Kumkuat ağacı bakımı püf noktaları

1

kumkuat ağacı

Kumkuat ağacı son zamanların en fazla tercih edilen ev içinde de sıklıkla görmeye başladığımız ağaç türlerinden. Peki kumkuat ağacı bakımı nasıl yapılmalı?

Turunçgiller ailesinin son yıllarda en sevilen üyesi kumkuat bakımı hakkındaki tüm püf noktalarını Naz Irmak Saf (Bitkili Evim) aracılığıyla sizlere sunuyoruz.

SÜS MANDALİNASI KAMKAT

Kumkuat ağacı bazıları içinse ‘kamkat’  süs mandalinası olarak son yıllarda en sevilen bitkiler arasında. Ayrıca meyvelerini afiyetle yiyebilirsiniz.

 Kumkuat

KUMKUAT AĞACI BAKIMI *

  • Bakım yapacağınız saksının bitki boyutuna uygun ve hava deliklerinin yeterli sayıda olmasına özen göstermelisiniz.
  • Ayrıca evinizin güney cephesinde bakarsanız meyve verme olasılığı da bir o kadar artar. Çünkü güneşi seven bir bitkidir.
  • Çok dik açıyla maruz kalmamalıdır. Aydınlık bir konumda bakılmalıdır.

KUMKUAT AĞACI NASIL SULANIR? *

Kumkuat ağacının toprak nemi kontrol edilerek sulaması yapılmalıdır. Yaz döneminde sabah akşam aynı ölçüde kışın ise haftada bir kez olacak şekilde yapabilirsiniz.

Sulama yaparken sadece toprağına su değmesine dikkat etmeniz gerekir.

Kumkuat ağacı

TOPRAK DEĞİŞİMİ VE BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRME

Kumkuat ağacı için yılda bir kere ilkbaharın sonlarına doğru toprak değişimi yapılmalıdır.

Kumkuat bitkisi bağışıklığı düşünce hemen hastalanır. Önlem olarak özellikle kış mevsiminde köklere yakın şekilde toprağına bir adet aspirin koyup sulamasını bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

KUMKUAT NASIL ÇOĞALTILIR? *

Kumkuat çekirdeğinden filizlendirerek çoğaltılabilir. Fakat bu işlem çok uzun sürdüğü için sabırlı olmak gerekir. En iyi yöntem fide şeklinde alınıp bakılmasıdır.

 Kumkuat
Kumkuat

ÇİÇEK BAKIMLARI VE BAHÇE DEKORASYONU ÖNERİLERİ

Daha fazla bitki bakımı hakkında bilgi edinmek ya da bahçe, balkon dekorasyonu önerileri görmek istiyorsanız “Bahçe” sayfamıza göz atabilirsiniz.

Yorumlar (1)

  1. Bahçesi olanları yok saymışsınız. Garip!!!

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.