DUA ÇİÇEĞİ bakımı

Dua çiçeği bakımı nasıl yapılır? Dua bitkisi çoğaltma

Dua çiçeği bakımı konusunda merak edilen soruların yanıtlarını veriyoruz. Dua çiçeği, Marantaceae ailesinin ‘maranta’ cinsinden bir türüdür. Dua çiçeği ‘maranta’ ismini İtalyalı botanik uzmanı olan Maranta’dan almıştır. Bilimsel adı Calathea’dır.

DUA ÇİÇEĞİ ANLAMI NEDİR?

Dua çiçeği, geceleri şeklini fiziksel olarak değiştirir. Adeta dua eden bir kişinin ellerini andırır. Bu fiziksel değişikliği nedeniyle dua çiçeği ismi verilmiştir. Dua çiçeğinin tüm türlerinde aynı özellik bulunur.

DUA ÇİÇEĞİ BAKIMI NASIL YAPILIR?

Dua çiçeği bakımı konusunda dikkatli olmak gerekir. Hassas yapraklara sahiptir. Sıcak havaları sever fakat soğuk havadan çok çabuk etkilenir. Soğuğa maruz kaldığında yapraklarında kuruma meydana gelir ve bitkinin hastalanmasına neden olabilir.

Dua çiçeği bakımı

DUA ÇİÇEĞİ GÜNEŞ İHTİYACI VE SULAMA

Ortam olarak yarı gölge alanları sever. Işığa çok maruz kalmaktan  hoşlanmaz. Bunu yaprak rengini açarak bizlere bellli eder. Yaz döneminde sulanmaktan çok hoşlanır. Fakat kışın daha seyrek sulama ister.

Yapraklarının su püskürtücülerle nemlendirilmesinden hoşlanır. Eğer ortam çok kuruysa yaprak uçlarında kurumalar meydana gelir. Yaz döneminde bolca nemlendirebilirsiniz.

NEMLİ TOPRAK SEVER

Nemli toprakta yaşamayı sever. Fakat bu toprağın sürekli çamur halinde olması demek değildir. Toprağa dokunduğunuzda hafif bir nem hissetmelisiniz. Islaklık ve nem birbirinden ayrıdır. Buna dikkat edilmelidir.

DUA ÇİÇEĞİ NASIL ÇOĞALTILIR?

Dua çiçeği bakımı doğru yapılırsa çoğaltılması çok basittir. Kökten çıkan yeni sürgünler başka saksıya aktarılarak çoğaltılır.

VİDEOLU DUA ÇİÇEĞİ BAKIMI TARİFİ

Mum çiçeği bakımı ve çoğaltılması nasıl olmalı? İşte 10 püf nokta