kumkuat ağacı bakımı
kumkuat ağacı bakımı

Kumkuat ağacı bakımı püf noktaları: Saksıda kamkat nasıl yetiştirilir?

Son güncelleme:

Kumkuat ağacı son zamanların en fazla tercih edilen ev içinde de sıklıkla görmeye başladığımız ağaç türlerinden. Peki kumkuat ağacı bakımı nasıl yapılmalı? Saksıda kamkat nasıl yetiştirilir?

Turunçgiller ailesinin son yıllarda en sevilen üyesi kumkuat (kamkat) bakımı hakkındaki tüm püf noktalarını Naz Irmak Saf (Bitkili Evim) aracılığıyla sizlere sunuyoruz.

SÜS MANDALİNASI KAMKAT

Kumkuat ağacı bazıları içinse ‘kamkat’  süs mandalinası olarak son yıllarda en sevilen bitkiler arasında. Ayrıca meyvelerini afiyetle yiyebilirsiniz.

Kamkat, kunkuat, altın portakal gibi isimleriyle de bilinmektedir. Özellikle bodur görünümde olup üzerinde süs mandalinalarının yer alması nedeniyle son yıllarda bir çok kişinin ilgisini çekiyor.

 Kumkuat

KUMKUAT AĞACI BAKIMI

  • Bakım yapacağınız saksının bitki boyutuna uygun ve hava deliklerinin yeterli sayıda olmasına özen göstermelisiniz.
  • Saksının alt tabanı birden fazla hava delikli olmalı. Yoksa  her sulama sonrası biriken su drene edilemediği için kök çürümesi problemiyle karşılaşmanız mümkün olacaktır. Bu da bitkinin ölümüne yol açacak olaylar yaşamanıza neden olur.
  • Ayrıca evinizin güney cephesinde bakarsanız meyve verme olasılığı da bir o kadar artar. Çünkü güneşi seven bir bitkidir. Kumkuat sıcak iklim bitkisidir. Bu nedenle farklı bir ikilimde ve özellikle iç mekanda bakacak olanlar evlerinin güney cephesinde bitkiye bakım sağlarsa bitkinin meyve verme olasılığı da bir o kadar artacaktır.
  • Güneşin yakıcı etkisine çok dik açıyla maruz kalmamalıdır. Fakat sabah ya da akşam güneşinden faydalanması sağlığı açısından önemlidir.
  • Bol ışık alan, aydınlık bir konumda bakılmalıdır. Eğer tek yönden ışık alacaksa mutlaka bitki kendi yönünde düzenli olarak çevrilip ışıktan her yönü faydalandırılmalıdır.
  • Kumkuat iç mekanda kalorifer, klima gibi kaynaklara yakın noktada bakılmamalıdır. Bulunduğu ortam düzenli olarak havalandırılmalıdır. Yine ortam sıcaklığı 15 derece altına düşmemelidir. Esinti, cereyan, hava akımına maruz kalmamalıdır.

KUMKUAT AĞACI NASIL SULANIR?

Kumkuat ağacının toprak nemi kontrol edilerek sulaması yapılmalıdır. Yaz döneminde sabah akşam aynı ölçüde kışın ise haftada bir kez olacak şekilde yapabilirsiniz.

Sulama yaparken sadece toprağına su değmesine dikkat etmeniz gerekir. Toprak yüzeyi eşit ıslanacak şekilde yapmanız tavsiye edilir.

Kumkuat ağacı

TOPRAK DEĞİŞİMİ VE BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRME

Kumkuat ağacı için yılda bir kere ilkbaharın sonlarına doğru toprak değişimi yapılmalıdır.

Kumkuat bitkisi bağışıklığı düşünce hemen hastalanır. Önlem olarak özellikle kış mevsiminde köklere yakın şekilde toprağına bir adet aspirin koyup sulamasını bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Yine sıkça pamuksu görünüme sahip hastalığa yakalanır. Bunu da doğal yöntemlerden biri olan Arap sabunlu su ile çözebilirsiniz. Fakat bitlenme ve diğer hastalıklarda her uygulamadan önce toprak değişimi yapmanız hastalığın iyileşmesi için ihmal edilmemelidir.

KUMKUAT NASIL ÇOĞALTILIR?

Kumkuat (kamkat) çekirdeğinden filizlendirerek çoğaltılabilir. Fakat bu işlem çok uzun sürdüğü için sabırlı olmak gerekir. En iyi yöntem fide şeklinde alınıp bakılmasıdır.

Kumkuatı çekirdekten yetiştirmek için çekirdeğin dış kabuğu yani zarı soyulur. Bir peçete içerisine çekirdek yerleştirilir. Ve peçete nemlendirilip kilitli bir şeffaf poşet içerisinde iki hafta kadar bekletilir. Filizler kendi gösterdikten sonra uygun büyüklükteki bir saksıya yüzeye yakın olacak şekilde üzeri 2 parmak kalınlıkla toprakla örtülerek dikilir.

 Kumkuat
Kumkuat

KUMKUAT NEDEN YAPRAK DÖKER?

Bitkinizin bulunduğu alanın sıcaklığı yaklaşık 20 derece civarında olmalıdır. Kaloriferli bir alanda bitkiniz mutsuz olur. Dış mekanda ise kış döneminde korumaya almalısınız. Soğuklardan korumak için üzerini delikli bir naylon ya da çuval bezi ile kapatın.

ÇİÇEK BAKIMLARI VE BAHÇE DEKORASYONU ÖNERİLERİ

Daha fazla bitki bakımı hakkında bilgi edinmek ya da bahçe, balkon dekorasyonu önerileri görmek istiyorsanız “Bahçe” sayfamıza göz atabilirsiniz.

Atatürk çiçeği bakımı ve çoğaltılması nasıl yapılır? Püf noktalar

Saksıda domates nasıl yetiştirilir? Domates ekimi ve bakımı nasıl yapılır?

Devetabanı çoğaltma ve bakımı nasıl yapılır? Çiçek özellikleri