Salon bitkileri nelerdir? En popüler 12 iç mekan bitkisi

0

iç-mekan-bitkileri

Salon çiçekleri arıyorsanız, ya da odalarızı çiçeklerle renklendirmek istiyorsanız en popüler 12 salon bitkisini açıklıyoruz! Bahçenize yeni bitkiler eklerken iç mekanları da yeşillendirmeyi unutmayın. Evdeki bahçeniz için en popüler 12 iç mekan bitkisini seçtik.

NOT: Bahar temizliği sırasında, dış saksılardaki tüm pütürcükleri iyice temizleyin. Çünkü kaplar mantar ve hastalık yapıcı mikrop barındırıyor olabilirler. Yeterince sulayın ve gübreleyin. Nemli toprağa batıracağınız gübre çubuklarıyla bitkiler birkaç hafta boyunca en iyi şekilde besin alırlar. Yeni toprağını değiştirdiğiniz bitkilere gübre vermeyin. Güneş çok yönlü vuruyorsa, cam kenarına gölge yapın ki çiçekler güneşten yanmasın Kış aylarından sonra güneşe tekrar alışmaları gerekir.

ORKİDE *

 Orkide/Phalaenopsis
Orkide/Phalaenopsis

Orkide/Phalaenopsis aydınlıktan hoşlanır. Sabah ve akşam güneşi gören bir pencere önünde mutlu yaşar. Yapraklarına bakarak  ihtiyacını anlayabilirsiniz. Yapraklar koyu yeşil ve yumuşaksa bitki az ışık alıyor demektir. Bunun için yerini mutlaka değiştirmelisiniz. Sarımsı ya da kızarmış yapraklar ışığın fazla geldiğini gösterir. Beyaz, pembe, sarı, mor gibi farklı renklerde ve bambu orkide, minyatür gibi farklı türleriyle evinize misafir edebilirsiniz.

Orkide bakımı ve sulaması nasıl olmalı? Evde orkide nasıl çoğaltılır?

AROKARYA ÇİÇEĞİ *

Arokarya/Araucaria Heterophylla
Arokarya/Araucaria Heterophylla

Arokarya/Araucaria Heterophylla: Geniş bir alana sahipseniz bu bitki sizin için ideal bir seçim olur. Dekoratif görüntüsüyle dikkat çeker. Aynı zamanda uzun ömürlüdür. Fazla sıcakta kaldığında sağlıklı gelişim gösteremez. Bulunduğu ortamın, aydınlık ve az nemli olmasına dikkat etmelisiniz.

AŞK MERDİVENİ *

 Aşk merdiveni/Nephrolepis Exaltata
Aşk merdiveni/Nephrolepis Exaltata

Aşk merdiveni/Nephrolepis Exaltata sarkık formu, yapraklarının görüntüsüyle dikkat çeken bir başka iç mekan bitkisidir. Nemli ortamı sever. Gelişim döneminde bolca sulamalısınız. Kış aylarında ise daha az su vermeniz yeterlidir. Nisan-ağustos  aylarında 15 günde bir gübrelemeyi ihmal etmeyin. Bu uygulama bitkinizi mutlu bir görünüme kavuşturur.

Aşk merdiveni bakımı, sulama ve çoğaltması nasıl yapılır? Nephrolepis çoğaltma nasıl yapılır?

ATATÜRK ÇİÇEĞİ *

 Atatürk çiçeği/ Euphorbia Pulcherrima
Atatürk çiçeği/ Euphorbia Pulcherrima

Atatürk çiçeği/ Euphorbia Pulcherrima, yeşil-kırmızı yapraklarıyla renkli bir bitkidir. Doğrudan güneş ışığında kalmayı sevmez. İlkbahar ve yaz aylarında bolca sulama yapmanız bitkiyi kuvvetlendirir. Çiçeklenme döneminde, su miktarını azaltmalısınız. Her yıl nisan ayında saksısını değiştirirseniz, daha sağlıklı gelişir.

Atatürk çiçeği hakkında detaylı bilgiye “Atatürk çiçeği bakımı ve çoğaltılması nasıl yapılır? Püf noktalar” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

DİFENBAHYA *

Difenbahya/ Dieffenbacchia Seguine
Difenbahya/ Dieffenbacchia Seguine

Difenbahya/ Dieffenbacchia Seguine, alacalı ve geniş yapraklarıyla oldukça güzel ve gösterişli bir iç mekan bitkisidir. Az bakımla sağlıklı gelişir. Çiçekleri yoktur. Yaprak güzelliğiyle dikkat çeker. Nemli ortamları sever. Bulunduğu ortamın en az 15 derece olmasına özen göstermeniz gerekir.

