salon-dekorasyonu

Çarpıcı bir salon düzenlemesi için tasarımcı ipuçları

Salonlar, farklı insanlar için farklı amaçlara hizmet eder. Bazı evlerde, aile için ana toplanma alanı olarak hizmet verirken, bazılarında ise daha çok bir teşhir salonu işlevi görürler ve yalnızca misafir geldiğinde kullanılırlar. Her iki durumda da, salon mobilyalarını düzenlemeye çalışırken zaman zaman ortaya çıkan belirli sorunlar vardır. Salonunuza mobilya yerleştirmeden önce bu ipuçlarına göz atın.

ODAK NOKTASI OLUŞTURUN

Salon mobilyalarını düzenlerken hatırlanması gereken birkaç önemli nokta vardır:

Odanın odak noktasını oluşturun ve etrafına mobilya yerleştirin. Bazı odalarda odak noktası şömine veya pencere gibi mevcut bir özellik olacak, bazılarında ise televizyon gibi odaya getirdiğiniz bir şey olacaktır . (Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Odak noktası yaratmak…)

SOHBET ALANLARI OLUŞTURUN

Mobilyaları sohbet alanları oluşturmak için kullanın. İnsanlar boyunlarını zorlamadan veya bağırmadan birbirleriyle rahatça konuşabilmelidir. Oda çok büyükse, birkaç farklı konuşma alanı oluşturabilirsiniz. (Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Tatlı, koyu sohbetler için iki koltuk, bir sehpa)

YETERLİ ALAN BIRAKIN

Trafik akışını unutma. İnsanların, odanın bir tarafından diğerine kolayca geçebilmelerini sağlayan mobilyaların etrafında dolaşmaları için yeterince yer bırakın.

MOBİLYALARI DUVARDAN UZAKLAŞTIRIN

Mobilyaları duvarlardan uzaklaştırın. Tüm mobilya sırtlarının duvara değmesi insanların oturma odasında ya da salonda yaptığı en büyük hatalardan biridir. Parçaları birbirine yaklaştırmak daha samimi bir ortam yaratacaktır. 

Salonda düzeni sağlamanın yolları

MOBİLYA ÖLÇÜLERİ VE YERLEŞİMİ

Kanepe ve Sandalyeler – Bunlar genellikle büyük eşyalardır. Bu nedenle alana uyum sağlamaları önemlidir. Yapılacak en önemli şey, bu parçalardan herhangi birini satın almadan önce alanı ölçmektir. Çok büyük ya da çok küçük olmalarını istemezsiniz, bu yüzden önceden bir kat planı hazırlamak en iyi plandır.

Tüm uygun ölçüleri yazarak odayı bir parça grafik kağıdına çizin. Kanepe ve sandalyeleri birkaç farklı noktaya yerleştirmeyi deneyin ve görsel olarak en iyi olanı ve trafik akışını da sağlayan bir alan bırakma açısından neyin en iyi düzen olduğunu görün.

Halı – İnsanların salon dekorasyonunda yaptığı bir numaralı hata, çok küçük bir halı kullanmaktır. Unutmayın ki tüm mobilyalar halının üzerine rahatça oturabilmelidir. Boşluk buna izin vermiyorsa, büyük döşemeli parçaların en azından ön ayaklarının halının üzerinde olduğundan emin olun. (Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Eviniz için halı seçmenin püf noktaları)

halı çeşitleri nelerdir?

Sehpa  – Sehpalar, genellikle sohbet alanlarının ortasında bulunan pratik parçalardır. Sehpa alacaksanız, yüksekliğin, kanepenin ve etrafındaki sandalyelerin oturma yüksekliğinden biraz daha düşük olması gerektiğini unutmayın. (Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Sehpa sırları: Daha düzenli sehpalarla şık sunum ipuçları)

Masanın uzunluğu da kanepenin kabaca yarısı ile üçte ikisi arasında olmalıdır. Bir sehpa kullanmak istemiyorsanız, aynı görünümü elde etmek için birkaç küçük masa veya tezgah kullanmayı deneyebilirsiniz. Sadece çok küçük olmadıklarından emin olun. Etraflarında oturan insanlar oturdukları yerden kalkmak zorunda kalmamalıdır. Aynı zamanda, koltuklar ve masalar arasında yeterince boşluk bıraktığınızdan emin olun.

SALON AKSESUARLARI

Mobilya yerleştirildikten sonra, aksesuarları nereye yerleştireceğinizi düşünmek önemlidir. Hiç şüphe yok ki bazı pencere uygulamaları ve sanat eserleri ve belki bir televizyon ve bazı aplikler olacak. Mobilya gibi salon aksesuarlarını da yerleştirmeden önce düşünün.

Neyin işe yarayacağından emin değilseniz, bir düzenleme oluşturmak için çevrimiçi bir oda planlayıcı kullanmayı deneyin. Farklı görünümleri test edin ve neyin en iyi göründüğünü ve yaşam tarzınız için neyin işe yaradığını görün. (Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Aksesuar alırken nelere dikkat edilmeli? 8 püf nokta)