Tuz Kullanmanın 9 akıllıca, şaşırtıcı ve çok yararlı yolu

Kesme tahtanızı temizlemekten elma dilimlerinizi yeşil tutmaya kadar, tuz pek çok alanda işinize yarayacaktır.

Dışarıdaki tüm çeşniler arasında tuz tartışmasız en iyisidir. Elbette, en az yaratıcı veya en bariz cevap olabilir, ancak bir düşünün: bu, yediğiniz hemen hemen her yemek için kesinlikle zorunlu olan tek bileşendir.

Ama olay şu: tuz, en sevdiğimiz yemeklerin lezzetini yükseltmekten çok daha fazlası için kullanılabilir. İşte tuzu kullanmanın 9 dahice yolu:

ELMALARIN KARARMASINI ÖNLEYİN

Hızlı bir şekilde tuzlu suda bekletmek, kesilmiş elmaların daha uzun süre taze görünmesine (ve tadına) yardımcı olabilir – oksidasyonun neden olduğu iğrenç, hoş olmayan enzimatik esmerleşmeyi önler. Morton Salt Tüketici İçgörüleri, Tüketici İşleri ve Etkileşim Kıdemli Müdürü Erica Williams’a göre, elmalarınızı iştah açıcı tutmak için 1 bardak soğuk suya 1/2 çay kaşığı koşer tuzu ekleyin ve karıştırın. Elma dilimlerinizi yaklaşık on dakika tuzlu suda bekletin, ardından süzün ve kullanmaya veya servis etmeye hazır olana kadar saklayın. Musluk suyuyla durulayın; sanki yeni kesilmiş gibi tadacaklar. Profesyonel ipucu: Bu, patateslerde de işe yarar!

Not: Koşer tuzu veya mutfak tuzu, iyot gibi yaygın katkı maddeleri içermeyen kaba yenilebilir tuzdur. Tipik olarak yemek pişirmede kullanılır ve sofrada kullanılmaz, esas olarak sodyum klorürden oluşur ve topaklanma önleyici maddeler içerebilir. (Wikipedia)

SOĞUK İÇECEKLER

Doğaçlama partiler verecek biriyseniz, bu tüyoya bayılacaksınız. Buz kovanıza tuz eklemek, içecekleri daha hızlı soğutur, bu da özellikle yaz eğlenceleri için hayatınızı değiştirir . Bir şişeyi hızlı bir şekilde soğutmak için, şişeyi bir buz kovasına veya başka bir uzun plastik kaba koyun. Dibe bir buz tabakası ekleyin ve üzerine birkaç yemek kaşığı koşer tuzu serpin. Şişenin boynuna ulaşana kadar tuz ve buzu katmanlamaya devam edin, ardından buz seviyesine kadar su ekleyin. 10-12 dakika sonra açın ve servis yapın.

KESME TAHTANIZI TEMİZLEYİN

Ahşap kesme tahtanızdaki kokuları gidermek için doğrudan yüzeyine bol miktarda deniz tuzu dökün. Nemli bir bezle hafifçe ovun ve ılık, köpüklü suda durulayın.

ELLERİNİZİ SARIMSAK YA DA SOĞAN KOKULARINDAN KURTARIN

Sarımsağı yeni doğradıysanız ve sosyal bir durumla karşılaşmak üzereyseniz korkmayın. Ellerinizi limon suyu ve tuz karışımıyla ovun, ardından sabunla yıkayın. Koku hemen dağılmalıdır.

KIRILAN YUMURTAYA SERPİN

Mutfak tezgahınızda veya zeminde bir yumurta kırılırsa, pisliğin üzerine tuz serpebilirsiniz. Yaklaşık 20 dakika “marine olmasına” izin verin – hemen silebilmelisiniz.

DRENAJINIZI DEZENFEKTE EDİN

Haftada bir kez bir litre sıcak su ile mutfak veya banyo giderinize 1/2 bardak tuz dökün. Bu onların sorunsuz çalışmasına yardımcı olacaktır.

BOĞAZ AĞRISI

İster bir böcek ısırmış olsun, ister bir gün önce çok fazla konuşmuş olun, bir ölçü tuza iki ölçü su karışımıyla gargara yapabilirsiniz. Tuzlu su, boğaz ağrınızı anında yatıştırmaya yardımcı olacaktır.

CAMI PARLATIN

Parlak olmayan bir vazonuz, cezveniz veya başka bir cam kabınız varsa, tuz onun ışıltısını geri kazanmasına yardımcı olabilir. Bir macun oluşturmak için 1/3 su bardağı deniz tuzunu 2 yemek kaşığı sirke ile karıştırarak başlayın. Bardağınızın iç kısmına uygulayın (büyük bir sürahi veya vazo için macun miktarının iki veya üç katı kadar). 20 dakika bekletin, fırçalayın ve macunu atın. Camı durulayın ve kurulayın, yeni gibi parlayacaktır.

TEMİZ KAHVE FİNCANLARI

Lekeli bir kahve veya çay kupasının içini tuzla ovun ve lekelerin erimesini izleyin.

Tuz ile temizlenebilen lekeler! Evinizin pratik temizlik kurtarıcısı

Bulaşık makinesi tuzu ne işe yarar? A’dan Z’ye tüm detaylar