Halılar evinizin görünümü için önemlidir. Evinize değişiklik katmak istiyorsanız “Modern halı modelleri 2021 – İşte 5 farklı halı ve özellikleri” yazımızdaki önerilere göz atabilirsiniz.

Öte yandan dış mekan için halı seçerken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar var. Balkon, teras ve verandaya, içerisi kadar davetkar bir hava katmanın en pratik ve stil sahibi yollarından biri de hiç kuşkusuz ki şık dış mekan halılarından geçiyor. İşte dış mekan için halı seçmenin önemli noktaları…

DIŞ MEKAN İÇİN HALI SEÇERKEN DİKKAT EDİLECEKLER

  • Öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta seçeceğiniz halının materyali olacaktır. Güneş, rüzgar, nem gibi dış hava koşullarına dayanıklı bir malzeme seçmeniz gerekir. Hasır, jüt, PVC, akrilik gibi malzemeler en fazla dayanan seçenekler arasında.
  • Doğru materyali bulduktan sonra artık stiline karar verebilirsiniz. Natüralist mi, pop mu, country mi? Seçeceğiniz halı mutlaka kullanacağınız yerin stili ile paralel bir çizgide olmalı. Örneğin natüralist malzemelerin çoğunlukta olduğu bir yere neon renkli akrilik bir dış mekan halısı seçerseniz ahenkli bir görünüm oluşturmayacaktır. Benzer bir çizgide, hasır ve jüt gibi doğal seçenekleri değerlendirmeniz gerekir.
  • Seçeceğiniz desenlerin mevcuttaki tekstil ve mobilyalarla uyumlu olmasına dikkat edin. Mesela çok fazla çiçek desenleri olan tekstilleri düz renkli ya da şeritli bir halı ile tamamlayabilirsiniz. Burada dekorasyonda kullandığımız desen ve renk kuralları geçerlidir. Mevcuttaki mekanın içinde yer alan renklerden birini tercih etmek. Genellikle 3-4 renk kuralı uygulanır. Siz de halınızda buna uygun bir seçim yapabilirsiniz.
  • İri desenler çok fazla öne çıkar. Dış mekanda kullandığınız tekstillerde çok fazla desen kullanımı yapıyorsanız halınızda seçeceğiniz iri desenler karışık bir görünüme sebep olabilir.

Modern halı modelleri 2021 – İşte 5 farklı halı ve özellikleri

Halıları kombinlemenin 6 yolu – Aynı odadaki halıları nasıl kullanırsınız?

Eviniz için halı seçmenin püf noktaları