Gelin tacı çiçeği bakımı (Vangelya)

Gelin tacı çiçeği bakımı (Vangelya) Çoğaltma ve püf noktalar

Gelin tacı çiçeği bakımı (Vangelya) ile ilgili püf noktaları biliyor musunuz? Vangelya (gelin tacı) nasıl çoğaltılır, nasıl kokar, ne zaman çiçek açar, özellikleri nelerdir? Merak edilen soruların yanıtını Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf verdi.

VANGELYA ÇİÇEĞİ BAKIMI (GELİN TACI)

Vangelya çiçeği (Weigela florida) bir diğer adıyla gelin tacı olarak da bilinir. Vangelya çiçeği çok yönlüdür. Hem güneşte hem de kısmi gölgede büyüyebilmektedir.  Ancak en iyi çiçeklenme tam güneşe ektiğinizde gerçekleşir.

Tam güneş kuralının iki istisnası vardır. İlk olarak, ülkenin en sıcak bölgelerinde, hafif öğleden sonra gölgesi bitkinin korunmasına yardımcı olur. İkincisi, alacalı yapraklı çeşitler, en sıcak bölgelerde tam güneş alırlarsa yanma eğilimindedir. Bunlara dikkat ederek konumu belirlenmelidir.

Vangelya çiçeği ışık seviyesine bağlı olarak renk değiştirerek gölgede daha beyaz yapraklar ve tam güneşte daha pembe tonlar verir.

Vangelya çiçeği nemli toprakları çok sever. Toprağı zenginleştirmeye ve drenajı iyileştirmeye yardımcı olmak için bol miktarda kompost veya kompost gübre ekleyerek bitkiyi destekleyebilirsiniz. 

Vangelya çiçeği özellikle sabah güneşinden faydalanabileceği öğleden sonra gölgede kalabileceği şekilde konumlandırılırsa yerini sevecektir.

Gelin tacı çiçeği bakımı (Vangelya) konusunda toprak seçimi önemlidir. Drenajı iyi, verimli ve nemli topraklarda çok mutlu gelişim gösterir. Ülkemizde özellikle Marmara ve Karadeniz bölgesini çok sever. Aşırı sıcak ve baskın nemin hakim olduğu Akdeniz bölgesinde pek mutlu olamayabilir.

VANGELYA ÇİÇEĞİ NASIL KOKAR?

Gelin tacı çiçeği bakımı (Vangelya)

Vangelya çiçeğinin şekli çanı andırmaktadır. Çiçeklerinin kendine has bir kokusu yoktur. Kolay kolay yaprak dökmez.

ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Vangelya çiçeği hanımeligiller familyasındandır. Kışın yapraklarını döker. Çalı formunda bir bitkidir. Bitkinin anavatanı Doğu Asya ülkeri olan Çin ve Kore’dir. Ilıman ve sıcak iklimli bölgelerde bitki sağlıklı gelişim gösterir. Vangelya bitkisinin birçok hibriti vardır. Bahçede rahatlıkla yetiştirebileceğiniz gibi saksıda da bakım sağlamanız mümkündür. 

GELİN TACI NE ZAMAN ÇİÇEK AÇAR?

Gelin tacı çiçeği bakımı (Vangelya)

Vangelya çiçeği çiçeklerini ilkbahar ve yaz mevsiminde açar. Birbirinden güzel beyaz, pembe, kırmızı renklerde çiçekler açar. Bazı çeşitlerin yaprakları alacalı olabilmektedir.

Vangelya çiçeği bazı zararlı ve hastalıklara maruz kalabilir. Kara leke hastalığı, yaprak bitleri ve akarlar gibi zararlılar çok sık görülmektedir.

Vangelya çiçeği çelikten ve tohumdan çoğaltılabilir. Çelikten yetiştirmek çok daha kolaydır.

VANGELYA ÇİÇEĞİ NASIL ÇOĞALTILIR?

 Vangelya çiçeğini (gelin tacı) çelikleme yöntemiyle çoğaltabilirsiniz. Yeşil, yarı odun çelikleri kesip köklendirerek yeniden dikebilirsiniz. Başka bir vangelya çoğaltma yöntemi ise tohumdan çoğaltmaktır.

Japon gülü ağacı bakımı nasıl yapılır? Saksı değişimi ve çoğaltma