65 metrekarelik bahçe katı dairedeyiz

65 metrekarelik bahçe katı dairedeyiz: Mavi beyaz dekorasyon

Sevda Bilgin, Bodrum Yalıkavak’taki 2+1 evi 2016’da satın alıp 2017 yılında dört mevsim burada yaşamaya başlamış. Bu evi tercih etmesindeki en önemli kriter ise manzarası olmuş.

Ev satın alındığında uzun süredir oturulmadığı için hem rutubetli hem de döküntü bir haldeymiş. Doğramalar hariç tavan, duvar, kapı, mutfak, banyo
ve evin tüm zeminlerin yenilenmesi gerekmiş:

65 metrekarelik bahçe katı dairedeyiz
Evin verandası muhteşem bir deniz manzarasına hakim. Ev sahibini de bu eve çeken
zaten bu manzarası olmuş. Verandanın önündeki alanda denize nazır bir oturma köşesi var
ve bu köşe masa ile tamamlanarak akşam yemekleri için de kullanılabilecek hale getirilmiş.
Keyif saatleri için de verandaya bir salıncak eklenmiş.

“MODERN, SADE VE RAHAT BİR TARZ TERCİH EDİYORUM”

“Genelde dekorasyonda modern, sade ve rahat bir tarz tercih ediyorum” diyen Sevda Hanım evinde ağırlıklı olarak beyaz rengi tercih etmiş. Aksesuar, perde, halı ve yastık gibi tekstil ürünleri ile de renk ve desen eklemeleri yapmış. Renk olarak tercihi elbette Bodrum mavisinden yana olmuş.

Sevda Hanım, dekorasyonunun her detayıyla bizzat kendisi ilgilenmiş.
Salon mutfağı da içine alacak şekilde açık planlanmış. Bu alanda; tavanda
bulunan kartonpiyerler sökülmüş, zemin taşı değiştirilmiş ve duvarlar
püskürtme boya ile boyanmış. Salon tamamlanınca dışarıya çıkılmış.

Verandanın duvarlarında da renkli Bodrum mavisi aksesuarlar göze çarpıyor. Bir duvarda seramik kuşlar, diğerinde ise nazar boncukları bunun en güzel örnekleri.

VEDANDA VE BAHÇE EVİN İÇİ İLE UYUMLU

Salondan ulaşılan veranda ve bahçenin evin içi ile uyumlu olmasına dikkat edilmiş. Verandanın zemininde salondaki taşlar devam ettirilmiş. Dış mekanlarda kullanılan mobilyalar da evin iç dekorasyonu ile uyumlu; aynı stilde ve renklerde tercihler yapılmış. Hem verandada hem de bahçe kısmında iki ayrı oturma alanı planlanmış. Bahçedeki alana bir de masa eklenerek yemekler için de gerekli ortam yaratılmış. Verandanın bir köşesine de salıncak yerleştirilmiş.

Veranda salıncak
“Verandadaki salıncak bu evde en sevdiğim eşya.”

AÇIK MUTFAK DİKKAT ÇEKİYOR

Dışarıdan tekrar içeriye dönüyoruz. Salonda konumlanan açık mutfak, son derece küçük olduğundan işlevsel olmasına özellikle dikkat edilmiş. Mutfakta bu sıkıntı, çekmece ve kapaklı dolap gibi depolama alanlarıyla çözülmüş. U bir yapı ile tüm mutfak elemanları bir araya toplanmış. Altında
dolaplar bulunan tezgahın salona bakan tarafına bar tabureleri yerleştirilerek kahvaltı ve öğle yemekleri için de bir alan oluşturulmuş.

Salondaki koltuk takımı, konsol ve bar tabureleri Ikea’dan alınmış. Aksesuarlar ise Zara Home ve Mudo Concept’ten. Bu alanda da aksesuarlar ve tekstillerde renk olarak koyu mavi kullanılmış.

Tezgahın üzerine yerleştirilen sarkıt ile bu alanın aydınlatılması sağlanmış. Dar uzun olan salonda daha fazla kişinin oturabilmesi için köşe kanepe tercih edilmiş. Sevda Hanım hala salonunda bir takım eksiklikler olduğunu düşünüyor:

“Tavana ahşap dikitler attırmayı ve buraya ahşap bir konsol almayı planlıyorum.”

Mutfak alana göre üretilmiş. Salonun daha geniş algılanması için mutfağın tam karşısındaki duvara büyük bir ayna yerleştirilmiş.

ANA YATAK ODASINDA BEYAZ VE MAVİ HAKİMİYETİ

Evin ana yatak odasında da beyaz ve mavinin hakimiyeti dikkat çekiyor. Sevda Hanım yatak odasını planlarken en çok rahat geçiş yapabileceği bir yerleşime sahip olmasına dikkat etmiş ve tüm mobilyaları ona göre yerleştirmiş. Aksesuarlar için de duvardaki çerçeve gibi farklı depolama çözümleri yaratmış.

“Yaşam alanlarımın geneline beyaz hakim ama ikinci renk olarak Bodrum mavisini tercih ettim.”

Evin diğer odası ise yatılı misafirler için düzenlenmiş. Ancak zaman zaman ev sahibi de bu odayı kullanıyormuş.

Misafir odasındaki yatak İstikbal, dolap Koçtaş, şifoniyer ise Ikea’dan.

BANYODA KULLANIM KOLAYLIĞI VE GÖRSELLİK

Evin banyosunda kullanım kolaylığı ve görselliğe dikkat edilmiş. Zeminde ve duş alanında mavi tonlarında seramik karolar tercih edilmiş. Bu sayede
banyonun da evin bütünüyle uyum içerisinde olması sağlanmış.

Bodrum’da mutlu orkideler cenneti olan taş evdeyiz!