zamia bitkisi bakımı

Zamia bitkisi bakımı nasıl yapılır? Zamia (zeze) çiçek açar mı?

Son güncelleme:

Zamia bitkisi bakımı sıklıkla merak konusu oluyor. Sulama ve çoğaltma püf noktalarını ve tüm detayları anlatıyoruz.

Zamia bitkisinin ana vatanı Afrika kıtasında yer alan Kenya ile Güney Afrika Cumhuriyeti’nin kuzeydoğusu arasındaki bölgedir.Birden fazla ismi mevcuttur. Zeze, Zambia ya da zamioculcas isimleriylede bilinmektedir. İngilizce’de ise ZZ plants ismi yaygın olarak kullanılmaktadır.

Zamia bitkisinin Araceae familyasında başka türü yoktur. Tektir ve yakın akrabaları yoktur.

ZAMİA BİTKİSİ BAKIMI KOLAY MI?

Zamia bakımı zahmetsiz, dayanıklı bir iç mekan bitkisidir.

zamia bitkisi zeze

ZAMİA BİTKİSİ BAKIMI İLE İLGİLİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • Filtrelenmiş gün ışığını çok sever. Yani tül perde arkası ışığına yakın bir yere konumlandırılmalıdır.
  • Hiçbir cisme temas etmekten hoşlanmaz.
  • Hemen hemen tüm bitkilerde olduğu gibi kalorifer, klima gibi kaynaklara yakın olmayı sevmez.
  • Güneşe maruz kalırsa yapraklarını hemen sarartır. Kumlu, geçirgen toprakta yaşamayı çok sever.
  • Sulaması, toprak nemi kontrol edilerek ve toprak eşit şekilde ıslanacak şekilde yapılmalıdır.

ZAMİA BİTKİSİNİ SULARKEN DİKKAT

Uzun süre susuzluğa dayanabilir. Fakat düzensiz ve hiç sulamayıp bir anda bol su verdiğiniz takdirde ne yazık ki bitki köklerini çürütebilirsiniz. Kışın daha az sulama periyodu gerçekleştirebilirsiniz. Yaz döneminde ise toprak çok kurumadan yine çok suya boğmadan toprağı eşit nemlendirecek şekilde sulama gerçekleştirmelisiniz.

SAKSI SEÇİMİ

Saksı seçiminde çok büyük saksılar tercih etmemeye çalışın. Fakat bitki ağırlığı nedeniyle saksıyı devirme gibi bir problemle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle ağır olan seramik ya da toprak saksılar tercih edebilirsiniz. Saksıların alt tabanında mutlaka hava delikleri olmasına dikkat etmelisiniz.

ZEZE BİTKİSİ ÇOĞALTMA (ZAMİA)

Ve gelelim bu bitkinin en güzel özelliğine. Çok kolay bir şekilde ve farklı yöntemlerle çoğaltabiliyorsunuz. Nasıl mı? Çoğaltılması mutlaka bitki severler tarafından deneyimlenmelidir. İster dalı en alttan verevine kesin, ister bir dalı bir kaç parça yine verev olacak şekilde ayırın hatta yapraklarını suda köklendirin her türlü çoğaltma şansınız var.

Dal parçalarını hava delikleri olan nemli bir toprağa dikmeniz yeterli. Yapraktan çoğaltmak için orta büyüklükte, etli yaprak tercih etmelisiniz. Yaprakları ise şeffaf bir bardak, vazo gibi bir yardımcı içerisine 2-3 cm kadar suyun içerisine koyabilirsiniz. Suyu belli gün aralıklarıyla değiştirmeniz çok önemli. Sudaki oksijen kök üretiminde önemli bir role sahip olduğu için 3-5 günde bir suyunu yenilemeniz gerekiyor. Güneşe direk maruz kalmayacağı ve serin olmayan bir konumda yaklaşık 1 ay bekletebilirsiniz.

Yaprak uçlarında yumrular gözlemlendikten sonra toprağa aktarabilirsiniz. Çelik alma yöntemiyle çoğaltılabilen zamia bitkisi bakımında kullanılan toprağın özelliği %50 turba, %25 toprak, %25 kum karışımından oluşabilir.

ZAMİA ÇİÇEK AÇAR MI?

Eğer uygun ortam koşullarında düzgün bir şekilde bitkiye bakım sağlanırsa Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında çiçeklenme görülür.

ZAMİA ZEHİRLİ MİDİR?

Yaşayabildiği ideal ortam ısısı 20°-24°C, kışın minimum 10°-12°C olmalıdır.

Zamia bitkisi tüketilmemelidir. Bebek ve patili dostlarımızın ulaşamayacağı uzak noktalarda bakım sağlamanız gerekir.

Mutfakta yetişen çiçekler: İşte en güzel mutfak bitkileri