Pijamalarımı ne sıklıkta yıkamalıyım? Uzmanlara soruldu ve cevapları şaşırtıcı bir şekilde bölündü. Sizin fikriniz nedir?

Pijamalarımı ne sıklıkta yıkamalıyım? Uzmanlar tartışıyor

Son güncelleme:

Pijamalarımı ne sıklıkta yıkamalıyım? Uzmanlara soruldu ve cevapları şaşırtıcı bir şekilde bölündü.

Hararetli bir soru, arkadaş çevremiz, ailemiz ve iş arkadaşlarımız arasında tartışmalara yol açtı. Bu, hepimizin bir yanıtı olduğu halde ortak bir anlaşmaya varamadığımız bir soru. Muhtemelen, senin de bir fikrin var. Pijamaları ne sıklıkla yıkamalıyız?

Farklı sayılar söylemeden önce, bunu bir saniyeliğine düşünelim. Hepimiz iç çamaşırları (iç çamaşırları, çoraplar vb.) her kullanımdan sonra yıkamanız gerektiğini biliyoruz, ancak pijamalar yalnızca kapalı mekanlarda ve genellikle temizken (duş sonrası) giyildiğinden, her kullanımdan sonra yıkamak israf gibi görünüyor.

Öte yandan, dışarı çıkmasanız bile pijamaların ne kadar kirlendiğini de düşünmeliyiz. Doğal vücut yağları, terleme, ölü deri hücreleri, bakteriler ve vücut bakım ürünleri (vücut losyonu gibi) pijamalarda birikebilir. Bunları yıkamadan giymeye devam ederseniz, cilt sorunlarına veya tahrişe neden olabilir ve kötü kokmaya başlayabilir.

Sorunu kesin olarak çözmek için bazı temizlik uzmanlarına başvuruldu. Cevaplar değişiyordu.

Uzmanlar Ne Diyor?

Pijamalarımı ne sıklıkta yıkamalıyım

Molly Maid’in marka müdürü Jennie Varney , “Üzerlerine gece yarısı atıştırmalığı dökmediğiniz, çok terlemediğiniz veya tüm gün boyunca giymediğiniz sürece, pijamalar yıkanmadan önce genellikle arka arkaya birkaç gece giyilebilir” diyor. 

Ancak Carbona’nın pazarlama müdürü Chris Albers’e göre , “Geceleri ortalama yedi ila sekiz saatinizi pijamalarınızla uyuyarak geçirdiğiniz için, onları gündüz kıyafetleriniz kadar sık ​​yıkamalısınız.”

Temizlik hizmeti Clean My Space’in yazarı ve kurucusu Melissa Maker şöyle açıklıyor: “Pijama yıkamak, onları tek uyku katmanınız olarak mı yoksa iç çamaşırınızla birlikte uyku katmanı olarak mı (ikinci bir katman olarak) giydiğinize bağlıdır. tek kat ise iç çamaşırı gibi her gün yıkanmalı, ikinci kat ise 2-3 günde bir yıkanmalı.”

Uzmanların hemfikir olduğu bir şey varsa, o da şudur: Uykunuzda terleme eğilimindeyseniz, özellikle sıcak bir günde giyilen bir giysi veya daha fazla terlediğiniz egzersiz kıyafetleri gibi pijamalarınızı daha sık veya her gün yıkamalısınız.

The Laundress’in kurucu ortağı Gwen Whiting, “Pijamalarınızı ne sıklıkta yıkayacağınıza karar verirken, cildinizle ne kadar yakın temas halinde olduklarını ve onları giyerken ne kadar terlediğinizi düşünün” diyor . “Pijamanızı yatağa giyer ve sabah değiştirirseniz, kumaşta doğal olarak oluşan vücut yağları, ter ve bakteriler birikmeye başlamadan önce muhtemelen birkaç kez giyerek kurtulabilirsiniz. Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki, eğer bütün gün giyiyorsanız, her kullanımdan sonra yıkamanız gerekir.”

Pijamaların Ömrünü Uzatma

Pijama ömrünüzü yıkanmadan önce uzatmanın yolları vardır. The Laundress’in kurucu ortağı Lindsey Boyd, “Geceleri pijama giymeden önce (sabahları yerine) duş almak, giyme sıklığını iki ila üç kez artırmaya yardımcı olabilir,” diyor . “Ve onları giymeden önce çok fazla vücut losyonu veya bronzlaşma losyonu kullanmaktan kaçının; lekeler ve ürün birikmesi, her kullanımdan sonra onları yıkamanız gerektiği anlamına gelir.”

Şişme mont nasıl yıkanır? Deterjan seçimi, yıkama, kurutma

Pamuk yastık nasıl yıkanır? Elde ve çamaşır makinesinde yıkama