzanan upuzun ekvator hattında etnik tarzın mekanlara yansıması değişmiyor. Konfor odaklı mobilyalar, gevşetici aromatik kokular, keyif artırıcı aksesuarlar tatil hissini düzenli dozlarla ruhumuza enjekte ediyor.

Kavurucu güneşin yorucu gücüyle karşılaşmaya henüz zaman var. Ancak öncesinde bahçenizi dekoratif bir şemsiye ile renklendirebilirsiniz. Nane çayı ile tatlandıracağınız akşam üstü sohbetlerini şemsiye gölgesinde geçirebilirsiniz.

Kubbe formlu fenerler oryantal etkiyi pekiştirir. Doğu saraylarının büyüleyici atmosferi terasınızda mum ışığıyla raks etsin.

İlginizi çekebilir: Fas stili dekorasyonun şifreleri: Bir ülke, bir stil, iki etki

ANTİK DÖNEM STİLİ

Ethimo marka Cronos yemek masası, sandalye İca

Mermer, granit, seramik, kil ve cam… Akdeniz esintili rustik bir stil için anahtar malzemeler… Heykeller ve küp saksıların birlikteliği tarihsel bir doku yaratır.

Dış mekanları dekore ederken, stili belirleyen mobilyalar değil, o mekana yerleştireceğiniz aksesuarlardır. Sürekli işlevi olan yemek masası veya sehpa yerine duvarlara kalıcı objeler asmak, size de kolaylık sağlar.

Begonvil ve yasemin gibi iklime uygun sarılıcı ve kauçuk gibi tropik tırmanıcı bitkiler, yazlık evlerin cephe ve verendalarına çok yakışır. Sıcak havaların şekillendirdiği yalın ve ferah mobilya seçimlerini, aynı hissi devam ettiren aksesuarlarla tamamlayın.

İlginizi çekebilir: 3 romantik stil ve püf noktaları

KOLONYAL SAFARİ STİLİ

Kolonyal yaşamın etkisindeki safari stili, Afrika kültürünün de birleşimiyle eklektik bir anlayışa sahip. İşin sırrı minimal mobilyalar, el dokumaları ve toprak tonlarının birlikteliği.

Primitif desen ve dokular, dış mekanları dekore ederken kullanacağınız safari stilini destekleyebilir. Bambu paravanlar, hasır örgü aydınlatma ve sepetler, pervaneler, kendir lifinden tekstiller… Abartıdan hoşlanmayan doğa severlere öneriyoruz.

Ahşap masanızda masa örtüsü yerine runner veya amerikan servisler kullanın.

Sedirler açık havadan aldığınız keyfi artırır. Sedirleri uzun yastıklarla kombinleyebilirsiniz.

Hazırlayan: Evbahçe – Besray Köker

Balkonunuzu ya da terasınızı bahçeye çevirebilirsiniz! İşte yapılışı

Küçük balkonlar için 10 mükemmel dekorasyon fikri