Difenbahya bakımı ve sulanmasının püf noktaları…

BENJAMİN *

 Ficus/Benjamina
Ficus/Benjamina

Ficus/Benjamina aydınlık, doğrudan güneş almayan yerleri sever. Nemli ortamlarda aynı zamanda sağlıklı gelişim gösterir. Yaz  aylarında bolca sulamalısınız ve yapraklarına su püskürtmeniz yeterlidir. Yerinin değişmesinden mutlu olmaz.

 • Toprak: Süzek toprakları tercih eder. Asitli ve nötr topraklarda sağlıklı
  gelişim gösterir.
 • Işık: Yarı gölge ve aydınlık ortamlardan hoşlanır.
 • Isı: Ilık ve sıcak ortamları sever.
 • Su: Suyu sever.

Evde Benjamin Bitkisi bakımı, sulaması nasıl yapılır? İşte püf noktaları

BEGONYA ÇİÇEĞİ *

Begonya/Begonia Elatior
Begonya/Begonia Elatior

Begonya/Begonia Elatior nem oranı yüksek ortamlarda sağlıklı gelişim gösterir. Yaz döneminde bitkinizi bolca sulamalısınız ve ayrıca yapraklarına su püskürtmelisiniz. Kış dönemindeyse toprağı kurumayacak şekilde sulamanız yeterlidir.

Begonya bakımı hakkında detaylı bilgiye “Begonya bakımı nasıl yapılır? Begonya çiçeği çeşitleri, çoğaltma ve sulama” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

KALANŞO *

Kalanşo/Kalanchoe
Kalanşo/Kalanchoe

Kalanşo/Kalanchoe, Şubat-Mayıs ayında açan çiçekleri dekoratif, güzel bir bitkidir. Kumla karıştırılmış funda toprağında sağlıklı gelişim gösterir. Işığı sever aynı zamanda sıcak ortamlarda mutlu olur. Bakımı kolay bir bitkidir. Fazla su istemez, toprağın nemli olmasına dikkat edin. Turuncu, sarı, pembe, kırmızı gibi farklı renklerde olan çiçekleri saksı içinde pencere önünde yetiştirebilirsiniz.

Kalanşo çiçeği bakımında püf noktalar nelerdir? Nasıl ekilir?

GUZMANYA *

Guzmanya/Guzmania Minor
Guzmanya/Guzmania Minor

Guzmanya/Guzmania Minor: Tropik türlerden hoşlanıyorsanız yeşil yaprakların ortasından doğan sarı, kırmızı yapraklı Guzmanialara da bayılacaksınız. Yaz döneminde haftada 2-3 kez, kış günlerindeyse haftada bir kez sulama yapmanız yeterlidir. Satın alırken bitkinin açık yeşil renkte olmasına ve bol yapraklı olmasına dikkat edin.

Guzmanya çiçeği nasıl dikilir? Bakımı, sulaması ve çoğaltılması

KUMKUAT *

Kumkuat/Citrus spp
Kumkuat/Citrus spp

Kumkuat/Citrus spp. Turunçgiller içinde küçük mücevher olarak adlandırılan bu bitki, güzel meyvelere sahiptir. Organik maddece zengin toprak ister. Güneşe bayılır. Aynı zamanda güzel bir kokusu vardır. Bahar aylarında oluşan beyaz çiçekleri, yaz döneminde meyveleri takip eder.

Kumkuat ağacı bakımı püf noktaları

PAŞA KILICI / KILIÇ ÇİÇEĞİ *

PAŞA-KILICI
Paşa kılıcı
 • Toprak: Zengin karışımlı.
 • Işık: Yarı gölge ya da gölge yerlerden hoşlanır.
 • Isı: Ilık ortamları sever. En düşük 10 dereceye kadar dayanır.
 • Su: Yazın toprağı kurudukça sulayın, kışın ise sulamayı azaltın.

Paşa kılıcı bakımı hakkında detaylı bilgiye “Kılıç çiçeği bakımı ve özellikleri: Evde bakımı nasıl yapılır?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

DEVETABANI *

Devetabanı
Devetabanı
 • Toprak: Zengin karışımlı.
 • Işık: Yarı gölge ya da gölge alanlardan hoşlanır.
 • Isı: Ilık ortamları sever. En düşük 15 dereceye kadar dayanır.
 • Su: Yazın bolca sulayın, arada sırada yapraklarına su püskürtün.

Devetabanı bakımı hakkında detaylı bilgiye “Devetabanı çoğaltma ve bakımı nasıl yapılır? Çiçek özellikleri” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yatak odasında bulunması faydalı olan bitkiler

Banyoda yetiştirebileceğiniz nemi seven 16 bitki

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.