AŞKAŞK KIZGINKIZGIN ŞİRİNŞİRİN AĞLAAĞLA AMAN TANRIMAMAN TANRIM LOLLOL O NEO NE

Telgraf çiçeği bakımının püf noktaları: Tradescantia (Kara Sevda Çiçeği)

telgraf çiçeği bakımı

Telgraf çiçeği bakımı nasıl yapılır? Telgraf çiçeği (tradescantia) nasıl çoğaltılır? Kara sevda çiçeği olarak da bilinen ve balkonların en çok sevilen çiçeğinin özellikleri ve bakımının püf noktaları…

Beyaz ya da pembe şeritli çiçeğin yapraklarının arkası ise mordur. Telgraf çiçekleri sarkan çiçeklerdendir. Yaprak dökmeyen bir bitkidir. Asarak yetiştirirseniz daha güzel bir görüntü kazanır ve gelişir.

KARA SEVDA ÇİÇEĞİ (MOR TELGRAF ÇİÇEĞİ) BAKIMI *

Kara Sevda Çiçeği olarak da bilinen mor telgraf çiçeği bakımının püf noktası güneş ihtiyacıdır. Alaca yapraklı ve mor yapraklı olan telgraf çiçekleri çok fazla ışık ister. Kara Sevda Çiçeği de bol güneş ışığı alan bir yerde güzel gelişir.

telgraf-çiçeği

TELFRAF ÇİÇEĞİ GÜNEŞ İHTİYACI *

Geçirgen ve hafif gevşek toprakta daha iyi gelişir. Yarı gölge ve doğrudan güneş almayan yerlerde yetiştirilmesi gerekir. Sabah ve akşam güneşi alırsa güzel yetişir.

MOR TELGRAF ÇİÇEĞİ

TELGRAF ÇİÇEĞİ (TRADESCANTIA ZEBRINA) NEDEN SÜRGÜN VERMİYOR? *

Aşırı gölgede ise bitki aşağı doğru sürekli uzar ancak yanlarından sürgün vermez.

SULAMA NASIL YAPILMALI? *

Sulama sık sık değil arada bir saksının altından su gelinceye kadar yapılmalıdır. Su saksının içinde kalmamalı ve çürümeye neden olmamalıdır.

Sulama yaparken yapraklarına su püskürtmemeye dikkat edilmesi gerekir. Mantar oluşması ve yaprakların ölümüne sebep olabilirsiniz.

ÇİZGİLİ (ALACALI) TELGRAF ÇİÇEĞİ

SOĞUK HAVAYA DAYANIKSIZ OLAN TELGRAF ÇİÇEĞİ BAKIMI İÇİN PÜF NOKTA *

Büyüme hızı çok hızlıdır. Bahar ayları ve yaz sonuna kadar çiçek verir. Soğuk bölgelerde yetiştiriyorsanız, soğuğa dayanıksız telgraf çiçeğini köke yakın bölgelerden budamanız gerekir. Bitki kendini soğuğa karşı bu şekilde koruyacaktır.

YEŞİL YAPRAKLI, MOR VE ALACALI TELGRAF ÇİÇEĞİNİN BAKIM FARKI *

Yeşil yapraklı olan telgraf çiçeği az ışıklı yerlerde gelişebilir. Alaca yapraklı (Tradescantia Zebrina) ve mor yapraklı olanlar ise çok fazla ışık isterler.

MOR TELGRAF ÇİÇEĞİ

TELGRAF ÇİÇEĞİ NASIL DİKİLİR? *

Bahar ayları başında şubat ayı sonu gibi gübreleme yapılırsa gelişim desteklenmiş olur. Dikim hazır toprağa yapılmalı. Periyodik olarak gübre ile gelişimi desteklenmeli.

ALACALI (ÇİZGİLİ) TELGRAF ÇİÇEĞİ
ALACALI (ÇİZGİLİ) TELGRAF ÇİÇEĞİ (Tradescantia Zebrina)

TELGRAF ÇİÇEĞİ NASIL ÇOĞALTILIR? *

Çelik ile üretilebilir. Nisan ile Eylül ayları arasında çoğaltılması gerekir. Sürgün uçlarından alınacak 5 ila 8 cm uzunluğundaki çelikleri küçük saksılara diktiğinizde, gölge bir alanda 2-3 hafta içerisinde köklenecektir.

YEŞİL TELGRAF ÇİÇEĞİ
YEŞİL TELGRAF ÇİÇEĞİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öncesi ve sonrası görüntülerle teras katında sohbet köşeleri

Bodrum Bitez’de

Bodrum Bitez’de 70 yıllık taş evdeyiz: Nostalji yüklü yaşam alanları