Difenbahya bakımı ve sulanmasının püf noktaları…

0

difenbahya bakımı

“Difenbahya bakımı ve sulaması nasıl yapılır?”, “Difenbahya nasıl çoğaltılır?”, “Evde Difenbahya (Dieffenbachia) bakımı, sulaması ve çoğaltılması nasıl yapılır?” sorularını Naz Irmak Saf yanıtladı…

Hemen hemen her evde bulunan, her iklimde yaşamayı seven, neredeyse hiç toprak ayırt etmeyen, 90’lı yıllardaki evlerin vazgeçilmezi Difenbahya bitkisinin bakımı, sulaması ve çoğaltılmasına hep birlikte göz atalım ne dersiniz?

DİFENBAHYA BAKIMI VE SULAMASI *

Difenbahya, gün ışığını filtrelenmiş şekilde bolca alan evin aydınlık, gölge odalarını sever. Yaprakları gün ışığına doğru eğilimde bulunacağından dolayı bitki her ay düzenli olarak ışık yönüne doğru çevrilmelidir.

Böylece yaprakların yönü ve gelişimi eşit ilerleyecektir. Yaprakları üzerinde eğer minik kuruma ya da yaralar gözlemlerseniz bitkinin hoşlanmadığı bir durum söz konusu demektir.

  1. Eğer bitki başka bir cisme temas ediyorsa (duvar gibi)
  2. Esinti, cereyana maruz kalıyorsa
  3. Kalorifer, klima gibi kaynaklara yakın noktalarda ise mutlaka yeri değiştirilmeli ve bu kaynaklardan uzaklaştırılmalıdır.

Difenbahya’nın toprağı yılda bir defa değiştirilmelidir. Ayrıca vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayabileceği takviye besinlerden de yararlanırsanız bitki gelişiminde olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Difenbahya’nın sulaması toprak nemi kontrol edilerek toprağın her yeri eşit ıslanacak şekilde yapılmalıdır.

Suyun dinlendirilmiş su olması çok önemlidir. Yaz aylarında hava sıcaklığı yüksek olduğu için daha sık sulama yapılırken kış aylarında daha seyrek ve kontrollü şekilde sulanmalıdır. Bitkinin hava ihtiyacı günlük ve düzenli olarak bulunduğu odanın penceresi açılarak sağlanmalıdır.

DİFENBAHYA’NIN ÇOĞALTILMASI *

Gövdesinde boğum çizgileri belirgin olan Difenbahya bitkisinin birden fazla dalı varsa düz uçlu, steril edilmiş kesici yardımıyla dalı boğum çizgisinden kesiyoruz. Ve bu parçayı oda sıcaklığında dinlendirilmiş suya koyuyoruz. Bitkinin hızlı köklenmesi için suyun içerisine bir adet kesme şeker atabilirsiniz. Kök uzunluğu 10-15 cm olduktan sonra bitkinizi yeni bir saksıya dikebilirsiniz. Ayrıca gövdede kalan kesilmiş ucu hava ile temastan etkilenmemesi için mum damlatabilirsiniz.

KAYNAK: Bitkili Evim / Naz Irmak Saf

EVDE ORKİDE NASIL ÇOĞALTILIR?

Evde Orkide bakımı, sulaması, çoğaltılması ve püf noktaları için ilgili haberimize bakabilirsiniz:

EVDE ORKİDE BAKIMI

EVDE BENJAMİN BAKIMI NASIL YAPILIR?

Evde Benjamin bitkisi bakımı, sulaması ve çoğaltılması için ilgili haberimize bakabilirsiniz: 

EVDE BENJAMİN BAKIMI

EVDE BONSAİ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Evde Bonsai bakımı, sulaması ve çoğaltılması için ilgili haberimize bakabilirsiniz:

BONSAİ BAKIMI

HANGİ ÇİÇEK HANGİ ODAYA KONULMALI?

AŞKIN GÖZYAŞI ÇİÇEĞİNİN BAKIMI, SULAMASI

Zakkum bakımı, sulaması ve çoğaltılmasıyla ilgili detaylı bilgilere ilgili haberimizden ulaşabilirsiniz:

AŞKIN GÖZYAŞI ÇİÇEĞİ BAKIMI

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.