Daha şık ve konforlu bir ev için küçük dekorasyon dokunuşları

Son güncelleme:

Ev dekorasyonunda dönemsel değişiklikler yapmak, insanı tazeleyen ve yenileyen bir enerji yaratır. Fakat bunun için her defasında ağır bir yenileme operasyonuna girişmek zorunda değiliz. Küçük dokunuşlarla evin dekorasyonunda önemli değişimler yaratabiliriz.

Evimiz ruh halimizi etkileyen önemli bir değişkendir ve kendimizi daha huzurlu, daha konforlu, daha rahat hissetmek istediğimizde, ilk iş evin dekorasyonuna el atmak istememiz de bir rastlantı değil.

Ev dekorasyonu konusunda zihnimizi yormaya başladığımızda ilk aklımıza gelen mobilyaları değiştirmek, boya yapmak, dolapları yenilemek olabiliyor ve haliyle gözümüz de korkuyor. Bunlar hem zaman, hem ağır emek ve hem de ağır bütçe isteyen çalışmalar.

Ancak gözden kaçırdığımız bir husus var. Bir evin atmosferini çok daha küçük dokunuşlarla değiştirmek mümkün.  Tablolar, aynalar, çerçeveler, minyatür gemiler, uçaklar, biblolar gibi ürünler evin atmosferini son derece olumlu etkileyecek ve dekorasyonu belki de kökünden değiştirebilecek etkiler yaratabilir.

Büyük zaman geçirdiğimiz salon/oturma odası gibi alanlarda da ortamın atmosferini değiştirecek dokunuşları unutmamak gerekiyor. Bazen sadece televizyonu değiştirmek bile oturma odasındaki atmosferi tamamen yenileyebiliyor. Eğer yeni bir televizyon almaya niyetliyseniz, Samsung TV fiyatları veya Arçelik TV fiyatları arasında araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca fiyatları çok uygun seviyelerde olan 2020 model Vestel televizyonlar arasında araştırma yapmak için, Vestel Televizyon fiyatları 2020 sayfasını da kullanabilirsiniz.

DEĞİŞİME NEREDEN BAŞLAYACAĞIZ?

Öncelikle, evdeki renk yoğunluğunu ve sizin evi dönüştürmek istediğiniz renkleri belirlemenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü seçeceğiniz aksesuarları büyük oranda bu renk skalasına göre arayacaksınız. Örneğin, fazlaca solgun ve koyu renklerin dolduğunu düşündüğünüz bir salona, güneş doğuşunu resmeden büyükçe bir tablo, ve yanında da minik sarı, turuncu, sıcak renklerde biblolar koyabilirsiniz ve fark edeceksiniz ki bu küçük dokunuş, odanın havasını çok değiştirecek.

Ayrıca, konforunuzu güçlendirecek aksesuarlar da dekorasyonu derinden etkiler. Minik zigon sehpalar, bir dergilik/gazetelik, ayağınızı uzatmak için kullanabileceğiniz küçük ama renkli bir puf, ya da lambaderin önünde ışığı güçlendirmek için kullanabileceğiniz dekoratif duvar aynaları…

Yatak odalarında da yine aynalar, biblolar, minik çerçeveler odanın atmosferini değiştirmeye büyük katkı sağlar.  Gerçi sade bir yatak odası, uyumayı ve dinlenmeyi destekleyici etkisiyle de bilinir. Bir yatak odasına ne kadar çok detay koyarsanız, uykudan önce zihninizi meşgul edecek ve aklınızı karıştıracak o kadar çok olasılık yaratmış olursunuz. Yatakta telefon ekranını açıp sosyal medyada dolaşmak uyku kalitenizi nasıl düşürürse, yatak odanızda sadeliği bozacak fazla detay da uyku kalitenize benzer olumsuz bir etki yapabilir. Bunu da dikkate alarak, yatak odanıza, olabildiğince az eşya, az aksesuar koymanızı tavsiye ederiz. Yatak odasına bulunması zorunlu eşyalarınızı da dolaplarda saklamanız faydalı olur.

Son olarak da, bazen zamanın büyük bölümünü çalan mutfaklar kalıyor. Mutfağı dekore ederken, yaratıcılığınızı güçlendirecek, sizi motive edecek aksesuarları tavsiye ediyoruz. Bir şef biblosu, yemek yiyen mutlu çocukları anlatan bir tablo veya fotoğraf, taze sebze ve meyvelerin görsellerinden oluşan başka görseller… Mutfak için ilham verici seçenekler olacaktır.