Huzur veren bir ev için altın kurallar

Son güncelleme:

Huzur veren bir ev için altın kurallar nelerdir? Birkaç basit kuralla evimizde çok daha konforlu bir yaşam alanı oluşturabiliriz.

OTURMA ODASI EVİN MERKEZİDİR

Ailemizle, dostlarımızla sosyalleşeceğimiz, televizyon seyredeceğimiz, kitap okuyacağımız, müzik dinleyeceğimiz sakin, konforlu ve huzurlu bir ev kurabilmek için öncelikle oturma odasına odaklanmamız gerekiyor. Oturma odanızı tasarlarken trend olan tasarım çizgilerini tercih edebileceğiz gibi bu çizgilere kendi tarzınızı ve sizi mutlu edecek, rahatlatacak, size huzur verecek kişisel detaylar da eklemeyi ihmal etmeyin. Çocukluğunuzdan beri sevdiğiniz bir kahramanın biblosu, sevdiğiniz renklerle bezeli güzel bir tablo, eğer evden çalışmaya niyetliyseniz, çalışma cihazlarınıza hızlı erişmenizi sağlayacak pratik mobilyalar ve aksesuarlar. Kitaplıklar oturma odanıza sıcak bir ambiyans katacaktır. Ayrıca halılar da yaşadığınız alanda beğendiğiniz renklere vurgu yapmak için güçlü bir aksesuar olarak kullanılabilir.

ÇALIŞMA MASASI

Ev ofis çalışma düzeninin artık yaşamımıza girdiğini ve büyük oranda da kalıcı olacağını kabul edelim. Dolayısıyla evlerimizde işimizi daha rahat yapmak, daha düzenli ve daha konforlu çalışabilmek için mutlaka bir çalışma masasına ihtiyacımız olacak. Eskiden pek de önemsenmeyen bu bileşen artık evlerin önemli bir parçası oldu ve bilgisayarınızı da üzerine koyup rahatça çalışabileceğiniz bilgisayar masası modellerini mutlaka incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Evde çalışma alanlarına küçük dokunuşlarla konfor gelsin

KOLTUKLAR SADECE DEKORASYON DEĞİLDİR

Bütün bir odadaki en baskın dekorasyon öğesi olarak dikkatle seçmeniz gereken koltuklarınızın aynı zamanda konforunuzun da en önemli parçası olduğunu unutmamanız gerekiyor. Koltuklarınıza sadece dekoratif bir öğe olarak bakmak, sırtınızın, belinizin kısa sürede ağrımasına, sağlığınızın bozulmasına neden olabileceğini unutmayın. Bu nedenle, yaşam stilinize uygun, gündelik ritminizi kaldırabilecek, konforuyla hem sizi hem de misafirlerinizi rahat ettirecek bir koltuk takımı seçmelisiniz.

TELEVİZYON HALA YAŞAMIN MERKEZİNDE

Televizyon yayınları internet yayıncılığının gölgesinde kalmış ve medyanın yeni yıldızları sosyal medyadan çıkıyor olabilir ancak televizyon cihazları henüz önemini kaybetmedi ve önümüzdeki uzun yıllar boyunca da önemini kaybetmeyecek gibi görünüyor. Birer multimedya merkezine dönüşen televizyonlarımız artık sosyal medyada sörften internet üzerinden dizi ve film seyretmeye veya oyun oynamaya kadar, ev eğlencelerinin merkezi olmayı sürdürüyor. Konsol oyunlarını seviyorsanız, konsolunuzu yerleştirmek için bölmesi, bilgisayar ve PC bağlayacaksınız, bu elektronik cihazlara da uygun olmalı. Elbette sehpanın model ve renk bakımından da oturma odanızın tasarımına olumlu katkısını da göz önünde bulundurmalısınız.

İlginizi çekebilir: Televizyon alanına optimum düzen nasıl sağlanır? İşte 5 adım

SES YALITIMI VE MÜZİK

Dünya çapında bir pandemi yaşayınca anladık ki, konserler ve eğlence hayatı bile yalan olabiliyormuş. O zaman, neden oturma odalarımızı kaliteli bir ses sistemiyle donatıp sevdiğimiz şarkıları ve sanatçıları sanki konser salonunun ortasındaymışçasına coşkuyla dinlemek için kendimize bir fırsat yaramıyoruz. Sonuçta gözünüzü kapadığınızda, müzik her yerde aynı etkiyi yapar ama burada kilit detay, kaliteli bir ses sitemi ve dışarıdan gelen gürültüyü doğru şekilde yalıtabilmek.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Basit ses yalıtımı nasıl yapılır? Komşuya ses gitmemesi ya da eve ses gelmemesi için yapılabilecekler

AYDINLATMAYI İHMAL ETMEYİN

Huzurlu ve konforlu bir ev için, başarılı bir aydınlatma olmazsa olmaz detaylardandır. Kitap okuyacağınız köşede güçlü bir ışıklandırmaya ihtiyacınız varken, film seyredeceğiniz zaman aydınlatmayı kısabilmeli, aşağıdan yukarı doğru vuran dolaylı aydınlatma ile gözlerinizi yormayan yumuşak bir ışığı tercih etmelisiniz. Elbette aydınlatma denildiğinde aklınıza sadece lambalar, ampuller gelmesin. Pencereleriniz ve perdeleriniz de evinizin ve odalarınızın aydınlatmasının bir parçasıdır. Işığı, istediğiniz ölçülerde geçirmesi için farklı kalınlık ve renklerde perdeler tercih etmeniz de bir seçenektir.

Alçak tavanlı ev dekorasyonu: Aydınlatma ve perde seçimine dikkat